חיים טופל זכה עד היום בעשרות פרסים, ביניהם גם שתי זכיות בגלובוס הזהב, אבל מעל הכל היה מועמד פעמיים לפרס האוסקר ולא זכה. "אני מאוד מאוד אהבתי את הסרט הזה" מספר חיים טופול על סרטו של יוסף סידר, "הערת שוליים". "אני חושב שהוא סרט מיוחד במינו, לא ראיתי סרט כזה" מוסיף.

מי שמכיר את חיים טופול כשחקן בלבד, אולי יופתע מתחום שלם שלא נחשף - פיתוח אמצעים צבאיים. "בזמן מלחמת ההתשה עסקתי בפיתוחים של פריסקופים ודברים כאלה" מודה טופול. בנוסף, פעל גם לא מעט מאחורי הקלעים בזירה הדיפלומטית בשליחות ממשלת ישראל.

הרומן עם הבמה כבר מגיל צעיר

חיים טופול נולד בשנת 1935 בשכונת פלורנטין בתל אביב, אח בכור לשתי אחיות במשפחה קשת יום. את הרומן עם הבמה החל טופול בגיל צעיר, וכבר מהגן התבלט ביכולות משחק ולימוד, ואפילו קפץ כיתה. "רציתי להיות עורך דין, נראה לי שאמא שלי הכניסה לי את זה לראש" מודה חיים טופול.

מגיל 14 ועד שהתגייס עבד בבית הדפוס של עיתון "דבר". בצבא אחרי שהוכשר כלוחם בנח"ל, נשלף וצורף ללהקת הנח"ל, שם פגש את גליה פינקלשטיין, שלימים תהפוך לאשתו, את אורי זוהר, ואפרים קישון. "קישון הביא את המערכון שקראו לו 'סעדיה והסעד', קראנו את המערכון ואמרנו לו שזה לא בשביל להקת הנח"ל,  ולא ידענו שזה מצחיק" מודה טופול. התפקיד זיכה את טופול בפרס גלובוס הזהב, והביא אותו יחד עם קישון לאוסקר. "בגלל סלאח, קיבלתי את 'כנר על הגג'" מסביר טופול.

שחקן עטור שבחים וממציא פטנטים
טוביה החולב הביא את טופול שוב לאוסקר, אך במקום פסלון זכה בתפקיד חייו. עד היום ביצע את "כנר על הגג" יותר מ-3,500 פעמים ברחבי העולם, כשבשיאו הרוויח בחודש כרבע מיליון דולר עבור השתתפות במחזמר והוכתר בזמנו לאחד משחקני התאטרון היקרים בתבל. במהלך השנים המשיך לככה בהצגות ובסרטים מצליחים מאוד. במקביל ניהל ויזם עסקים מגוונים, מהוצאה לאור שהחזיק דרך הפקת מופעי בידור בעולם, ועד למכירת פטנטים שהמציא. "הפטנט הראשון שהמצאתי היה מברשת שיניים נובעת" מסבר טופול בחיוך.

בימים אלה, מרכז עיסוקו של טופול הוא בפרויקט ייחודי שהקים בגליל, כפר נופש לילדים שחולים במחלות קשות. את מאה מיליון השקלים שנדרשו לעניין, גייס כמעט לבד, ומאוגוסט, המקום פועל. "אנשים עוברים דברים איומים וילדים עוברים. אתה כל הזמן אומר, איך לא עזרנו להם קודם?" מודה טופול.

>> יוסף סידר - איך הכל התחיל

אנשים, ראשון-שלישי ב-18:50