עו"ד יורם שפטל מטפח כבר שנים תדמית של אדם שקל לשנוא - בוטה, חסר רגישות ופרקליטו של מי שנחשב כפושע מלחמה ורוצח יהודים. בהתאם לפרופיל הנרגן הזה, הוא בילה את רוב חייו בבדידות, עד שלפני שלושה חודשים הכל השתנה: "יש תינוקת שגדלה בבית בת שלושה חודשים. היא של עורכת דין שהיא בת טיפוחיי" מסביר עו"ד שפטל. "אני העוזר מטפל שלה כמו שהייתי העוזר מיילד שלה" מוסיף.  אבישג כחולת העיניים הצליחה במקום שגדולי הפרקליטים בישראל כשלו - להפוך את עורך הדין הוכחן לגוש מתיקות כנוע.

"ויכוחים מסבים לי הנאה"

יורם שפטל נולד בשנת 1949 בתל אביב להורים שהגיעו ממזרח אירופה, שנים ספורות לפני השואה. אביו היה איש עסקים שירד מנכסיו ויורם גדל כילד לוחמני שחלם על קריירה משפטית. "רציתי להיות עורך דין שמופיע בפלילים עוד לפני בר המצווה" מודה שפטל. "ויכוחים מסבים לי הנאה מגיל אפס" מוסיף.

בסיום שירותו הצבאי למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ולפרסומו הראשון זכה כשייצג את הגאגנסטר היהודי אמריקאי הנודע מאיר לנסקי, כשנאסר עליו לבקר בישראל בשל עברו הפלילי. "לנסקי הוא אחד משלושת אלילי נעורי יחד עם מנחם בגין ויהושוע גלזר" הסביר עו"ד שפטל.

בשנת 1986 נשכר לייצג את ג'ון איוון דמיאניוק, אזרח אמריקאי שהוסגר לישראל בחשד שחי בזהות בדויה, ובפועל היה פושע נאצי. "אחד המקרים הבודדים שאת עורך הדין של הלקוח שהיה מזוהה בציבור כמפלצת מספר אחת, שנאו יותר" מסביר שפטל. "רציתי לברר עבור עצמי האם הוא באמת איוון האיום או לא. הוא ממש לא איוון האיום ועל זה יש היום קונצנזוס מלא" מוסיף.

באותם ימים עו"ד שטפל זכה לתגובות קשות מאוד מצד חלק מהציבור והתקשורת, והשיא הגיע כשהושלכה חומצה לפניו: "כמעט התעוורתי בשתי העיניים. יחד עם זאת מעז יצא מתוק. בגלל החומצה הזו, דמיאניוק זוכה. בגללה, התיק נדחה לשנה וחצי" טוען שפטל. הדחייה במשפט אפשרה למצוא ראיות חדשות שהיבוא לזיכויו מחמת הספק. בגרמניה ובספרד אגב, עדיין מתנהלים הליכים משפטיים נגד האיש. הפגיעה הפיזית שחווה שפטל במהלך הפרשה הזו, לא הייתה האחרונה בחייו.

בשנת 2004 נורו לעבר רכבו יריות בזמן שנהג בו. על פי חלק מהחשדות, הרגע ליריות היה סכסוך משפטי שגלש מחוץ לכותלי בית המשפט. לאחרונה הצטרף גם באופן פעיל לייצוגו של האנס המורשע משה קצב. "יש לי את הזכות הגדולה לייצג את הנשיא השמיני של מדינת ישראל, מר קצב" מציג שפטל. כמו קודמיו בתפקיד, גם הוא סבור שהמשפט יסתיים בזיכוי מוחלט: "אני לא סבור שהוא חף מפשע, אני משוכנע שהוא חף מפשע, והראיות כולן נמצאות בתיק" טוען שפטל נחרצות. "יש לו שתי טענות אליבי מברזל" מוסיף.

"האישה היחידה שאהבתי בחיי"

עו"ד יורם שפטל גר בשכירות בבית מפואר בקיסריה, ב.מ.וו ספורטיבית ופורשה חדשה חונות בכניסה וביתו מרוהט בענתיקות שצבר במהלך השנים. בלב הקומה השנייה ניצב חדר הנצחה מיוחד שהכין עבור אימו, שנפטרה לפני 17 שנה ואליה היה קשור מאוד. "זו האישה היחידה שממש אהבתי. היינו הרבה פעמים בחילוקי דעות קשים, אבל בסך הכל היינו מאוד קרובים" מסביר שפטל. "לא אסלח לעצמי שנכנעתי לאימי בדבר שהיה מאוד מהותי בעיני. רציתי להיות נער סיפון לפני הגיוס לצבא, ואימי אמרה לי 'עד כאן'" מוסיף.
המתח בין שפטל לאימו שרוב משפחתה ניספתה בשואה הגיעה לשיאו כשבנה הסכים לייצג את דמיאניוק: "לא ניתקנו קשר, אבל הקשר הלך והתנתק. היא הודתה, רק יום לאחר הזיכוי, שפה היא טעתה" מסביר עו"ד יורם שפטל.

ייתכן שבאבישג, מוצא שפטל את הרוך שכל כך חסר בחייו. אבישג היא הבת של טל מליק, עורכת דין ששפטל מלווה כבר שנים, כחבר משפחה ומנטור מקצועי. כשהחליטה להביא ילד לעולם בלי להינשא, יורם שאינו האב, נרתם לתהליך והשתיים גרות בקומה השנייה של ביתו.

>> אנשים, ראשון-שלישי ב-18:50

>> החלום הים תיכוני של מני דגו