היזם והמשקיע הסדרתי זוהר לבקוביץ', שמככב בתוכנית הכרישים על מסך ערוץ 12, מכר בעבר את חברת אמובי במעל ל-350 מיליון דולר וכעת השלים יעד נוסף ומרשים: גיוס של 15 מיליון דולר בסבב סיד לחברת הסטארט-אפ החדשה שלו, L1ght, שפיתחה מוצר שמטרתו להגן על ילדים מפני הסכנות ברשת ולהציל חיים.

"לפני כמה שנים מכרנו את אמובי, ואחרי המכירה שאלו אותי בראיון לעיתון גדול בארצות הברית - 'אז מה עכשיו? מה הדבר הבא שלך?'", סיפר לבקוביץ' בפייסבוק, "ברגע של כנות עניתי, 'לא יודע, קשה לי לענות'. את מה שאני יודע לעשות - פרסום וסייבר, אני לא רוצה לעשות שוב, ואת מה שאני רוצה לעשות - מחקר, רפואה ושיפור העולם, אני לא יודע לעשות. פשוט לא מספיק חכם לזה".

"פאסט פורוורד כמה שנים קדימה, מצאתי שילוב של מה שאני יודע עם מה שאני רוצה", המשיך לבקוביץ', "מצאתי את L1ght. גם טכנולוגיה ואלגוריתמיקה, גם משפר את העולם ושומר על הילדים של כולנו וגם עם השותף המושלם, רון פורת. כשנפגשנו עם משקיעים לפני שנה, אמרנו להם שהבעיה היא שהרעילות ברשת היא חינם. אף אחד לא נענש ולא משלם על מה שקורה לילדים".

זהר לבקוביץ
צילום: טל גבעוני

כדי לשנות את המצב האמור, L1ght פיתחה טכנולוגיות AI (בינה מלאכותית) לאיתור ומניעה של תכנים פוגעניים ברשת. החברה מייעדת את כספי הגיוס להאצת ההשקעה במחקר ובפיתוח ובמטרה לגייס לקוחות נוספים. מאז השקת המוצר, החברה מספרת על התעניינות גדולה מצד גופים רבים ולכן, החליטה לצאת לגיוס כדי לענות על הדרישה הגבוהה מצד ענקיות טכנולוגיה רבות.

האלגוריתמים של L1ght נותנים מענה לסינון ואיתור תכנים פוגעניים ובלתי ראויים ברשתות חברתיות, אפליקציות צ'אט, משחקי גיימינג מרובי משתתפים וחברות אחסון אתרים. הטכנולוגיה של החברה מתועלת למטרה של זיהוי ומניעת בריונות, שיימינג, דברי נאצה, פדופיליה ומקרים של משתמשים המנסים לפגוע בעצמם. לראשונה, L1ght מציגה טכנולוגיה שמזהה וחוזה תכנים פוגעניים לא רק בטקסט, אלא גם בקטעי אודיו, וידאו ותמונות.

לדברי לבקוביץ', בשנה החולפת המוצר הוכיח את עצמו: "שנה אחרי שהתחלנו, יש מספרים שמראים כיוון. וואחד כיוון, מלא קארמה. כמה מספרים על הדרך שלנו בהפיכת האינטרנט למקום בטוח לילדים: 200 מיליון אתרים שסרקנו, 9.5 מיליארד הודעות צ'אט שבדקנו, 240 מיליון תמונות שניתחנו ומעל 100 אלף פדופילים שמצאנו. ביום שבו אנחנו מודיעים שגייסנו 15 מיליון סיד, העולם אמנם עדיין לא שוס גדול, אבל הוא קצת יותר טוב".