אמש פורסם בתכנית "עובדה" תחקיר שגילה כי פעילים של ארגון השמאל "תעאיוש" מוסרים לידי הבטחון המסכל של הרשות פלשתינים שנודע להם כי מכרו קרקעות ליהודים, ולמעשה מפקירים אותם לאפשרות של עינויים ומוות. הבוקר הגיב חבר הכנסת וראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר לממצאים: "הכתבה הייתה מזעזעת. בשבוע האחרון נחשפתי לנתונים ולעובדות שהלוחמים לשעבר העבירו לעובדה, ולעומת החומרים המלאים - מה ששודר אתמול זה רק קצה הקרחון. הנתונים שיש בידיהם מזעזעים הרבה יותר, ועוסקים בגופים נוספים שאמורים להיות ארגוני זכויות אדם", הוא חושף. "זה די מדכא לראות איך כשהאידאולגיה של הגופים האלה הופכת לשנאה זה נגמר במה שראינו אתמול. אבזמן שהם נלחמים בגורמים ישראלים נגד החזרת המסתננים לאריתראה וסודן כביכול כדי להבטיח את בטחונם, הם במו פיהם ידיהם וכספם מעבירים שמות ומסכנים ישראלים ופלשתינים. אני מתכוון לפנות ליועץ המשפטי לממשלה, כי כאמור החומרים המלאים הם חומרים מעזעים" הוא מסכם.

דיכטר לא עוזב את אולפן "הבוקר של קשת" מבלי להידרש לעניין הבוער ביותר על סדר היום: המצוד אחר המחבל שביצע את הפיגוע בדיזנגוף. "התרגלנו לכל שבדרך כלל תופסים אותם נורא מהר", מציינים יואב וגלית, "ועכשיו זה מרגיש כאילו אנחנו מגששים באפלה".

"אני שמח שהציבור רואה בשב"כ, במשטרה ובצה"ל גופים שמסכלים הכל מהר מאד כמו בסרטים, אבל המציאות היא לא סרט ולצערי היו לא מעט מפגעים שלקח זמן רב עד ששמו עליהם יד, עם חלקם זה לא קרה מעולם. צריך להבין שמערכת הבטחון מנהלת מרדף אחרי אדם קודם כל כדי למנוע פיגועים נוספים. מאז רצח נהג המונית שהבנתי שמיוחס לו באופן ודאי, אנחנו למעשה לא יודעים על פיגוע נוסף, וזה כבר חלק מוצלח של המרדף. החלק השני הוא באמת לשים עליו את היד, לדחוק אותו למצב שהוא יהיה עסוק רק בהישרדות ובהימלטות כך שלא יישאר לו אחוז אחד מזמנו לתכנון הפיגוע הבא. אני מניח שבסוף הלחץ הזה יעשה את שלו, וכפטי שהעסק מתפתח האיש יהיה מאחורי סורג ובריח או מתחת למצבה במהרה", מצהיר דיכטר.

"ביזיתם את צוק איתן"

בשלב מאוחר יותר מצטרפים לאולפן גם אבירם זאבי, ממקימי ארגון "עד כאן" שעבד במשך שלוש שנים על התחקיר שממצאיו התפרסמו אמש ב"עובדה", ומן הצד השני של המתרס - יריב אופנהיימר, מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו".

"מה מטרת הארגון?", שואל יואב לימור את זאבי לאחר שהאחרון מבקש שלא להגדיר את "עד כאן" כארגון ימין. "את מי אתם מייצגים?"

"אנחנו מייצגים את הישראלי הציוני, חייל צה"ל. כשאני שירתתי במילואים במהלך מבצע צוק איתן, נחשפתי לארגונים האנטי ישראלים במלוא הדרם ואותי אישית זה מאד הטריד. אתה מגויס, עוזב את המשפחה, ובמקביל עמד מישהו בכיכר הבימה ומחזיק שלט של 'הרוצחים לטיס'. כשאתה רואה את זה אתה מבין שמישהו פה לא אומר את האמת, או שהדעות שלו הקצינו לרמה מאד פנאטית ולא הגיונית. אז החלטנו להיכנס ולראות בדיוק מה קורה שם".

