הייתם מוכנים להכניס לסלון הבית שלכם כוורת שבה גדלות אלפי דבורים? אם הרעיון הזה עושה לכם צמרמורת, תדעו שרק בארצות הברית יש למעלה מ-200 אלף דבוראים חובבים. בעולם כולו יש מעל 42 מיליון איש שמגדלים חקלאות ביתית או קהילתית, והמספרים רק הולכים וגדלים בגלל משבר הקורונה וההתכנסות פנימה. אלא שהדבורים לצערנו הולכות ונכחדות מהעולם, וחשיבות ההאבקה שלהן לגידול פירות וירקות קריטית.

האחים ערן ויובל עברי יציגו בפני הכרישים הערב (שלישי, אחרי החדשות, ערוץ 12) את IVRY-B, כוורת דבורים לשימוש ביתי, חינוכי וקהילתי, אשר ניתנת להרכבה עצמית פשוטה ללא צורך בכלי עבודה.

לכוורת מכסה שקוף שמאפשר תצפית של 180 מעלות על הדבורים, בצורה בטוחה, בכל שעות היממה. באמצעות הכוורת אפשר להפיק דבש ביתי, אבל הרעיון נולד גם מתוך הצורך להגדיל את אוכלוסיית הדבורים בעולם: "נשמח שתעזרו לנו, בעזרת הכוורת של IVRY-B, להחזיר את הדבורים לחיים שלנו", ביקשו היזמים מהכרישים.

אין פיץ' טוב באמת בלי הדגמה חיה, וזו הסיבה שהיזמים הכניסו לאולפן מושבת דבורים ענקית. כמה דבורים? תחזיקו חזק: 30 אלף. היו כאלה שאהבו את הרעיון וכאלה שפחות. יסמין לוקץ' חשפה כי היא אלרגית לדבורים, בעוד שאורן דוברונסקי התנדב מיד לבחון את הכוורת בעצמו והתפעל מהחום שהדבורים מייצרות.

כוורת IVRY-B (צילום: מתוך "הכרישים 3", קשת12)
ליד הספה בסלון. כוורת IVRY-B | צילום: מתוך "הכרישים 3", קשת12

היזמים מבקשים מהכרישים 600,000 שקלים תמורת 15% מהחברה, כשהסכום הזה יופנה להמשך פיתוח המוצר והשקעה במדיה דיגיטלית. לדבריהם, ישנם כ-87,000 בתי ספר יסודיים שהיו רוצים להכניס את הכוורות פנימה לצורכים חינוכיים, אחרי שניסויים שנערכו באנגליה העידו על הצלחות מדהימות והשפעה חיובית על התלמידים. האם הכרישים יצליחו להוציא דבש מהמיזם הזה, או שיגלו כי מסתתר בו גם עוקץ?