חדשות טובות למעריצי אבי נשר: בימים אלו יוצא לחנויות מארז מיוחד עם שבעה מסרטיו הזכורים ביותר, מה שיכול בקלות לשדרג לך את יום העצמאות הקרוב. נשר, שהתארח הבוקר בתכנית הבוקר של קשת כדי לסכם 35 שנות קריירה, חווה פרץ נוסטלגיה: "האולפן שלכם נמצא במקום שבו צולמה 'הלהקה'. הסצנה באוטובוס צולמה ממש פה", הוא סיפר והלהיב את יואב לימור: "עכשיו כשנלך פה כל יום בחמש בבוקר נרגיש גאווה".

נשר, "האיש והאגדה" לפי יואב לימור, אחראי ללא מעט סרטי קאלט שנכנסו לפנתאון הקולנוע הישראלי, והשאלה היא האם דבר כזה יוצר לחץ מסוים: "האם בכל פעם שיוצא סרט אתה תוהה אם הוא גם יהיה בסדר גודל של הקודמים?", תהה חיים אתגר. "'הלהקה' למשל היה סרט בלי סיפור והמפיק אמר בזמנו שאף אחד לא יבוא לראות אותו. וזה תמיד ככה - גם ב'סוף העולם שמאלה' אמרו שאף אחד לא ירצה לראות סרט על מרוקאים", אומר נשר ומסביר שככה זה כשמנסים לעשות משהו לא קונבציונאלי.

אין תמונה
"הוא שייקה אופיר של ימינו"
אחד הקטעים האהובים עליו הוא סצנת המרד בסרט "הלהקה", ולמה? "אותו מפיק שצפה שאף אחד לא יצפה בסרט באיזשהי נקודה הפסיק לשלם לשחקנים את המשכורות והם עשו מרד", הוא מספר, "אני הייתי בן 23, הייתי בפאניקה נוראית, לא ראיתי אפשרות שהסרט ייגמר. בעצם חווינו במציאות את מה שהדמויות חוו בסרט".

אדיר מילר: "לא סתם כל סרט שלו הוא שלאגר"

בשנים האחרונות נדמה שאדיר מילר נמצא בכל אחד מסרטי אבי נשר, ולא סתם: "הוא שייקה אופיר של ימינו", מכריז נשר, "הוא שחקן יוצא מהכלל ויוצר גאוני". לא מעט אנשים הרימו גבה על הליהוק של אדיר מילר לתפקיד ניצול השואה בסרט "פעם הייתי" ("המפיקים רצו לאשפז אותי"), אבל נשר היה משוכנע: "יש לו יכולת להיטמע בתוך הדמותף הוא היה כל כך עמוק בתוכה שבסוף כל יום צילומים הוא היה מופתע שהמספר יורד במים".

עוד בתכניות קשת:

אין תמונה
"הוא שייקה אופיר של ימינו"

הפרגון הוא הדדי - אדיר מילר הקליט לנשר המופתע ברכה: "הבן אדם הוא אמן. הוא הקולנוען מספר אחד בישראל, הוא חי ונושם קולנוע", הוא אמר, "הוא אדם גדול ויודע לעבוד עם שחקנים וליצור להם דמויות מעניינות ומאתגרות, לא סתם כל סרט שלו הוא כזה שלאגר". לסיום הכריז אדיר מילר: "זה הזמן להרים את הכפפה ולהעניק לו פרס ישראל. אני מקווה שעוד ייצא לנו לעבוד יחד".

מילר הוא לא היחיד שמודה על ההזדמנות לעבוד עם נשר: "הוא נותן תחושה של חום ואהבה, אתה מרגיש מוגן ומובל על ידי בן אדם שיודע מה הוא עושה", אומר דב נבון, "תענוג גדול להיות על סט כזה". גם יובל שרף מספרת בהתרגשות על התהליך שעברה יחד עם נשר: "הוא כל הזמן קרא לי אלה גורסקי [הדמות שגילמה ב"פלאות"]. אני אוהבת אותו מאוד", ואפילו ששי קשת מודה: "בזמנו לא ידענו ש'הלהקה' יהפוך לקאלט, אבל ידעתי שהוא יהיה ענק ואני שמח שצדקתי".