"אני מחפשת שוויון, אני רוצה שיבדקו אותי בדיוק כמו שבדקו את 'אבי' או 'חיים' שהיו לפניי בבידוק", אומרת פותנה ג'אבר, יוצאת "האח הגדול" הבוקר בראיון לתכנית "הבוקר של קשת". בשבוע שעבר חזרה פותנה בטיסת אל על מבנגקוק עם בתה ואחיינה לארץ - שלושתם ערבים ישראלים: "את הבידוק התאילנדי עברתי חלק, עם המזוודות והכל, אבל כשהגעתי לביטחון הישראלי ראיתי העניין מתעכב ושהדרכונים עוברים מיד ליד. לא הבנתי למה כל הנוסעים כבר על המטוס ואני עדיין מחכה", היא מספרת. 

"הבת שלי שמה לב שעל הדרכונים שלנו יש מדבקות שונות משל אחרים. בינתיים מעריצים הצטלמו איתי ותמורת התמונה ביקשתי שיראו לי את הדרכונים שלהם כדי לבדוק את הנושא. המזוודות של השלושה הועברו לבדיקה נוספת ופותנה, בשלב הזה עוד רגועה, ביקשה מאיש הביטחון שכשהוא בודק את המזוודה שיעשה את זה בעדינות.

בידוק בטחוני בשדה תעופה (צילום: איל שפירא)
"הבת שלי שמה לב שעל הדרכונים שלנו יש מדבקות שונות משל אחרים" | אילוסטרציה | צילום: איל שפירא

בשלב מתקדם יותר, כשהם בדרכם לעלות למטוס, נתבקשו השלושה לעבור למסלול אחר. ג'אבר התרעמה על הדרישה וביקשה לעבור במסלול שבו עוברים כולם: "למה אני צריכה עוד בידוק?", היא אומרת וממשיכה לספר: "איש הביטחון אמר לי שהוא צריך לקחת את הילקוטים שלנו לבידוק נוסף. הבת שלי נלחצה ואני כבר לא רציתי לעלות לטיסה, אני הרגשתי הכי מושפלת בעולם, אני טסתי הרבה פעמים בחיים וכזה דבר אף פעם לא קרה לי".

אבל הסיפור הזה לא נגמר כאן. אחרי שכמעט הצליחו להירגע, אספו השלושה את המזוודות וגילו כי נערכה בדיקה נוספת, שבמהלכה מזוודותיה של ג'אבר נפרצו ונקרעו וחלק מחפציה נשברו: "הרגשתי שאנסו אותי, הכל היה מבולגן - תיקי רחצה השאירו פתוחים, למה כל הסבונים והדברים האינטימיים צריכים להיראות ככה?". 

"פותנה היא רק דוגמא לעשרות אלפים שעוברים את זה כל יום"
חברת הכנסת תמר זנדברג (תמונת AVI: mako)
"הלך הרוח הזה של 'התרגלנו' ו'למה אתם מצפים?' הוא זה שגורם לזה להימשך" | תמונת AVI: mako

"הביטחון של המדינה זה הביטחון שלי קודם כל, אבל שיעשה בצורה נכונה ושווה לכל אזרחיה", אומרת פותנה בתגובה ליאוב לגלית שניסו להסביר לה מאיפה מגיעים הדברים. "אני מבקשת מהמוסמכים על העניין שיסבירו לי מה הנהלים? מה אני שונה מ'אבי' מ'עפרה' מ'דפנה? אני לא שונה - אף אחד לא טוב יותר ממני".

מאל על נמסר בתגובה:
"פותנה ג'אבר ובני משפחתה נבדקו בנמל התעופה בבנגקוק על ידי נציגת בטחון מקומית שפעלה על פי הנהלים הקבועים אליהם מחויבת אל על. נציגי השירות ישמחו לשוחח עם הנוסעת ולהשיב על טענותיה באופן אישי".    

"אני אהיה הכי עדינה ואגיד שהתגובה שהם נתנו לא אמיתית", אומרת פותנה, "אני לא מוכנה לסיים את הראיון הזה בחיוך - הגיע הזמן לטפל בזה, חלאס כבר". ח"כ תמר זנדברג, שישבה גם היא באולפן, התרעמה והוסיפה: "פותנה היא רק דוגמא לעשרות אלפים שעוברים את זה כל יום ולא מדברים על זה. הלך הרוח הזה של 'התרגלנו' ו'למה אתם מצפים?' הוא זה שגורם לזה להימשך".

הבוקר של קשת: א'-ג' ב-07:00