חודשיים אחרי שילדה את בנה השני, הדוגמנית עדי הימלבלוי בחרה שלא להצטלם לקמפיין הלבשה תחתונה של חברת "פמינה", איתה עבדה בשנים האחרונות כפרזנטורית. מי שנבחרה להחליף את הימלבלוי בתפקידה היא רוסלנה רודינה.

הימלבלוי שיתפה בפוסט אמיץ את הסיבות שהובילו להחלטתה: "אחרי סיבוכים רפואיים בעקבות הלידה, לא יכולתי להתאמן כמו שרציתי ולחזור לעצמי. מצאתי את עצמי במרדף אחר הגוף המושלם וטשטוש הלידה. הנזק הכי גרוע הוא שהחברה מצפה שאישה אחרי לידה תחזור לעשות הכל, כאילו כלום לא קרה. החלטתי לשחרר את האחיזה ברף הציפיות הלא אנושי הזה מעצמי ומהקולות מסביב שלוחצים, ולקחת את השליטה על הגוף שלי".

פאולה רוזנברג, מגישת התוכנית "פאולה וליאון", בחרה להתייחס הבוקר (שני) להחלטתה של הימלבלוי בפרט ולתופעה שבה נשים סופגות ביקורת רבה מהסביבה שלהן אחרי הלידה בכלל. אלו הדברים שאמרה רוזנברג בפתח התוכנית:

"אתמול שוטטתי באינסטגרם כמו שאני עושה לעיתים מאוד רחוקות, ונעצרתי על הפוסט של חברה אהובה, עדי הימלבלוי. המילים שלה גרמו לי לצמרמורת בעור. לפני שתגידו לעצמכם: טוב, זאת עדי הימלבלוי, אין מה לעשות, היא דוגמנית, הגוף שלה הוא העבודה שלה, אז חשוב שנצעק את זה כאן, דווקא כאן: רף הציפיות הזה לא אנושי והוא לא עוצר באישה שמדגמנת הלבשה תחתונה.

"הוא כבר מזמן חדר לשיח היום-יומי אצל נשים בכל מקום, בכל צבע, בכל משקל, זה נוגע בכולם. אין מישהי שמצליחה להימלט מזה ואין הבדל של מעמד כלכלי, השכלה או גיל. כולנו, מי יותר ומי פחות, שבויות בתוך המשוואה הזאת שיצרה עבורנו התרבות העכשווית, לפיה רזון הוא פסגת השאיפות. גם אלה שמשחקות אותה כאילו זה ממש לא מעניין אותן.

פאולה רוזנברג
צילום: שי פרנקו

"הפנטזיה שחלק מהנשים מאמינות בה היא שאם הן רק יהיו מספיק ממושמעות, הן יידעו למשטר את עצמן מספיק ולא יראו עליהן שהן ילדו. זאת פנטזיה מסוכנת בהמון רבדים. אם תחשבו על זה טוב, זה לא טירוף שהמחמאה האולטימטיבית לאישה אחרי לידה היא, 'את לא נראית אחרי לידה'?. זה טירוף.

"זה מוזר שנשים מרעיפות שבחים והלל על החברות שלהן שילדו, רק אם הן הצליחו להעלים כל סימן לעובדה שסחבו תשעה חודשים בן אדם בתוך הגוף שלהן, שחוו צרבות, טחורים, קשיי שינה, רכבת הרים הורמונלית, איבוד דם, חתכים, תפרים, התכווצויות של הרחם וגודש בחזה. כל זה צריך להיעלם למען תרבות האינסטגרם שמוכרת לנו את רגעי המיטב ומדחיקה את מאחורי הקלעים של החיים שלנו.

"זאת תפיסה מעוותת שלא רק מעוותת את תפיסת היופי, היא פוגעת אנושות בבריאות הפיזית והנפשית של הרבה נשים, כי הימנעות מאכילה מזינה וספורט מאומץ מדי אחרי לידה, הם ממש מסכני חיים ויכולים לגרום לנזק בלתי הפיך לנשים אחרי הלידה.

"והכי גרוע? הביקורת, ועכשיו זה הזמן שלנו הנשים לשים יד על הלב, כי הביקורת כלפי הנשים מגיעה דווקא מהנשים, לא מהגברים. כל יולדת כמעט נאלצת להתרגל למבט הזה שבוחן מכף רגל ועד ראש מצד חברותיה הנשים, מבט שמתעכב על הבטן ועל הזרועות ועל צידי המותניים כדי לבדוק אם צימצמת את עצמך כבר למידות הנכונות.

פאולה רוזנברג
צילום: שי פרנקו

"לעיתים לא רחוקות גם תגיע ההערה הזאת, 'עוד לא חזרת לעצמך, אה?', 'אולי תעשי קצת הליכות כשהתינוקי נרדם?', נורא נורא מנסות לעזור. בכל פעם שאני גוללת באינסטגרם ואני רואה פוסט שבו נשים מעניקות לנשים אחרות אימוג'יס של גביעים ומחיאות כפיים כי הן נראות בתמונה הזאת יותר רזות מאשר בתמונות האחרות שלהן, אשכרה בא לי לבכות.

