ההשקעה שתהיה שווה מיליארדים? זהר לבקוביץ, מי שנחשב לכריש הקשוח והבררן ביותר מבין החמישה, מיהר לסגור הערב (שני) ב"הכרישים" עסקה עם יזם, כשזיהה פוטנציאל לעסק שעשוי להיות שווה בעתיד מיליארדים רבים.

היזם אמיר פלד הציג בפני הכרישים את "Time Economy". "המיזם שלי יכול לתת לאנשים יותר זמן ויותר כסף", הכריז בפתח הפיץ' וסיפר על הרקע המקצועי המרשים שלו: "צמחתי מתחום ניהול המוצר. במשך 16 שנים תרמתי להצלחתם של למעלה מ-100 מוצרים בביוטק ובהייטק. כל המוצרים עליהם זכיתי לעבוד, הצליחו".

"המיזם שאני מציג בפניכם הינו מנוע חיפוש שנקרא Navigate By Value. מטרתו לספק לאנשים זמן, איכות זמן וכסף. המערכת בנויה מפילטר חדשני מותאם גיל, מנוע חיפוש ורשת בינה מלאכותית שמעריכה את איכותם של התכנים. בעזרת המנוע נדע לא רק כמה זמן לוקח לצפות בסדרה, להאזין לפודקאסט או לקרוא כתבה, אלא כמה זמן, איכות זמן וכסף הם יכולים לתת לנו ומה יהיה ההחזר על ההשקעה שלנו".

פלד ביקש 500,000 שקלים בתמורה ל-10% מהחברה: "הפוטנציאל הוא לא פחות ממהפך. נפריד את האינטרנט לשניים: מה ששווה ומה שלא. לקוחות החברה יהיו ספקי תוכן גדולים. המיזם פונה לשוק האמריקאי, כשסימני מסחר בארצות הברית ובאיחוד האירופאי הוגשו והתקבלו. אני עוסק במיזם במשרה מלאה ובמימון עצמי ומתכוון להקדיש את חיי עד שהוא יצליח - והוא יצליח", אמר בביטחון.

היזם הדגים בפני הכרישים כיצד עובד מנוע החיפוש, אשר מתממשק עם ChatGPT ומציג לא רק את תג המחיר עבור הכתבה או התוכן הנדרש, אלא כמה זמן, כסף וערך יקבל הקורא במידה ויישם את הנאמר בו.

לבקוביץ הדהים את חבריו הכרישים כשהיה הראשון להציע הצעה ליזם: "בשיא הפשטות: 500,000 השקלים שאתה רוצה תמורת שליש מהחברה, 33%. זו ההצעה היחידה והאחרונה שלי". היזם הודה ללבקוביץ אך ביקש לשמוע האם יש הצעות נוספות. הכרישים הסבירו לפלד עד כמה חריג ונדיר מה שקרה זה עתה בחדר.

"אנחנו עושים את זה לא מעט עונות כבר. בכל העונות שעשינו, כשמאות רבות של יזמים נכנסו לפה, מעולם לא ראיתי את זהר מגיב ככה", אמר דובי פרנסס, "מעולם לא ראיתי אותו נותן הצעה כל כך מהר, ועוד נדיבה יחסית בהתחשב לאיפה שנמצא הפרויקט. יש מצב שזהר הבין משהו שאנחנו לא הבנו. אני בחוץ ומקווה מאוד שתיקח את ההצעה של זהר".

אורן דוברונסקי הצטרף לפרנסס: "זהר הוא הבן אדם הנכון. אני לא בטוח ש-ChatGPT יידע את הערך של פיסת תוכן כזו או אחרת. אני מרגיש שזה לא כל כך אפשרי, שאתה תמכור סיפור שאין בו אמת. אם הדבר הזה היה קל, הנטפליקסים והיוטיובים של העולם מזמן היו עושים את זה. הרבה מהתוכן הנצרך זה לא זמן וערך, אלא בשביל הכיף - אחרת אי אפשר להסביר תופעה כמו הטיקטוק. זו קפיצה גדולה מדי בעיניי ולכן אני בחוץ בשלב זה".

הפיץ' של אמיר פלד  (צילום: הכרישים, קשת 12)
"אתה הולך להציק לגוגל ולענקים נוספים". מנוע החיפוש Navigate By Value | צילום: הכרישים, קשת 12

יסמין לוקץ' ואמיר איל הצטרפו לפרנסס ודוברונסקי והשאירו את מגרש פנוי ללבקוביץ. פלד ניסה להתמקח בהתחלה ולהוריד את האחוזים ל-25%, אך פרנסס הזהיר: "צפית בתוכניות שלנו בעבר? אל תעשה את זה איתו". לבקוביץ הבהיר כי הצעתו לא תשתנה: "אני לא נסוג, זו ההצעה שאני יודע לתת: בגלל המצב שאתה נמצא בו, כשזה כל כך התחלתי, ובגלל שהסיכון פה מטורף. אבל, אם אני צודק בתחושה שלי, אתה תהיה במיליארדים. אתה הולך להציק לגוגל ולכמה ענקים נוספים. נדע לשחות ביניהם ולכוון שזה יימכר די מהר. מצד שני, אם אני טועה - זה לא שווה כלום ולכן אני צריך את הביטחון באחוזים".

פלד הסכים לעסקה ולחץ ידיים עם לבקוביץ. הכרישים התרגשו. "זהר, הפתעת אותי, המהירות שבה הגבת", התפעל דוברונסקי. "גם את עצמי", הודה לבקוביץ והסביר: "המהירות זה כי אף אחד מאיתנו עוד לא יכול להבין את הפוטנציאל ולאן זה הולך". היזם סיכם את ההשקעה המוצלחת: "העובדה שדובי ציין שלא ראה אף פעם את זהר משקיע ככה, מעידה על הפוטנציאל. מתוך ההיכרות שלו עם התעשייה, זהר זיהה את זה".