קצבת הנכות, לנכים המוגדרים בעלי 100% נכות הינה 2,342 שקלים בלבד, סכום שבקושי מספיק לצרכים הבסיסיים כגון חימום ואוכל, ובלי בכלל להגיע לעלות הנוספת כגון תרופות וציוד, להם נזקקים בעלי המוגבלויות.

אלכס פרידמן, תסריטאי בן 27 שחלה בניוון שרירים מתקדם, החליט שנמאס לו לשתוק ובסוף השבוע האחרון פתח בדף הפייסבוק שלו קמפיין להעלאת קצבת הנכות - הוא הצטלם עם תמונה ובה הכיתוב: "נכה, לא חצי בן אדם". לא עבר הרבה זמן עד שמאות גולשים הצטרפו אליו והצטלמו לקמפיין.

"יש נכים שקופאים מקור בלי חימום בחורף"

"הרעיון בא בעקבות העובדה ששוב ביטוח לאומי לא העלה את קצבאות הנכים השנה", מספר אלכס פרידמן, "החלטתי לשים לזה סוף, לעשות מעשה בתקופת בחירות, אולי זה יזיז למישהו משהו. אנחנו לא חצי בן אדם, יש לנו הוצאות אפילו יותר גדולות מב אדם רגכיל. ואי אפשר לחיות ככה".

אלכס מודה שהוא מצליח לשרוד את ימי החורף הקרים רק בזכות התמיכה של הוריו: "לי יש הורים מקסימים, אבל לא לכל אחד יש הורים. ולמי שאין לו הורים הוא בן אדם אבוד. אני שומע המון המון סיפורים של אנשים שפשוט אין להם לחם או קופאים בלי מזגן ובלי חימום בחורף".

גלית ויואב מתגייסים לקמפיין להעלאת קצבת הנכות (תמונת AVI: מתוך הבוקר של קשת, שידורי קשת)
גלית ויואב מתגייסים לקמפיין: "נכה, לא חצי בן אדם" | תמונת AVI: מתוך הבוקר של קשת, שידורי קשת

זאת לא הפעם הראשונה שהנושא עולה לתודעה, אך פרידמן מקווה שאולי העיתוי, ערב בחירות, יצליח להניע במשהו את המתמודדים שרצים על הטיקט החברתי: "אני חושב שיאיר לפיד, משה כחלון וכל הפוליטקאים שאומרים שהאג'דנה החברתית חשובה להם - זה הכי חברתי שיש".

חברי הפאנל של הבוקר של קשת שותפים גם הם למאבק והצטלמו עם שלטי המחאה. באולפן התארח ח"כ יוני שטבון, ממפלגת "הבית היהודי", שהרים את השלט וסיכם: "המציאות הפוכה לחלוטין".

תגובת לפיד וכחלון: ביקשו ללמוד את הנושא.

הבוקר של קשת: א'-ג' ב-07:00