תחקיר מאתמול (חמישי) ממשיך לעורר עדים, לא רק בגלל החשיפה של התוכנית הסודית להטלת דופי בשופטי נתניהו, אלא גם בגלל התחקיר בו נחשפה המלחמה הסודית של יועצי התקשורת שהתחוללה מאחורי הקלעים במערכת הבחירות הקודמת. אלון שוסטר התארח ב"גלית ויואב" והתייחס לתחקיר: "אין לי שום ספק. בני גנץ איש ישר דרך, מנהיג, אדם שיודע להוביל בני אדם בשגרה ובעיקר בחירום. אני סומך עליו במאה אחוז".כזכור, בתחקיר נחשפה המלחמה הסודית של יועצי התקשורת של הפוליטיקאים, שהתחוללה מאחורי הקלעים במערכת הבחירות הקודמת. הכל מתחיל בספטמבר 2018, כשנוחת על שולחנו של ראש השב"כ, נדב ארגמן, מידע על פריצה של איראנים לפלאפון של בני גנץ, הרמטכ"ל לשעבר שעדיין לא הכריז על כניסה לחיים הפוליטיים.

בצעד חריג, מקבל ארגמן החלטה יוצאת דופן – למדר את ראש הממשלה שממונה עליו ישירות, פונה ישירות לגנץ ומודיע לו על הפריצה. ע"פ מקור בכיר, השב"כ בודק בעצמו מה גנץ מחזיק בנייד ובבדיקה לא מתגלים חומרים ביטחוניים רגישים אך כן מתגלים חומרים אישיים מאוד של בני גנץ.

גנץ לא סיפר את זה לאף אחד מאנשי המקצוע שעבדו איתו באותו עת, אך התחקיר מגלה כי החליט משום מה לשתף כמה מקורבים במעגל האישי שהיה סביבו. "יום אחד קיבלתי ממנו הודעת טקסט בה כתוב 'קרה משהו רע, אני קרוב למת'", מספרת דמות שהייתה קרובה אז לגנץ. "אחרי כמה ימים הוא קרא לי וסיפר שהשב"כ הודיע לו שהאיראנים פרצו לפלאפון שלו. הוא היה לחוץ מאוד ושקל לפרוש מהפוליטיקה. הייתי בשוק מזה שסיפר לי. כעסתי עליו והפצרתי בו שלא ידבר על זה עם אף אחד".

שלושה שבועות לפני הבחירות, הסוד הגדול מתפוצץ לכחול לבן בפרצוף. רונן צור, היועץ האסטרטגי של גנץ, מודה כי שמע את זה רק בצהריים של יום הפרסום. בוגי יעלון, שותפו של גנץ במפלגה, מספר כי הוא לא שמע על כך כלום, עד לפרסום בתקשורת. "התכנסנו למחרת בבוקר והייתה עננה, עולה סיפור של שם כזה ושם של מישהי אחרת ומתחילים להפיץ עליו סיפורים על נשים אז אנחנו שואלים בחדר שאלה ברורה – יש משהו שאתה עלול להיסחט בעטיו? הוא שלל את זה לחלוטין".

"הגיעה טענה מהליכוד שהוא סחיט", אומר ישראל בכר, יועץ אסטרטגי בכיר של גנץ. "שאלתי אותו 'בני, מה יש לך לומר על הטענה הזו?' והוא ענה 'ישראל, אין שום דבר שיכול לסחוט אותי'".

בתחקיר נחשף כי בחסות הפריצה פלאפון, נרקם מהלך נגד גנץ מצד הליכוד. מבחינתם, הנייד הפרוץ היה סיפור כיסוי שדרכו אפשר להזרים חומרים מביכים על בני גנץ, שלא קשורים לפריצה עצמה. בתחקיר, נחשף כי מקורב לראש הממשלה פנה לגורמים שונים, סיפר שיש בידיו סרטון אינטימי של בני גנץ והציע להם להפיץ את הסרטון הזה כדבריו "בלי לשאול שאלות ובלי טביעת אצבע שלנו". התוכנית לא יצאה לפועל בסופו של דבר, גם בגלל החשש שהמעורבים בה עלולים להסתבך בפלילים".

"אני חושב כשמישהו חוצה את הקווים האדומים, הוא צריך לשלם על זה מחיר", טוען צור. "היה צריך להעמיד את בנימין נתניהו במקום ולהגיד לו 'יש כללים, אם אתה תשבור אותם – הם ישברו גם ביחס אליך".

