החקירה המתנהלת נגד פואד גרמה לו לפרוש מהמירוץ לנשיאות ונדמה שהפרשה הזו, בדיוק כמו גזר הדין במשפט אולמרט, הזכירה לנו שמשהו מקולקל וששינוי חייב לקרות בהקדם. "הבוקר של קשת" יוצאת בקמפיין "מאיפה הכסף" וקוראת לכלל חברי הכנסת לשתף את הציבור בסטטוס הכלכלי שלהם.

זו לא הפעם הראשונה שמתרחש ניסיון להובלת מהלך כזה: חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מנסה להוביל חקיקה בנושא מדי שנה, אך ללא הצלחה: "כולם צריכים לדווח מה רכושם, איזה מתנות הם קיבלו ומה מקורות המימון שלהם", היא אומרת. הבעיה, לטענתה, קשורה להתנהלות בה נבחרי ציבור מתחזקים קשרים עם בכירים בשוק הפרטי, כאלה שהם לא היו רוצים שהציבור ידע עליהם.

"זו לא בושה להיות עשיר"

החוק מחייב את חברי הכנסת להגיש הצהרת הון למבקר המדינה ואף לעדכן אותה מדי שנה, אבל היא לא נחשפת אלא אם נפתחת חקירת משטרה: "זה לא קשור לפלילים זו החובה הראשונה של נבחר לציבור שלו, לא רק כדי שיתגלו ניגודי אינטרסים. גם בבואנו להצביע על קיצוצים בקצבאות, פגיעה בשכר המינימום ומיסוי חשוב שהציבור ידע מי מצביע ואיך הוא חי", מסבירה שלי. כדי לתת דוגמא אישית היא דואגת לפרסם הצהרה משלה גם כשהחוק לא מחייב אותה בזה: "יש לי דירה ברשותי, קניתי אותה בשנת 2000 ואז היא עלתה בסביבות 300 אלף דולר, כיום היא שווה כ-2 מיליון שקלים". עוד היא חושפת שיש לה כ-4000 ש"ח בחשבון העובר ושב, שסך כל החסכונות שלה מתקרב לחצי מיליון שקלים ושהיא לא מחזיקה במניות.

הצהרת ההון של שלי יחימוביץ'

"יש אמיצה ראשונה וצריך להוסיך עוד כאלה", אומר אלדד יניב, "כשיהיו כבר 40-50 האחרים יהיו בצד הלא נכון. אף אחד לא חושב שניר ברקת צריך לעבור לדירת שני חדרים, כולם יודעים איך הוא עשה את הכסף שלו ולכן הוא נבחר לכהונה שנייה בעיר הכי עניה בארץ. למי מפריע שבנט גר ברעננה? מישהו חושב שהוא צריך לעבור לדירה אחרת? ישראלים לא שונאים עשירים אלא אנשים שעושים את הכסף שלהם על חשבון ציבור דרך פוליטיקאים. בנט יכול להיות הראשון שיראה דוגמא אישית", אומר יניב.

גם אתם חושבים שחברי הכנסת צריכים לחשוף את הצהרת ההון שלהם? היכנסו לעמוד הפייסבוק של "הבוקר של קשת", ספרו לנו מה אתם חושבים וחתמו על העצומה.

"הבוקר של קשת", רביעי עד שישי, 06:30