"האינטרנט אינו מקום בטוח. כמו שיש כללי התנהגות בכביש, כך צריך להיות גם באינטרנט", כך אומר הבוקר רפ"ק אהוד דיין, ראש מחלק נוער חשיפה בימ"ר ת"א. דיין הגיע לאולפן "הבוקר של קשת" כדי לספר על הפעילות של היחידה המרכזית של מחוז ת"א, שהסתיימה אתמול בתפיסתם ומעצרם של עשרה חשודים בפדופיליה. מדבריו של דיין עולה כי מסגרת הפעילות סוכנת סמויה התחזתה לילדה בת 13, נכנסה לצ'טים של אתרים מוכרים ומרכזיים בישראל, שם חשפה כיצד בפרקי זמן קצרים עוטים עליה גברים רבים עם עשרות פניות בוטות וקשות שאינן משתמעות לשתי פנים. בנוסף, במהלך הפעילות המיוחדת הוחרמו עשרות מחשבים וטלפונים ניידים במטרה למצוא חומר פדופילי שישמש כראיות בבית המשפט, ויתרה מכך, יסייע באיתור קורבנות של ילדים וילדות עימם היו החשודים בקשר. 

עוד מוסיף דיין כי חשוב להבהיר שהאחריות במקרים של פדופיליה ברשת לא מוטלת רק על החשודים בפשע, אלא גם על הילדים עצמם: "מה שחשוב זה לא רק לחפש את הפושע אלא גם לפנות לילדים, לפנות לאחריות שלהם ולהסביר שהאינטרנט אינו מקום בטוח, כמו שיש כללי התנהגות בכביש, כך גם באינטרנט לא אמורים לדבר עם אנשים שלא מכירים נקודה. אסור לחשוב שהשיחה הזאת לא יכולה להוביל לדברים מסוכנים". נשאלת השאלה מדוע המשטרה לא יוצאת בקמפיין רחב בשיתוף משרד החינוך ובתי הספר בניסיון למגר את היקף התופעה? תשובתו של דיין לעניין זה היא: "במשטרה נעשים מאמצים רבים לחנך את הילדים ובני הנוער בתחום הגלישה והסייבר, מה שבא לידי ביטוי בהרצאות בתפוצה ארצית רחבה".  

פדופיל (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
"האינטרנט אינו מקום בטוח". רפ"ק אהוד דיין | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

בעקבות מעצר הפדופילים המתוקשר, הזמנו לאולפן את מיכל דליות, כדי שתספק להורים ולילדים עצות כיצד להימנע מסיטואציות דומות. "אנחנו לא יכולים לסמוך על בני הנוער כי החלק שלהם במוח שאחראי על שיקול דעת עוד לא פועל. המין הוא שחקן ראשי בגיל הזה, ההורמונים משגעים אותם. תחושות העצמאות והחופש גדלה ושיקול הדעת פגום", מסבירה דליות ומפנה את האחריות דווקא אל ההורים: "אין דבר כזה פרטיות הילד כשאנחנו צריכים להיות אחראים לבטיחותו. לילדה בת 14 לא צריך להיות מפתח לחדר, זה לא אומר שנכנס לחדרה בלי לדפוק אבל זה לא ייתכן שהיא תגיד להורה "רגע", כי אז אין דרך לדעת מה היא עושה שם. החדר הוא לא אי בתוך הבית". בנוסף מציעה דליות להורים ליצור מערכת יחסים קרובה ופתוחה עם הילדים, מה שייגרום להם לשתף אותם במידה ומשהו עובר עליהם.

"הבוקר של קשת": ראשון-שלישי, 06:30