אבירם זאבי, ממקימי ארגון "עד כאן" (צילום: מתוך בוקר בריא, קשת)
מתוך "הבוקר של קשת" | צילום: מתוך בוקר בריא, קשת

 "לבוא מהצד השמאלי של המפה ולראות את התחקיר הזה אתמול זה בטח יותר כואב מלצד הימני", מציין לימור ופונה אל אופנהיימר. "כי זה למעשה שם את כולכם באותה ערימה, 'השמאלנים עובדים נגד המדינה ואפילו מסגירים אנשים לאויב'".

 "אז קודם כל, על העניין של ההסגרה אי אפשר לסנגר בשום אופן, אין לזה שום צידוק וזה דבר חמור שלא צריך לקרות", פותח אופנהיימר. "אבל מפה ועד להכתים את כל ארגוני השמאל? התחקיר מביא דוגמה לאזרח ישראלי אחד! מה שלי מפריע זה הניכוס של צה"ל – עם כל הכבוד, אני מבטיח לכם שבכל הארגונים האלה יש גם לוחמים שחושבים אחרת. לא כל ראיון איתי מתחיל בזה שהייתי לוחם, למרות שהייתי ונשארתי לוחם", הוא אומר ומתייחס לדבריו של זאבי בנוגע לשירותו בצוק איתן. "זה לא רלוונטי! אל תקחו בעלות על צה"ל, גם בצה"ל יש שמאלנים ובצוק איתן נהרגו גם שמאלנים. שנית, הארגונים האלה עושים עבודה חשובה מאד בהגנה על זכויות אדם – הם מונעים גירוש, הם עובדים מול נוער הגבעות לפעמים מסכנים את חייהם – את זה לא הראיתם! הראיתם אדם אחד שעשה מעשה שלא ייעשה. ולגבי אלה שאומרים שצה"ל הוא ארגוןן טרור – אני מאד סולד מהדבר הזה, ואני סולד גם ממתנחלים שקוראים לחיילים נאצים וזורקים עליהם אבנים, אז אם אתם ארגון א-פוליטי כמו שאתה אומר, אז תחדירו בבקשה סוכנים גם לארגוני הימין! יש גם ארגוני ימין קיצונים מאד ואת זה לא הלכתם לבדוק, אז אל תשקר לציבור - יש לך אג'נדה, אג'נדה ימנית, ואתה מנסה לנכס אותה לציונות ולאהבת ישראל. יש אוהבי ישראל שהם אנשי שמאל וצריך לתת להם את הכבוד".

אז איפה הגבול אצל האנשים האלה שבסך הכל רוצים לעשות טוב ולשנות את התמונה?

"הקו שלי הוא מאד ברור: שום דבר לא שווה סיכון חיי אדם. ולכן אני לא מזלזל במה שמצאו, אבל מכאן ועד להגדיר ארגונים, ולהכליל ולהשתמש בלשון רבים ולשרבב בפנים את צוק איתן – ביזיתם את צוק איתן. מה זה רלוונטי לתחקיר הזה? אני לא אתן יד ולא אתמוך ולא אגן על בן אדם שמסכן חיי אדם אחר, אבל מכאן ועד לבוא ולעשות דה לגיטימציה לאנשים שעובדים כל יום ונותנים מעצמם כדי ליצור עולם טוב יותר?"

כאשר אופנהיימר ממשיך ותוקף את זאבי בשאלות על האג'נדה האמיתית מאחורי הארגון ועל מקורות המימון שלו, מוסכם שהשניים ימשיכו בדיון הסוער מאחורי הקלעים. כך או כך, בהחלט נראה שממצאי התחקיר הזה עומדים להמשיך וללוות את הדיון הציבורי בזמן הקרוב.