הכל על המלחמה הסודית בין נתניהו לגנץ (צילום: מתוך "עובדה", באדיבות ספורט 1)
רונן צור: "היה צריך להעמיד את בנימין נתניהו במקום" | צילום: מתוך "עובדה", באדיבות ספורט 1צור חשף איך בדיוק תכנן לאותת לנתניהו שגם למועמד שלו יש תחמושת במחסנית. לטענתו, היה בידיהם קלף על נתניהו, שיכול היה לשנות את התמונה. "אני יכול לומר לך שלבני גנץ היה מידע שיכול היה להביך ולסבך את בנימין נתניהו באותה מידה שנתניהו ניסה להביך ולסבך את בני גנץ".

מידע שנוגע להתנהלות האישית שלו?
"מידע שנוגע לנתניהו, מידע מביך. בני גנץ היה צריך לקבל את ההחלטה האם הוא משיב באותו מטבע לנתניהו".

יוסי כהן, הפרקליט של משפחת נתניהו, לקח על עצמו את המשימה בקמפיינים להפעיל ערוץ נסתר במטרה להשיג לנתניהו מידע על יריבים פוליטיים. כהן וחבריו בחמ"ל של נתניהו מבינים שיש בכחול לבן נקודת תורפה, שדרכה אפשר להגיע לבני גנץ – עומר ינקלביץ', שהייתה משלב מוקדם אשת סודו של בני גנץ. בדיוק בגלל זה, היא סומנה על ידי הליכוד כיעד.

בשלב מסוים, בלי קשר לצביקה נווה ויוסי כהן, גורמים אחרים פועלים כדי לאסוף חומרים על ינקלביץ'. היא צולמה בלי ידיעתה כשביקרה במסעדה ירושלמית, כששהתה בבית מלון וגם במהלך ביקור בניו יורק. למערכת "עובדה" נודע כי הצילומים האלה מצאו את דרכם לגורמים שמקורבים לליכוד.

צביקה נווה, מנכ"ל חברת החקירות CGI ושותפו בשנתיים האחרונות יעקב פרי, ראש השב"כ לשעבר ועד לא מזמן מבכירי יש עתיד, קיבלו הצעת עבודה מהליכוד שלא הבשילה. רגע אחרי, הוא מקבל הודעה מהצד השני של הכביש – היריבים מכחול לבן. "קיבלתי טלפון מעו"ד בצר שהציג את עצמו כאדם הכי קרוב לבני גנץ ושהוא רוצה לשכור את CGI כדי שנפעל למנוע הדלפות מהם סבלו ממועד א'", מספר נווה. "באותה נשימה הוא מבקש ממני לא לשתף את שותפי, יעקב פרי בהתקשרות. מהבקשה הזו הבנתי שמשהו לא אפוי שם".

בצר יורד די מהר מהבקשה למדר את פרי ושני השותפים ניגשים לעבודה. "הבנתי שהבעיה היא אונייה מחוררת, אבל לא הבנתי עד כמה. ככל שהתקדמנו יותר בעבודה אתה מבין שזה המעגלים הכי קרובים לבני גנץ".

רחל תורג'מן, המוכרת שנים במסדרונות הפוליטיים וכאחת שמחוברת לכמעט כל מפלגה – היא מארחת שרים, קצינים, אנשי עסקים ופרקליטים. תורג'מן רוקמת את הניסיון והקשרים שלה לטובת בני גנץ והיא צמודה אליו עוד מהצעדים הראשונים שלו בפוליטיקה. "בני הבטיח לה תפקידים בכירים, שתהיה שרה או מנכ"לית וזה לא קרה", מספר גורם שבקיא בפרטים. מבחינתה של תורג'מן, בני טרק לה את הדלת ומרגע זה – היא מתחילה לצבור משקעים.

תורג'מן מהדקת קשרים עם בצד של היריב ופותחת ערוץ עם נתן אשל, האיש של משפחת נתניהו למשימות מיוחדות. מבחינת כחול לבן תורג'מן הופכת למטען שצריך לנטרל. "אם אפשר שאנשים לא יכעסו ולא יסתובבו עם בטן מלאה אז בוודאי שזה עדיף", מסביר צרור. "מצד שני, יש אחריות לאנשים שיודעים לסתום את הפה".

תורג'מן מבקשת להיפגש עם נווה, מנכ"ל CGI והוא שומע על הקשר שלה עם בני גנץ. "אני מכיר אותה עשרים שנה ואתה מזהה איזושהי אכזבה. היא הגדירה את עצמה כקורבן". נווה בחושיו החדים מבין שהאישה שיושבת מולו, זאת שיודעת את סודותיו של גנץ רוצות לדבר והיא זועמת על טענות שב שנמצאות בשטח. "הבנתי שהסוג של הפלסטר שהיא תהיה רגועה ולהשתיק אותה זה קונסטרוקציה שהיא אמורה לעבוד בקמפיין של חוסן ישראל דרך רונן צור".

