ההשתתפות של יפתח קושניר בנינג'ה ישראל עוררה סקרנות רבה בגלל הייחוס המשפחתי. ככה זה שאבא שלך הוא אדם מוכר כמו השחקן ומנחה הטלוויזיה אבי קושניר. אבל 91 שניות בלבד אחרי שיפתח עלה על המסלול הוא כבר הספיק ללחוץ על הבאזר, אחרי שעבר בצורה מרשימה את כל המכשולים. מאז, הוא הפך לאחד המתחרים המזוהים ביותר עם אתגר הנינג'ה, אחד שעוצרים אותו ברחוב פחות כדי לדבר על אבא ויותר כדי להתעניין בטיפוס, מסלולי נינג'ה ומה שביניהם.

אנחנו נפגשים רגע לפני שלב חצי הגמר, שישודר בקרוב בקשת 12, וכבר בתחילת השיחה הוא מפתיע ומספר שלפני ההופעה המדהימה על המסלול, הוא לא ממש ידע למה הוא מגיע ואיך להתכונן. "התעוררתי בערך שבועיים לפני ואמרתי אוקיי, כדאי שאני אעבור מסתם לטפס לאימוני נינג'ה אבל לא היה לי ממש מושג, אז פשוט עבדתי על כוח מתפרץ".

"על המסלול הייתי בלחץ אטומי, הזעתי בידיים", הוא משחזר את הרגעים שלפני ההזנקה. "לא משנה מי אתה, החלקת במכשול הראשון? אתה בחוץ. זה ישב לי בראש. בחוץ ראיתי את כל המתחרים השריריים וזה קצת ערער אותי, שכחתי שאני טוב במה שאני עושה. אדם ברוטמן למשל (המוביל בפרק הראשון) אמר לי שהוא מקווה שאני לא אפול למים. חייכתי אליו ובפנים ממש פחדתי".

היה מכשול שחששת ממנו במיוחד והתמקדת בו?
"כל מה שדרש ממני מזל או עבודת רגליים ממש הפחיד אותי. מבחינתי הרגשתי שזה ממש פיפטי-פיפטי. לא חשבתי שאפול על ההתחלה בסטפר אבל כן פחדתי לדפוק איזו החלקה. בגשר המטבעות אמרתי לעצמי שאם אני עובר את זה אני יכול הכל. בסופו של דבר פשוט באתי ורצתי את זה, ירדתי מהמסלול והרגשתי שנדלק אצלי ניצוץ שלא היה שם קודם". 

>>עקבו אחרי עמוד הפייסבוק הרשמי של "נינג'ה ישראל" 2018

"אני נכנס לאינסטגרם וכועס שלא התאמנתי"

אם שאלתם את עצמכם איך חוגג נינג'ה שסיים את המסלול ולחץ על הבאזר, אז במקרה של קושניר הירידה לקרקע הגיעה מאוד מהר. ככה זה כשאתה מגיע לתחרות בעיצומו של קורס פסיכומטרי. "חזרתי מהצילומים הביתה ב-4 בבוקר ובתשע כבר הייתי בלימודים", הוא נזכר במה שעבר עליו בזמן שהרשת הייתה בטירוף  מההופעה שלו בנינג'ה. "לא הצלחתי להתרכז ושתיתי שלוש כוסות קפה עוד לפני שהתחיל השיעור. כשהגיעה הפסקה של רבע שעה, ישבתי וראיתי את הקטע שלי במשך כל ההפסקה. מאוד התרגשתי, אני לא טופח לעצמי על השכם בדרך כלל אבל בפעם הזאת חשבתי שאפשר".

במהלך העונה למדנו שלכל מתחרה בנינג'ה יש את הסגנון שלו ואצל קושניר, בדומה לסרטונים שאותם הוא מעלה מדי פעם לאינסטגרם, יש תנועות מרשימות, כמו אלו שהוא הראה על מכשול הקורה ההפוכה. "יש לי תאוריה שהתנועה של בנאדם זה איזשהו המשך יד של האישיות שלו ובמקרה שלי, זה בדיוק הפוך", הוא מעיד על עצמו. "אני מרגיש שאני עומד על קוצים כל הזמן, רק הספורט נותן לי רוגע".

