שלמה מזרחי, רופא שיניים המומחה בכירורגיה, עבד אחרי הצבא כמדריך פסיכומטרי. הוא גילה שתלמידים רבים מתקשים בפרק הכמותי של הבחינה וזה הזכיר לו במידת מה את החרדה הדנטלית. מזרחי פיתח משחקי קלפים חינוכיים שמטרתם להנגיש לילדים את מקצועות החשבון והמתמטיקה, אם אפשר כבר מגיל הגן.

מזרחי הקים את מיזם "משחקי המאה": שבעה משחקי קלפים מקוריים, חברתיים ומגוונים בדרגות קושי שונות, עם קלפים שממוספרים בין 1 ל-100. מדובר במשחקים אוניברסלים שאפשר לשחק בהם בכל מקום בעולם, כשההוראות קצרות ופשוטות. עד היום מכר היזם את המשחקים לבתי הספר, באופן מקוון ולאחרונה גם על המדפים בסטימצקי.

הערב (שני) בפרק סיום העונה של "הכרישים" מזרחי הציע לכרישים להשקיע 300,000 שקלים במיזם בתמורה ל-20%. עם הכסף הוא רוצה לשווק את המשחקים הללו בארצות הברית ולשאר העולם. "המיזם יגרום לילדים לאהוב חשבון", סיפר בפתח הפיץ', "עשיתי שיעורי בית על הכרישים ולפחות לשלושה מהם יש ילדים בגילאים המתאימים. אני מאוד מקווה שיבינו את הפוטנציאל האדיר שיש במיזם הזה".

הכרישים אכן זיהו את הפוטנציאל - אבל היו להם שאלות. זהר לבקוביץ שאל בכמה מכר מזרחי עד כה. "מכרתי סדר גודל של 13,000 משחקים, בסדר גודל של 300,000 שקלים", חשף. אחרי שהתרשמו מהמספרים ביקשו הכרישים להתנסות באחד המשחקים - זו הייתה חוויה מוצלחת, אבל את לבקוביץ זה פחות שיכנע. "המשחק מגניב מאוד, אתה לגמרי אחלה, אבל אני אוהב למכור דברים שהם לא פיזיים. אני לא יודע ללכת לסטימצקי ולרכוש שטח מדף. מעדיף למכור תוכנה, על תוכנה אתה מקבל 95% רווח. אני בחוץ". 

לאמיר איל היה ספק באשר לרווחיות החברה: "זה משחק מקסים, יש לזה אפילו ערכים חינוכיים בפוטנציה ובפועל, אבל קשה לי לראות את זה מגיע למקום רווחי בזמן סביר. נהניתי לשחק, אבל אני לא אשקיע בזה". 

אורן דוברונסקי לא היה בטוח באשר ליעילות המשחקים. "אני מאוד מתחבר לרעיון, אפילו חשבתי לפתח משחק קלפים בעצמי ללוח הכפל. אני לא בטוח שמהמשחק הזה הייתי לומד את לוח הכפל, אולי משתפר בו. אין פה תהליך דידקטי שמלמד אותך. כשאתה בא למשקיע אתה צריך להביא לו הוכחות שעשית מחקר נקי ושזה באמת עובד. אני בחוץ".

דובי פרנסס רצה להשקיע במשחק, אלא שהיו לו שני תנאים. "מה שביקשת תקבל - 300,000 שקלים תמורת 20%, אבל הייתי רוצה שהרווחים של שנת העבודה הראשונה, השנייה והשלישית, יחזרו למשקיע ראשון. בנוסף, אני צריך עוד שני כרישים עם זיקה למתמטיקה שיצטרפו אליי. סיימתי תיכון בלי בגרות למתמטיקה, נכשלתי בלוח הכפל. הלוואי שהיה לאבא שלי משחק כזה ללמד אותי כשהייתי ילד".

יסמין לוקץ', שלא רצתה בהתחלה להשקיע, הסכימה להצטרף לפרנסס: "אתה מסוג היזמים שאני אוהבת לראות אולי. אתה מדבר לעניין, בקיא במספרים ולא מנסה לחפף ולהסתיר. מצד שני, יש לך גם קריירה מצליחה בתחום אחר ואין לך פניות לגמרי. אני מקווה שאין ציפייה שאנחנו בתור משקיעים נעשה את רוב העבודה. המחשבה הראשונית שלי הייתה שאני לא רואה פה עסק גדול, אבל דובי הביא את המהפך ופוף, משהו נדלק לי בראש. אני בפנים, דובי". 

הפיץ' של שלמה מזרחי (צילום: הכרישים, קשת 12)
משחקי המאה: הקלפים שהצליחו לשגע את הכרישים | צילום: הכרישים, קשת 12

פרנסס חיפש את הכריש השלישי שיצטרף לעסקה וניסה לשכנע את חבריו: "בואו נתחיל למכור 10,000, 20,000, לראות מה טאקי עשו שאנחנו יכולים לעשות". לבקוביץ פקפק לרגע האם עשה נכון שוויתר על העסקה: "אני מאוד מתלבט בגלל ההצעה של דובי. לא רואים עליי, אבל אני אדם מאוד רגיש וקשה לי עם געגועים. אנחנו הולכים להתגעגע לכסף המון שנים עד שהוא יחזור אלינו. כשאנחנו משקיעים אנחנו לא מצפים לראות את הכסף, אלא שיחזיר הביתה עוד הרבה כסף" - אמר ונשאר בחוץ.

פרנסס ולוקץ' בחרו ללכת על העסקה הזאת ללא כריש שלישי, אך עם הבטחה מהיזם כי יחזיר להם את כספי ההשקעה מהרווחים הראשונים: "חמישה מיליון משחקי טאקי נמכרו בישראל במהלך השנים. מאמין שאמכור לפחות 10,000 בשנה, עם רווח של עשרה שקלים ליחידה". אחרי שלחצו ידיים הודה מזרחי, "נתנו לי את מה שביקשתי, אבל עם הרבה חישוקים. אצטרך עכשיו להוכיח שהמשחקים האלה באמת יכולים להימכר בערימה הזאת".