החידה של אהוד ברק מלווה אותנו כבר כמה עשורים. החבר הנאמן שהפך לאחד האנשים השנואים במדינה, הלוחם המהולל שהובס כליל במגרש הפוליטי, הקיבוצניק שהתבצר במגדל השן של האושר המנוכר, גאון אנליטי שעדיין לא פיענח את הדרך לליבו של הקהל. "אני חושבת שמראש הוא ידע שהוא לא יהיה האהוב" חושפת מריב פרסי-צדוק, לשעבר יועצת התקשורת של ברק. "הוא לא יהיה המנהיג האהוב שאנשים מצביעים לו מהבטן. יכול להיות שבמובן מסוים הוא ויתר על ראשות ממשלה".

ברק כנראה עדיין לא הבין איך לגרום לציבור לאהוב אותו אבל הוא למד להשלים עם זה ובמובנים מסויימים אפילו יותר קל לו כשהוא לא צריך לרדוף אחרי אהבת הקהל והתקשורת. "הוא חושב שהמנהיגים צריכים לדעת מה טוב לעם ולא מה העם חושב שהוא צריך" מודה מירב פרסי-צדוק.

פרסי-צדוק שהייתה יועצת התקשורת של ברק במהלך עשר שנים, הריצה אותו לכסא ראש הממשלה והייתה חלק ממעגל היועצים הקרוב ששכב עבורו על הגדר שוב ושוב. אבל כשתכנן את הקאמבק בשנת 2007, ויתר ברק על שירותיה. רבים ממקורביו ועוזריו כבר לא תומכים בו וברק הוא פוליטיקאי שנשען כיום על תמיכה מצומצמת מאוד. "חלק מהחידות של האישיות של אהוד זה החידה הזו, איך הוא לא מצליח בחוכמתו להעביר את הדברים החיוביים אל הקהל" מספר דן מרגלית, חבר הילדות של אהוד ברק.

"אבא שלי היה רוצה שהוא יהיה מדען או פסנתרן. הוא לקח אותו לשיחה אחרי שהוא לא כל כך הסתדר בבית הספר וגם מההיבט החברתי. לאחר השיחה הזו הוא אמר לאמא שיש לנו ילד מיוחד" מספר מולי ברוג, אחיו של אהוד.

היסטוריה של התבטאויות בעייתיות

הילד השובב מהקיבוץ התקדם על לפסגת צה"ל כשבדרך הוא הופך לחייל המעוטר בתולדותיו ועלילות גבורה נקשרות בשמו. בשנת 1969 התחתן ברק עם נאווה ולהם שלוש בנות. בשנת 2003  נפרדו השניים וכעבור ארבע שנים נישא לאהבת נעוריו, נילי פריאל. דירת היוקרה שרכשו בני הזוג הופכת במהירות למושא לעג וביקורת: "נכון שבן גוריון וגולדה ומנהיגיה האחרים של מפלגת העבודה לא גרו בבתים מהסוג של אהוד אבל זה גם בגלל שלא היו אז בתים כאלו" מספר מולי ברוג.
לא רק הדירה הופכת יעד לביקורת אלא גם פרשת העובדת הזרה הלא חוקית שהועסקה בבית שלו ושל אישתו. במקרה הזה חמק ברק מהאש והאחריות נפלה על אישתו, נילי. אבל היו מקרים שאי אפשר היה להטיל את האשמה על אף אחד אחר. "לאהוד יש הומור דק שלפעמים הוא מופנה כלפי עצמו ולפעמים הוא מוגזם שבאמת לא מבינים שצריך היה לא לומר את הדברים הללו" מודה דן מרגלית. לברק יש היסטוריה של התבטאויות בעייתיות. אהוד השקול יכול לטעות במילותיו וזו לא הפעם הראשונה.

ההתפלגות ממפלגה העבודה והקרב המתוקשר עם גבי אשכנזי דרדרו את מעמדו של ברק אל סף אחוז החסימה. אך בכל זאת הוא עדיין מחזיק בעמדה השניה בחשיבותה במערכת הפוליטית ומעמדו שם איתן: "הוא מבין בפוליטקה יותר ממה שחושבים. הוא די על הסוס כבר תקופה ארוכה" מודה פרסי-צדוק.

פרישה למטרת קאמבק?

כיום שוב עשה ברק את הדבר שאוהב לעשות יותר מכל- להפתיע את כולם. "היום אני עומד בפניכם כדי למסור את החלטתי לפרוש מהחיים הפוליטיים ולא להתמודד בבחירות לכנסת הקרובה" כך הכריז הבוקר במסיבת עיתונאים. לאחר החיסול של ג'ברי וסיום מבצע "עמוד ענן" לפני כשבוע, אפשר לומר שברק עושה אקזיט כשערכו בשוק גבוה באופן יחסי. על פי הסקרים, ברק הוא המרוויח הגדול של המבצע- הוא מצליח לראשונה לעבור את אחוז החסימה עם ארבעה מנדטים. "כמי שלא תמיד פונק בעניינים הללו, אני יודע להעריך את התמיכה הזו וגם שמח בה" מגיב ברק לסקרים. יחד עם זאת בחר לצאת מהמירוץ לכנסת ה-19.

"השווי של ברק כיום אינו גבוה מתמיד" אומר הפרשן המדיני, בן כספית. לטענתו, עד הבחירות ברק היה חוזר לאפס מנדטים. אלדד יניב, מי שהיה ראש המטה של ברק, אומר כי ברק לוקח השראה מהסביבה. "הוא מביט על לבני שפרשה לאחר תבוסה רצינית וכיום היא המלאך הלבן וברק רוצה גם" קובע יניב ומוסיף כי "הוא יחזור יותר מהר ממה שחושבים".

 

אנשים, ראשון - שלישי בשעה 18:50

>> בואו לדבר על זה בעמוד הפייסבוק של אנשים