שאול חורב הוא האיש הכי בכיר בעולם הצללים הישראלי, שהציבור הרחב לא יודע עליו כמעט שום דבר. בדרגתו הוא מקביל לראשי המוסד ושב"כ, בתפקידו כמנהל הוועדה לאנרגיה אטומית. כלומר, על פי פרסומים זרים, הוא אחראי על הגרעין הישראלי וגם היועץ של ראש הממשלה לעניין הגרעין האיראני. "אם ישראל עושה מעשה לבדה וצריכה להסביר לעולם, אז זה נופל במגרשו של מנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית שיגיד מה קרה ולמה זה היה כל כך דרוש" מסביר עוזי עילם, מנכ"ל הוועדה לאנגריה אטומית לשעבר. "ככל שהדרג המדיני צריך תשובה מקצועית לשאלות שונות, אנחנו פונים לוועדה לאנרגיה האטומית" מוסיף דן מרידור, השר לענייני מודיעין.

המבוגר האחראי בבית הספר לקציני ים

שאול חורב נולד בירושלים בשנת 1947. אביו לחם בצבא הבריטי ולאחר הקמת המדינה הפך למורה. אמו עבדה בלול המשפחתי בבית שאליו עברו במושב בעמק חפר ובו הוא מתגורר עד היום. חורב היה ילד מופנם, רציני והפתיע כשבחר לעבור לפנימייה בבית הספר לקציני ים בעכו. "תוך זמן די קצר שאול בלט. אם אפשר להגדיר אותו במשפט אז הוא היה המבוגר האחראי של המחזור" מספר חבר ילדותו, גיורא קדר.

בגיל 15 הוא פגש את רחל, חברתו, ועד היום אשתו. יש להם שתי בנות וחמישה נכדים שמתגוררים כולם באותו המושב. כשסיים חורב את בית הספר, הצטרף לחיל הים. הוא עשה מסלול ארוך בשייטת הסטי"לים ואחר כך עבר לצוללות. הוא היה הראשון שפיקד על שייטת הצוללות וגם על שייטת הסטי"לים, והיה אחראי על פרויקט צוללות ה"דולפין".

חורב היה מפקד בסיס חיפה וסגן מפקד חיל הים, פעמיים התמודד על פיקוד על החיל והפסיד בשני המקרים, פעם לאלכס טל ופעם לידידיה יערי. כשהתשחרר נכנס לעולם הצללים כשמונה לתפקיד עוזר שר הבטיחון לאמצעים מיוחדים.

"הוא יסודי להחריד"

בשנת 2007, מונה חורב לנהל את הוועדה לאנרגיה אטומית, הגוף שאחראי לפי פרסומים זרים, על הגרעין הישראלי, כולל הכורים בדימונה ובשורק, ועל הייעוץ לראש הממשלה ולממשלה בענייני הגרעין של מדינות אחרות.

רק פעם אחת בשנה מופיע חורב בפומבי, זה קורה בווינה , אוסטריה, בכינוס של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. "הוא איש יסודי להחריד" מסביר אברהם בן שושו, מפקד חיל הים לשעבר. "הוא גם מקצוען, מעולם לא ויתר לחקור כל דבר עד הסוף". הוסיף.

אם וכאשר יגיע הרגע להכריע על תקיפה, חורב יהיה שם ובתפקיד מרכזי. "אם יש מישהו שאפשר לסמוך עליו שיאמר לך מה החסרונות בתחומים מסוימים, זה שאול חורב" מסביר עמיר פרץ, לשעבר שר הבטחון.

אנשים, ראשון - שלישי בשעה 18:50