צור מצדו, טוען: "היא לא הועסקה על ידי מעולם. אף אחד לא בא אלי, לא גנץ ולא תורג'מן, כדי לומר 'צריך לשלם כדי להשתיק'".

בתחקיר נחשף כי מקורביה של תורג'מן טוענים שגנץ הציע לשלם לה מכיסו הפרטי, בצינור עוקף מפלגה, עבור שירותי ייעוץ. תורג'מן זועמת על המנגנון הפתלתל ומתעקשת על עבודה מסודרת דרך הקמפיין. צור נקרא לדגל ומגיע לביתה של תורג'מן ביפו יחד עם איש עסקים אמיד, כדי לתפור עסקת ייעוץ לקמפיין שלפיה תקבל סכומי כסף גדולים. "התחושה שלי הייתה אי נעימות ממקום שהיא חברה המון שנים, מאוד פעילה ומרגישה שכולנו מתפרנסים יפה והיא נשארת מאחור כשלתפיסתה היא פעילה לא פחות מכולנו".

גנץ ידע גם על ההצעה לשלם לה תמורת הסדר הייעוץ?
"אני לא זוכר אם הסדרי שכר הגיעו לגנץ. אני חושב שזה נסגר במעגלים של אנשי האמון שלו".

רגע לפני הבחירות לכנסת ה-22, דו"ח של CGI מודלף לתקשורת ומביך את בני גנץ. בכירי כחול לבן מתגייסים בזה אחר זה כדי להדוף את ממצאי חברת החקירות, שהם בעצמם שכרו. בכחול לבן הודפים את הטענות, ורומזים שCGI היו סוכנים כפולים, כבר בזמן אמת. "עם כל הצניעות, בניתי את הקריירה שלי על יושר אישי ועבודה מקצועית", משיב פרי לטענות. "להשמיץ שזה פברוק זה לא רק מכוער, זה עורבא פרח".

הכל על המלחמה הסודית בין נתניהו לגנץ (צילום: מתוך "עובדה", באדיבות ספורט 1)
יעקב פרי: "בניתי את הקריירה שלי על יושר אישי ועבודה מקצועית" | צילום: מתוך "עובדה", באדיבות ספורט 1

נווה, שמגיב לטענות בצחוק אומר: "יש להם מה להסתיר. במקום להתמודד עם הממצאים של הדוח הם רוצים להרוג את השליח ובמקרה הזה השליחים הם לא בדיוק כבשים".

צור נשלח על ידי גנץ לביתו של נווה. בהקלטות בלעדיות ל"עובדה" נחשפת השיחה בין צור לנווה ומציע להגיע לאיזשהו מתווה. "כותבים נוסח שאנחנו מדקלמים מהצד שלנו, אתם מהצד שלכם והוא נוסח שמקובל וחוזרים על זה עד שנמאס ובזה זה נגמר", מציע צור. נווה עונה: "אנחנו במרוצת הזמן, תוך כדי עבודה עונים על דברים שקשורים גם ללקוח. מעולם לא רציתי להשתמש בזה, אבל בסיטואציה שבה אני נמצא אם לא היינו מדברים, אני מחר הייתי ב'פגוש את העיתונות'. אני יודע מה היה עם תורג'י, היא גם פנתה אלינו מיוזמתה ודיברה עם פרי".

בשלב זה, שולף נווה את המידע שלו ומבהיר לרונן צור שהכדור כבר בקנה. "אתה יודע מה הצרה האמיתית? ינקלביץ'. אני מדבר לא מתוך שמועה, אני גלוי איתך לחלוטין. אני מחכה שבני יתבע אותי – למה? כי מה שאני יודע אני אגיד כי זה אמת וזה מגובה. כל ההתנהלות שלו, הוא מינה את עומר ינקלביץ', שהוא הבטיח לה להיות חברת כנסת, כל מה שהיה עם תורג'י. יעלה לו בקריירה של ראש ממשלה".

צור מעיד כי בשיחה הזו הוא הבין שלא מדובר בבעיה טקטית, אלא בתקלה אסטרטגית. נווה מצדו, מציב תנאי: "בני מוציא סרטון: 'למדנו את הממצאים של CGI ואני לא מטיל בהם דופי מבחינת המקצועות, הנאמנות וכל מה שמיוחס לה ממקורות זרים'. אני צריך לנקות את השם שלי".

