החודש לפני 21 שנים, נעצר רוני לייבוביץ, האופנובנק, אחרי שביצע 21 מעשי שוד בבנקים. הוא שוחרר כעבור 8 שנים ואחרי שבית המשפט העליון הקל בעונשו כשקיבל את חרטתו. היום, מצד אחד הוא דואג להבהיר שהוא כל כך מצטער: "אני לא מרגיש טוב עם מה שעשיתי. אני האדם היחידי בישראל, אם לא בעולם כולו, שהחזיר את כל הכסף לפני המשפט". מצד שני, האיש שהעמיד מדינה שלמה על הרגליים וגרם למשטרת ישראל להיראות מגוחכת, מתייחס לכל הסיפור שלו כאילו מדובר באחד הגיבורים אותם הוא מעריץ.

לפני שנבין מאיפה הגיע ולמה שדד, חשוב להפריך את האגדות: "קראו לי האופנובנק בגלל שבאתי עם קסדה. הקסדה נועדה לטשטש את הפנים" מסביר לייבוביץ. "אני מצהיר חגיגית שמעולם, כולל עד היום, לא הגעתי לבנק עם אופנוע. הגעתי באמצעים אחרים" חושף לייבוביץ.

"אחרי שאתה יוצא ממעשה כמו שוד בנק, מתבקש שתעלה על האופנוע ותברח כמה שיותר מהר. אז לא ברחתי" חושף לייבוביץ את אמת. "לא נשארתי שם, הייתי הולך חמישים-מאה מטר, ואז מסתיר את הקסדה מאחורי שיחים או כניסה לבניין. איפה המקום הכי טוב להסתתר? ליד אותו בנק שלפני דקה שדדת".

מהאלפיון העליון ועד לשודד בנקים

סבו של רוני, חיים לייבוביץ הקים בתל אביב בשנת 1931 את מפעל "עץ הזית". לייבוביץ עצמו נולד ברמת גן בשנת 1952 וחי עם משפחתו חיים של האלפיון העליון. בהמשך, נשלח על ידי הוריו לפנימיית "הדסים" אבל נזרק בגיל 16. בשנת 1970 הוא מתגייס לצה"ל ובשנת 1973 הוא מסיים קורס קצינים ובמלחמת יום הכיפורים שירת כקצין תובלה.
במהלך שירותו הצבאי לייבוביץ גם נישא לאיריס ולשניים נולד בן יחיד שכיום פרופסור מרצה וסופר בארצות הברית. "הוא עשה אותי סבא לפני חודש" מספר לייבוביץ בהתרגשות. "אני הכי גאה בעולם".

בסוף שנות השבעים מצטרף לייבוביץ לעסקי המשפחה בישראל ובארצות הברית. אז גם הקים את העיתון "גלובס": "הצבע הורוד שלו הוא כי פשוט נתקענו בלי נייר אז הבאנו את העודפים של Financial Times מאנגליה ומאז זה נשאר ורוד".

בשנות השמונים מסתכסך רוני עם משפחתו, עזב את עסקיה והחליט שהוא חוצה את הקווים האדומים: "היו לי כמה משפטים על הראש מבחינת סכסוכים עסקיים, הייתי לחוץ. כל אחד מגיב אחרת למצוקה. למה דווקא בנק? זה מן זרוע שלטונית כזאת ואנשים לא כל כך אוהבים לאהוב את הבנק" מסביר לייבוביץ.

לאחר ששוחרר הפך לבן זוגה של יסמין מרחב, אותה הכיר בתקופת המאסר. כיום הוא יועץ אסטרטגי לחברות, מעביר הרצאות וגם הקים אתר מיוחד: "מדריך האופנובנק להישרדות בכלא". כאן הוא מכין אנשים שעומדים להיכנס לכלא. כיום נשארו לו הזכרונות, שודד בנקים בפנסיה שמשוכנע שנתפס כי רצה להיתפס.

אנשים, ימי רביעי וחמישי, 18:50

יש לכם סיפורים על האופנובנק? בכתבו לנו בפייסבוק אנשים

>> "נכנסתי לגלגל שלא ידעתי איך לצאת ממנו" - איציק זוהר מדבר