הוא רצה להיות ראש ממשלה, לאחר שהבין שזה לא יקרה, ניסה להביא למפלגתו 10 מנדטים אך גם בזה לא הצליח. כעת, אבי גבאי, יו"ר העבודה, יוצא לבחירות חדשות. בראיון ל"אופירה וברקוביץ' מספר גבאי על האכזבה מתוצאות הבחירות האחרונות, " זו מכה גדולה, כמו לחטוף כדורסל בפנים".

עוד אמר יו"ר העבודה כי למרות ההזדמנות הנוספת, הוא לא מרוצה מפיזור הכנסת: "מיליארדים הולכים לרצפה. לי כבר הייתה תכנית לעבודה כלכלית בוועדות. יש לי רשימת רפורמות שרציתי לעשות".

ביבי הציע לך להיות שר אוצר ולא רצית

"הציעו לנו באמת הצעות מפתות. עוד לפני השיחה אמרתי שאם לא מביאים לי רשימה של נושאים שקשורים בדמוקרטיה הישראלית ונותנים וטו עליהם אני לא מדבר איתם והם ונתנו את זה – בלי חוקי חסינות, פסקת התגברות ופגיעה בבית המשפט וביועץ המשפטי.

גבאי, שנכח בהפגנת האופוזיציה סיפר למה בכלל שקל את ההצעה של נתניהו: "עברתי דרך האנשים וראיתי פחד. אנשים מפחדים שלא תהיה פה דמוקרטיה אז חשבתי שאם אני מסוגל להביא חבילה שעוצרת את הדבר הזה אני מרגיע את המדינה. אמרתי שאני לא אשב עם ביבי והתכוונתי לזה, אבל בסוף הבנו שישה מנדטים ועכשיו שוב נלך לבחירות וסביר להניח שהתוצאות יהיו אותו דבר אז מה עשינו בזה? הלכו מיליארדים, הדמוקרטיה תתפרק שוב אחרי הבחירות וחשבתי שצריך לשקול את זה אבל אני לא הולך לזה לבד".  

המו"מ שהביא לביקורת על נתניהו (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

"ברגע שזה הודלף החוצה לתקשורת כולם נבהלו"

סירבת לשבת ביבי מלכתחילה ועכשיו אתה שוקל לשבת איתו?

"אם יש חבילה שיכולה להציל את מדינת ישראל, את הדמוקרטיה ולהרגיע את המדינה חובה לשקול".

אז למה אמרת לא?

"החברים התלבטו על איזה תפקידים יהיו והחליטו שהם לא רוצים. ברגע שזה הודלף החוצה לתקשורת כולם נבהלו. אם זה לא היה יוצא יכול להיות שהתוצאה הייתה אחרת".

אתה תהיה יושב ראש מפלגת העבודה גם בבחירות הקרובות?

"אנחנו הולכים לפריימריז. יש אנשים שאוהבים אותי מאוד ויש גם מבואסים אבל זו מפלגה דמוקרטית, יש הרבה אנשים שרוצים את המקום שלי".

יש לך כוח לזה שוב?

"יש לי כוח לעשות למען הציבור, פחות אנרגיות לפוליטיקה. זה לא האופי שלי. אני צריך לשאול את עצמי אם יש לי אנרגיה לפוליטיקה הקטנה כי לעשות בשביל הציבור אני רוצה. בימים הקרובים אחליט".

גבאי, שהותקף על ידי חברי מפלגתו, לא הסתיר את האכזבה: "אחת הבעיות שלנו היא הצרות הפנימיות האלה. זה אוכל את המפלגה מבפנים".

כשנשאל על הכישלון של ביבי להרכיב ממשלה אמר גבאי: "הייתי בטוח שהוא ירכיב ממשלה בקלות. האמת שבטענותיו יש דבר אחד נכון - ליברמן אמר כל הזמן שהוא ממליץ עליו ואז לא עשה את זה. על חוק הגיוס אמר, "בחוק הגיוס אין גיוס, אין חרדי אחד יותר בישראל שיתגייס בגלל החוק הזה".

מה דעתך על ביבי? הוא נכשל?

"בוודאי. אני חושב שאחרי  כל-כך הרבה שנים באמת צריך להחליף ראש ממשלה. אבל בסוף יש פה עם שבוחר".

ביבי (צילום: Photo by Flash90)
צילום: Photo by Flash90

"שלוש מפלגות שרבות אחת עם השניה זה לא טוב"

במידה ותישאר יושב ראש המפלגה, עם מי תרצה להתאחד?

"יש לנו את הגוש של העבודה, מרץ וכחול לבן – שלוש מפלגות שרבות אחת עם השניה זה לא טוב". 

בני גנץ בהפגנת האופוזיציה בתל אביב (צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות)
בני גנץ- לדעת גבאי הוא צריך להיות ראש הממשלה | צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות

צריך מפלגה אחת?

"אחת או שתיים".

במידה ותהיה מפלגה אחת, כמה מנדטים אתם יכולים להביא?

"אין לי מושג. שמונה ימים לפני הבחירות היו לנו 14 מנדטים אבל ירדנו לשישה. לא ידענו איך יגמרו הבחירות שהיו ואנחנו לא יודעים מה יקרה בבחירות הקרובות"

אתה רוצה להתאחד עם כחול-לבן?

"נדבר איתם. חושב שזו אפשרות נכונה"

מי לדעתך צריך להיות ראש הממשלה – יאיר לפיד או בני גנץ? 

ברור שבני גנץ. מכשסתכלים על הרקע ועל הניסיון, אין מה להשוות"._OBJ