500 אלף שקל משלמת כחול לבן לצביקה נווה אחרי הפגישה הזו, במטרה לגמור את זה יפה אלא ששום דבר לא נסגר. צביקה נווה עוד יעבור שוב צד, לזרועות הליכוד, כשמערכת בחירות שלישית וקשוחה במיוחד יוצאת לדרך.

הכל על המלחמה הסודית בין נתניהו לגנץ (צילום: מתוך "עובדה", באדיבות ספורט 1)
צביקה נווה: "הם רוצים להרוג את השליח ובמקרה הזה השליחים הם לא בדיוק כבשים". | צילום: מתוך "עובדה", באדיבות ספורט 1

אפילו ישראל בכר, שהיה חלק מצוות המקצועי של נתניהו כיועץ סקרים ואסטרטגיה, לא הכיר את שיטות הפעולה של נתניהו מודל 2020.

בכר, מאנשי המפתח במטה כחול לבן, מתמודד עם משבר אישי פרטי לגמרי. "ידעתי שהצד השני מחזיק אינפורמציה שיש בכוחה להשפיע על שיקול הדעת וקבלת ההחלטות של בכר", מסביר צור. בכר לא מעלה על דעתו לתוך מה הוא נכנס כשהוא מקבל המלצה לפנות לרב שיעזור לו להתמודד עם המשבר האישי ואין לו מושג על מי הוא נופל.

כשהרב לוקח יוזמה נוספת ומזמין את בכר לעוד פגישה, די מהר נראה שהרב חבורה מתעניין לא רק בנושאים האישיים. "הם הולכים להביא סכנה. הם יגרמו לחוסר החלטה נכונה של בני אדם בעולם לתקוף את איראן, הם יעצרו את זה", אומר אותו רב. "הוא עבד בלנסות שאני אגיד את המילים, היה תהליך שהוא ניווט שם", מודה בכר.

"הסיטואציה היא שלילה, אתה יושב עם בן אדם בארבע עיניים ואף אחד לא אמור לדעת. בשיחה, אומר בכר בקולו על גנץ: "אין לו אומץ לתקוף באיראן, זה האיש". הרב ממשיך ללחוץ ושואל את בכר מה יכול לקרות וזה עונה: "סכנה לעם ישראל".

מה שקורה בשיחה מכאן ואילך נחשף רק עכשיו. הרב חבורה מבקש מישראל בכר לצאת ולהתראיין נגד בני גנץ. "אנחנו נעשה את זה רק על פי חוק אבל אנחנו נעשה את זה כדי להציל את עם ישראל. אתה הולך לעשות את זה, להפיל את עצמך לסכנה גדולה מאוד בשביל להציל את עם ישראל. האדמה תרעד, כי אם הדברים שאתה טוען יצאו החוצה, עם ישראל ינצל".

הכל על המלחמה הסודית בין נתניהו לגנץ (צילום: מתוך "עובדה", באדיבות ספורט 1)
ישראל בכר: "אתה יושב עם בן אדם בארבע עיניים ואף אחד לא אמור לדעת" | צילום: מתוך "עובדה", באדיבות ספורט 1

הרב עולה מדרגה, ומשתמש בסודות של בכר כדי לשלוח אותו למשימה. הרב מבקש שבכר יפנה לדמות אחרת, קרובה לבני גנץ, ויגבה ממנה תיעוד מצולם שיביך את גנץ. "אתה לוקח עדות ברורה על האיש הזה (גנץ)".

בכר יסביר לימים שהיה נבוך מהסיטואציה וכי בסוף לא ביצע אף אחת מהמשימות שהרב הטיל עליו – לא מסר הקלטה, ולא התראיין נגד גנץ. עם זאת, האמירה כי גנץ לא מסוגל לתקוף באיראן ושזו סכנה לעם ישראל, סיבכו את גנץ.

כשבכר עוזב את משרדו של הרב, מבחינתנו העניין נגמר אך הוא לא יודע כי השיחה הוקלטה וממתינה במגירה. ב-26 בפברואר 2020, ארבע ימים לבחירות, ראש הממשלה מטריח את עצמו לישיבת תורה והוראה בדרום תל אביב ומכבד דווקא את הרב גיא חבורה, שמחזיק בידיו חומר נפץ פוליטי. בשעה מאוחרת יותר באותו יום, נתניהו מדבר בטלפון כבר עם אותו רב. בשיחה משתתף גם בנצי ליברמן, מקורב לראש הממשלה שנמצא ליד הרב, וכבר עסוק בפרטים בטכנים. הוא מבטיח לראש הממשלה – כשהקלטת תשודר, קולו של בכר ישמע היטב.