"בכל מקום שתפגשו נשים אחרי לידה אתם לא אמורים להגיד להן, 'ואוו, איך רזית', את לא אמורה להגיד, 'אוי, יופי, איך חזרת לעצמך, תראי אותך עם הסקיני, הוא מלפני ההיריון, לא? סחתיין, איזה כוסית. עוד לא עבר חודש, את כבר בפילאטיס? כל הכבוד, מלכה. איך הבטן שלך שטוחה'.

"תפסיקו עם ההערות האלה, הטירוף הזה מחלחל מכל עבר. לפני כמה זמן אמרה לי אישה בת 50, אמא לשתי בנות: 'פאולה, עם כל הכבוד לכל המאבק הזה שלך לשנות, את יודעת שלהיות רזה מאוד זה הכי יפה וגם את היית רוצה את זה, תודי. שומן זה מכוער, אין מה לעשות'.

"הייתי בהלם ושאלתי אותה אם היא לא דואגת שהבנות שלה יהיו קודם כל מאושרות ובריאות. ואז היא אמרה שלא פחות מדאיג אותה מזה שייראו טוב, והיא לא המיעוט. אני רוצה להגיד שכדי לשנות את התפיסה הזאת של הנשים כולן, יש לנו עוד הרבה עבודה. בואו נתחיל לפחות עם נשים שנמצאות חודשים ספורים לאחר חווית הלידה. אם תפגשו אישה כזאת, בבקשה, אתם יכולים להגיד לה מילה טובה על החיוך שלה, אפשר לשאול אותה אם בא לה לשתות משהו או איך המצב רוח שלה, אבל תרפו בבקשה ממידת המכנסיים שלה או מטונוס השרירים שלה. בחייאת, תנו לה לנשום.

פאולה רוזנברג
צילום: שי פרנקו

"בפעם הבאה שאתם פוגשים אישה אחרי לידה, תשאלו אותה איך עוברים עליה הלילות ואיך היא מצליחה לפנות קצת זמן לעצמה. אם את חברה טובה, את יכולה גם לצחוק איתה על זה שרצפת האגן לא חזרה לעצמה או על זה שלהתעטש זה בעצם אתגר ספורט. כל זה צריך להחליף את הדיבור הנגוע על גוף של אישה שהרגע ילדה.

"בנימה אישית אני רוצה להגיד לכם, אני 10 וחצי שנים אחרי הלידה האחרונה שלי ולא חזרתי לעצמי וגם לא אחזור לעצמי, כי מי שהייתי לפני שהגוף שלי נפער ויצאו ממנו חיים, היא לא מי שאני עכשיו. מי שהייתי לפני הלידות הייתה אחלה, ופאולה של היום שלא חזרה לעצמה היא הרבה יותר מבסדר גמור, היא גם אחלה. אלו הם החיים, עם כל מה שיש בהם.

"אני חוזרת לפוסט של עדי הימלבלוי ואני רוצה להגיד שבעולם שפוי, חברת ההלבשה התחתונה הייתה מצלמת תמונות של עדי היפהפיה כמו שהיא עכשיו, במלוא נשיותה המרהיבה, בלי להציב סטנדרט הזוי שלא ניתן להשגה ומבלי להחליף אותה באישה אחרת שנראית אולי קצת יותר שדופה ממנה.

"תודה רבה עדי על שעשית את זה, כי את נותנת לכל הנשים שנושאות אליך עיניים ולכל הנשים שעוקבות אחריך, מסר שלהיות שלמה בגוף הרבה יותר חשוב מאשר להעלות את התמונה המושלמת, ושאת לא נותנת לבריאות הנפשית שלך להיפגע בשביל עוד תמונה מושלמת של דוגמנית. תודה רבה".

מחברת פמינה נמסר: "חברת פמינה הינה חברה נשית שמכבדת נשים ומעסיקה כ-90 אחוז נשים. החברה הציעה לעדי להגיע לצילומים והיא זאת שבחרה לבטל ואף הוצע לה לדחות את הצילומים ב-3 חודשים והיא סרבה. פמינה צלמה בעבר נשים לפני, תוך ואחרי הריון ואף צלמה את עדי בהריון בחודש 5, את סיוון טלמור בחודשי הריון מתקדמים, את ליאל דניר בשלבי הריון וגם לאחר הלידה כי הרגישה בנוח, וגם את סיוון קליין שמסיבות שאינן ברורות מסלפת את המציאות מתוך מניעים של יח"צ אישי והחוזה איתה הסתיים כחצי שנה לאחר הטענות שהיא מעלה. אנחנו אוהבים את עדי ועדי תמיד תשאר חלק ממשפחת פמינה".