השבוע צוינו חמש שנים למבצע צוק איתן בו נהרגו הדר גולדין ואורון שאול ז"ל, שגופותיהם עדיין מוחזקות בשבי של ארגון חמאס. במהלך הראיון עם לאה גולדין, אמו של הדר, אופירה אסייג מתחה ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמרה: "אם הבן שלו, יאיר נתניהו, היה נחטף כל מדינת ישראל הייתה נכנסת לעזה להביא אותו".

לאה גולדין נשאלה אם אחרי חמש שנים היא מרגישה קרובה יותר או רחוקה יותר לשחרור בנה וענתה: "זו שאלה טובה. שעשיתי דברים טובים בחיים חטפתי והיום, ככל שאני חוטפת יותר אז יש לי הרגשה שאני נוגעת בנקודות הנכונות. קרובה או לא קשה לי להגיד, בסופו של דבר יש מישהו אחד שמחליט - ראש הממשלה בנימין נתניהו".

ראש הממשלה יודע איפה הדר היום?
"כן. הוא יודע מי מחזיק אותו וגם אני יודעת - יחיא סינוואר שמקבל כל חודש 30 מיליון דולר. הלב שלי נקרע".

איך מחזיקים מעמד?
"איזו אופציה אחרת יש? אנחנו דור שני לשואה מכל הצדדים. ההורים שלנו הם שורדי שואה והם לימדו אותנו להסתכל קדימה".

אופירה אסייג תוקפת את ראש הממשלה | צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ", קשת 12

כשנשאלה אם לדעתה ראש הממשלה עושה הכל כדי להחזיר את בנה ענתה גולדין: "מי שאומר שהוא עושה הכל – לא עושה כלום. ביבי לא צריך לעשות בידיים שלו כלום, רק לתת אור ירוק והוא לא נותן אותו.

יכול להיות שאת נחמדה מדי?
"אני לא נחמדה בכלל, אני מעצבנת אנשים. עושים עלי ספינים ואומרים שבגללי תהיה מלחמה ויהיו טילים. יש לנו במשפחת גולדין שריטה – אנחנו הולכים בדרכו של הדר - דרך של עוז וענווה. עוז זה אומר לא מוותרים ונכנסים גם אם זה דרך הקיר אבל גם הענווה היא חלק מהחיים שלנו. לא תמיד צריך לעשות רעש ולרוץ ברחובות".

למה לא עושים אוהל מחאה מול בית ראש הממשלה?
"גם צפוף שם כי כולם מוחים וגם כי יש לו וילון שחור ענק שהוא סוגר כדי לא לשמוע את הרעש של המחאות".

גולדין חשפה שניסתה להיפגש עם ראש הממשלה ונדחתה. "ביקשנו פגישה איתו כבר כמה חודשים ונדחינו בטענה שזו תקופת בחירות אבל מה קורה בתקופת בחירות? ההסכמים נסגרים – צינור גז לעזה, מתנות. את הבנים אפילו לא מבקשים".

הדר גולדין ואורון שאול ז
צילום:


"ההסכם הבלתי כתוב אומר שמחזירים חייל בכל מצב. כל השאר - תירוצים"

יש לך הוכחות שהוא נהרג?
"יש לנו את מה שאמרו לנו באותו לילה ארור. לראשונה בתולדות ישראל, תוך כדי מלחמה, באו והודיעו לנו שאין סיכוי שהוא בחיים. החליטו ככה לפי הממצאים הפורנזיים . אנחנו לא יודעם בוודאות, אבל מאמינים במערכת".

מתי את נשברת?
"כשמשקרים לי ושמורחים אותי. כשהפוליטיקאים מחליטים בקבינט שלא תהיה הסדרה בלי השבת החיילים ואחר כך, בעילום שם, משתלחים בנו. הבן שלי אמר לפוליטיקאי בכיר מאוד 'למה אתה עושה לנו הטפשה? אנחנו לא טיפשים'. הדר הוא חייל בצה"ל, לכל משפחה יש חייל וההסכם הבלתי כתוב אומר שמחזירים חייל בכל מצב. כל השאר - תירוצים".

אם היה לך ילד בן 18 היית שולחת אותו לצבא?
"יש לי נכד שכבר השתחרר מסיירת גבעתי והוא הלך לשם אחרי שהדר נהרג ויש לי נכדה שהיא בצבא כרגע. זה משהו ערכי אצלנו, התפקיד שלי הוא לחנך את הילדים שלי להגן על המדינה".

בתגובה לראיון נמסר מלשכת ראש ההמשלה:
"ראש הממשלה נתניהו נפגש עם משפחות השבויים והנעדרים מעת לעת וכן בהתחשב בבקשות המשפחה. פגישה עם ראש הממשלה תתקיים בקרוב.מדינת ישראל פועלת ללא לאות ועושים מאמצים רבים, גלויים וסמויים, על מנת להשיב את הבנים הביתה. מטבע הדברים, כדי לא לפגוע בערוצי המשא ומתן לא נוכל לפרט על מאמצים אלה".