בשיחה עם אילנה דיין, טוען ליברמן: "כל הסיפור של ההקלטה, לא הייתי בתוך העניין הזה, לא ידעתי בכלל אם הוא הולך או לא הולך, לא ידעתי שהוא נפגש עם ישראל, לא ידעתי שהוא מקליט אותו".

גם לא היית צריך לשכנע אותו להקליט?
"שום דבר, לא היה שום יד ורגל בזה בכלל". 

אתה מרגיש נוח עם זה שיהודי שהלך עם מצוקתו לרב מצא את עצמו מנוצל ושאתה איכשהו חלק מזה?
"אני לא הייתי חלק מזה. ממש לא הייתי שותף".

ליברמן מכחיש כל קשר לאירוע, אבל בפעם השלישית שבכר הולך לרב. "ראיתי את בנצי ליברמן", מספר בכר. "נדלק לי החוש הפוליטי ופה הבנתי שאני באירוע. שאלתי את הרב 'אתה הקלטת אותי?' והוא לא ענה לי. בכר מטיח ברב: "נתתי בך אמון, דיברתי איתך בארבע עיניים באופן פרטי. אני לא מתיר לך לעשות שום דבר עם מה שדיברנו. אם הקלטת אותי והעברת את זה למישהו, תעצור את זה עכשיו".

בכר לוחץ מכל הכיוונים על הרב לא להוציא את הקלטת ונראה שהרב משתכנע, כי במקביל הייתה לו תכנית נוספת לפגוע בבני גנץ. בעובדה נחשף כי במקביל לשיחות עם בכר, הרב חבורה נפגש עם דמות נוספת, גם היא מסביבתו של בני גנץ ובדיוק כמו בכר, גם היא שודלה להגיע לרב בכסות של שיחות אישיות. באותו דפוס, מסביר שגנץ הוא סכנה לעם ישראל ומניע את אותה דמות להביא לרב מידע אישי ופרטי על בני גנץ. אותה דמות לא מספקת את הרב ואת הסחורה. חמישה ימים לפני הבחירות, הרב חבורה ואנשי סודו משחררים את קלטת בכר.

ממקורבי הרב חבורה נמסר בתגובה: "הרב מסר את נפשו למען עם ישראל. ישראל בכר חשף בפני הרב מרצונו החופשי בלבד מידע מטלטל על הסכנה הנשקפת לעם ישראל, אם בני גנץ ייבחר. בכך, בעצמו הביא הקלטות שימחישו את הסכנה.

מהליכוד נמסר בתגובה: "כרגיל לקראת בחירות 'עובדה' מפזרת עלינו שקרים ללא בושה, שנסתרים על ידי עובדות. מקורבי רה"מ או הליכוד מעולם לא פנו לצביקה נווה, אלא נווה הוא זה שפנה לליכוד שוב ושוב והציע למכור מידע מתוך מטע הבחירות של כחול לבן שהעסיקו אותו. אחרי שנווה לא סיפק הוכחות לטענותיו, הליכוד סירב להצעתו. ראש הממשלה או אנשיו מעולם לא הפעילו עוקבים אחר בכר, ינקלביץ', גנץ או כל אדר אחר".

מעו"ד יוסי כהן נמסר בתגובה: "כעורך דין לא ביצעתי כל משא ומתן בנושא. ככל שהלקוחות עשו אצלי הסכמים חלה עליי חובת חיסיון עורך דין-לקוח. מעולם לא ביקשתי כל מידע שנוגע לעומר ינקלביץ' או לרחל תורג'מן".

רחל תורג'מן מסרה בתגובה: "סייעתי לבני גנץ ללא תמורה כי חשבתי שכניסתו לפוליטיקה תחולל שינוי אמיתי. הקשר נותק כבר בתחילת מערכות הבחירות הראשונה אחרי שאמרתי לו שאין לו לדעתי את הכישורים המתאימים לראש ממשלה".

 

מכחול לבן נמסר בתגובה: "הטענות על ההצעות שהועברו לרחל תורג'מן, מכחול לבן, מבני גנץ אישית וממשרדו של רונן צור, הן שקר מוחלט. כמוהן גם הטענות שהמפלגה שילמה חצי מיליון שקל לצביקה נווה, שטען כי ברשותו מידע מביך על גנץ".

 

השרה עומר ינקלביץ' בתגובה: "מדובר באוסף של שקרים והזיות שנלקחו מתוך מותחני ריגול. מחזור השקרים הוא חלק מקמפיין פוליטי אשר חצה כל קו אדום אפשרי. השיח האלים, השקרי והמטורף הזה משדר לנשים שברגע שהן נכנסות לפוליטיקה, דמן מותר".