על רקע חלוקת פרסי הנובל היוקרתיים, זהו זמן טוב להכיר יזמים ורעיונות שבהחלט עשויים לייצר מהפכות בתעשייה ולהיות ראויים לאחד: אייל קרמר, למשל, הוא המעצב של ה"סיטי טרנספורמר" - הפתרון היצירתי שפותח באוניברסיטת אריאל ויכול לצמצם משמעותית את מצוקת החניה שרק מחריפה עם השנים. הרעיון מדהים בפשטותו: רכב מתקפל.
"חלק גדול מזמן הנסיעה שלנו, כ- 30-40 אחוזים, נשרף על חניה", הוא מספר את מה שכולנו כבר יודעים היטב. "הרעיון היה לייצר מכונית שנוסעת כמו רכב אבל חונה כמו אופנוע".
 
ואיך זה אמור לעבוד?
 
"הקיפול הוא ייחודי. יש היום מכוניות מתקפלות, למעשה כבר בשנות ה-90 התחילו לשחק ברעיון, אבל זו בעצם המכונית הראשונה שמתקפלת כשהנוסעים בתוכה, והיא מתקפלת לרוחב תוך כדי תנועה, כאשר במצב מקופל ניתן לנסוע במהירות של עד 20 קמ"ש".
 
אז אחרי שמצאנו דרך לייעל כהוגן את שגרת היום-יום של האזרחים, אפשר לעסוק גם בסטראטאפ שנועד לחתוך בחצי את אחת ההוצאות העיקריות של רשויות מקומיות - איסוף אשפה. "כבר כמה שנים שמאד מעסיק אותנו נושא הפרדת האשפה ועניין אותנו איך אפשר לנצל את הטכנולוגיה כדי לעזור בזה", מציג המפתח שלומי אשכנזי את החזון שלו. "הופתענו לגלות שהרשויות לא באמת יודעות להגיד כמה אשפה הן אוספות בכל יום מכל רחוב ומכל פח, והבנו שאם נצליח להביא את הנתון הזה ולדעת שאנחנו לא אוספים פחים חצי ריקים, אפשר להתייעל בגדול". הוא מציג את מערכת ניטור משאיות האשפה המתקדמת שתכנן, ומסכם בפאנץ' הכרחי: "אפשר לעשות כסף מזבל, או לפחות להימנע מלזרוק כסף לפח".
 
"הבוקר של קשת"- רביעי עד שישי ב-6:25