View this post on Instagram

המודה זה סרטונים של נפילות . . #climbing #climbing_videos_of_instagram

A post shared by Yiftach Kushnir (@yiftachkushnir) on

מי היריבים העיקריים שלך מבין המתחרים?
"בראש ובראשונה יובל שמלא ואלכס חזנוב, מה שקרה במוקדמות לא הראה כלום על היכולת שלו. גם אדם ברוטמן, בני יפרמוב ומתן בלו הם פשוט חיות. אלה חבר'ה שאני רואה אותם מעלים דברים לאינסטגרם וכועס על עצמי שלא הלכתי להתאמן".

כחלק מ"תופעת הנינג'ה" שכבשה את ישראל, ענף הטיפוס הפך ללהיט. בשביל מתחרים כמו קושניר, שמטפס מילדות, זו חתיכת בשורה. "פעם היית צריך להיות ילד מוזר כדי להיכנס לתחום. עכשיו כל פעם שאני הולך לטפס אני רואה כמויות של ילדים. ממש כיף גדול לראות את זה. הלוואי שאנשים יגלו כמה זה מדהים ואלה לא 15 דקות תהילה שיחלפו מהר".

>>לוח שידורים ערוץ 12

בתור מטפס אתה מאמין שלמטפסים יש יתרון בנינג'ה?
"אני חושב שיש יתרון מסוים והרבה חבר'ה שלא טיפסו לפני התוכנית הבינו שהם צריכים להוסיף אימונים כאלה. מי שמטפס הרבה יכול לעשות מתח על אצבע אחת, אבל מצד שני, אין לנו בכלל מוטוריקה עדינה. כשהתגייסתי לקח לי עשרים דקות לכפתר את החולצה, פשוט לא הצלחתי".

"אבא שלי שאל אותי אם אנצח - עניתי שלא"

"התוכנית החזירה אותי למשטר אימונים שהייתי בו קודם", הוא מספר איך ההשתתפות בנינג'ה כבר משפיעה על חייו. "לפני שהעונה התחילה ישבתי עם אבא שלי והוא שאל אותי אם אני חושב שאנצח את הנינג'ה ועניתי שלא. אני תחרותי כמו כולם אבל מעדיף להתמקד בכל שלב ולא להסתכל יותר מדי קדימה".

יפתח ואבי קושניר (צילום: נינג'ה ישראל, קשת12)
לא הצהיר שינצח. עם האבא, אבי קושניר | צילום: נינג'ה ישראל, קשת12

"אני שומע הרבה 'הנה הבן של אבי קושניר", הוא מספר על התגובות ברחוב, "אבל הרבה אנשים גם שולחים הודעות או עוצרים אותי ואומרים שממש התרשמו ממני וחשוב לי להגיד לכולם כמה אני מעריך את זה ולא מובן לי מאליו לשמוע".

>> כל הפרקים של "נינג'ה ישראל 2018" ב-makoTv

הייתה תגובה מצחיקה שזכורה לך במיוחד?
"אני עובד כמלצר ויום אחד ישבו במסעדה שתי בנות צעירות וחביבות. כשהן זיהו שאני מהנינג'ה אחת מהן אמרה לחברה שלה "זה לא חוכמה, תראי איזה רזה הוא". איך הגבתי? חייכתי ואמרתי אוקיי".

לסיום, יש לך איזה חשבון פתוח עם בני יפרמוב ששבר לך את השיא?
"בני הוא חבר טוב, הייתה לי הרגשה שהוא הולך לעבור אותי. הוא התכונן לקבוע שיא ולסיים את המסלול תוך פחות מדקה וההופעה שלו הייתה אדירה. מחוץ למסלול הוא ואדם ברוטמן לימדו אותי לעשות סלטה, אבל מאז נפצעתי בגב אז אני אפילו לא מנסה".

"נינג'ה ישראל 2018" משודרת בקשת, ערוץ 12