השבוע זומן לשימוע אדם ורטה, מורה בתיכון "אורט" בטבעון, לאחר שתלמידה התלוננה שהביע דעות שמאלניות בכיתה והסית כנגד מעשי הצבא. תלמידיו החליטו לצאת להגנתו, ואחרי שהפגינו תחת הכותרת "לא סותמים את הפה", כעת הם ממשיכים להיאבק כדי למנוע את פיטוריו: "במכתב נכתבו הרבה דברים שהוצאו מהקשרם ולא היו מדויקים. הדבר האחרון שאפשר להגיד על אדם זה שהוא מסית", אומרת מאי, אחת מתלמידותיו.

עוד היא טוענת שבמהלך השיעורים, בהתאם לחומר הנלמד, אין אפשרות להימנע מהבעת דעות פוליטיות אבל הדבר נעשה בצורה מאוזנת: "הוא מביע את דעתו אבל באותה המידה הוא נותן לגיטימציה לזה שכל דיעה אחרת אפשרית ושלו היא בעצם אחת מני רבות", היא אומרת.

אורי, תלמיד נוסף בכיתה של ורטה מחזק את הדברים: "השיעורים היו מאוד פתוחים לדיעות של כולם, כולל את הדיעה של ספיר, התלמידה שכתבה את המכתב נגדו. כשגילינו את זה מאוד התקוממנו ולכן התחלנו לפעול", הוא אומר. 

"התלמידים לא מטומטמים"

אחת הטענות שנשמעו נגד אמירותיו של ורטה, היא שמורה שמביע דיעות משפיע על נפשם הרכה של תלמידיו ומנצל את העובדה שהם לא ממש יכולים להתנגד לו. חבר הכנסת איתן כבל מתקומם נגד הטענה הזאת ומסביר: "זאת זכות גדולה שאתה יכול להביע את דעתך בפני תלמידים, הם לא חבורת מטומטמים. אינני תומך בעמדות שהוצגו שם אבל אאבק בכל כוחי על הזכות להשמיע אותן בכל מקום".

כבל מסביר שהוא מודאג מקו המחשבה שמתפתח לפיו 'אם אתה לא דומה לי ולא מדבר וחושב כמוני אין לך זכות להיות כאן' וטוען שמה שחשוב באמת הוא עצם הדיון: "אני זוכר את עצמי בכיתה, העמדות שלי היו מנוגדות לדעות של חלק ניכר מהמורים והויכוח הזה יצר פתיחות במחשבה".

הבוקר של קשת, רביעי עד שישי ב-06:30, ערוץ 2