הערב ב"עובדה" (21:00) יוצאים בן שני ונעמה פרי לנסות לשרטט את דיוקנו של סמואל שיינביין, צעיר אמריקאי ממוצא יהודי, שבגיל 17 החליט ביחד עם חברו לרצוח נער בצורה אכזרית: השניים חנקו אותו למוות, ביתרו את הגופה ושרפו אותה. ג'ון מקראתי, התובע בתיק הרצח, כבר ראה עשרות מקרים דומים בהם האישום היה רצח בכוונה תחילה, ובכל זאת התיק הזה היה יוצא דופן: "לא היה מניע, הוא פשוט רצה לרצוח בן אדם. גילינו מסמך בכתב ידו של סמואל שאנחנו מכנים אותו "המתכון לרצח", הוא כתב על דף נייר מה הוא צריך להשיג כדי לבצע אותו", הוא אומר.

בשב"ס פספסו את נורות האזהרה

ביום הרצח שיינביין נמלט מהמקום, התקשר להוריו ואיים שאם יגיעו אליו רשויות החוק הוא יתאבד או יהרוג את השוטרים שבאים לעצור אותו. ההורים החליטו לקנות לו כרטיס לישראל והוא עבר לרצות את תקופת מאסרו בארץ: "אני מנסה להאמין לבן שלי שזו הייתה הגנה עצמית, אבל אני מקבל את האפשרות שהיה כאן משהו אחר", אומר אביו.

אחרי שעבר לכלא רימונים סמואל נחשב אסיר למופת. הוא עמד בפני קיצור שליש מתקופת מאסרו מה שקירב אותו לשחרור, אבל דווקא אז הוא החליט לפעול שוב: הוא הצליח להבריח אקדח לכלא, התבצר והחל לירות לכל הכיוונים עד שנורה בעצמו למוות: "השאלה היא איך בשב"ס פספסו את נורות האזרה שהוא סימן לאורך כל הדרך", אומרת כתבת "עובדה" נעמה פרי, "את הסימנים שעליהם מדבר מקארתי אפשר לראות גם בסיפור הזה, הוא אוסף מודיעין, מבין איך הכלא עובד, איפה הנקודות החלשות שהוא יכול לנצל. העובדה שאסיר מצליח להכניס אקדח לתוך הכלא זה בטוח משהו שצריך להטריד את כולם".

הכתבה המלאה תשודר הערב ב"עובדה", 21:00, ערוץ 2