יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, השיב לראש הממשלה בנימין נתניהו שתקף אותו בראיון לניב רסקין ב"חדשות הבוקר" על טעויותיו בראיונות: "אני לא חף מהטעויות שאולי חוגגים עליהן, אבל אני לא משתכנע שהיתרון של להסתלבט עלי על איזושהי טעות גדול יותר מאשר להקשיב למה שיש לי להגיד. אני מנסה דרך התקשורת לדבר אל הציבור על הדברים שחשובים באמת. אם מישהו יתפוס אותי על איזו טעות ויסתלבט עלי, שיהיה לו בהצלחה".

עד כמה קשה לך העולם הפוליטי? באת ממערכת אחרת.
"יש כמה חלקים לפוליטיקה שצריך להבדיל ביניהם. החלק הטוב והחשוב בפוליטיקה זה לשבת עם בן אדם ולמצוא את הקו המשותף שבין שנינו שאליו אפשר להתקדם. סתם קומבינות, ירידות אחד על השני ולרדת למקומות נמוכים, ודקה אחרי זה לחייך כאילו שלא קרה שום דבר, לזה אני פחות רגיל. אני בא לשרת את מדינת ישראל, לא באתי לפוליטיקה כייעוד אלא הפוליטיקה כפלטפורמה, לשם אני מנסה לקחת את זה".

בסקר שפורסם באולפן שישי נשאלו המצביעים שלך למה הם מצביעים דווקא לך, 25% אמרו כי אתה הגון, 19% כי אתה בעל הסיכוי הכי גבוה להחליף את נתניהו ו-18% כי אין מועמד יותר טוב. לא אמרו בגלל המנהיגות, היכולות או הקו המדיני שלך.
"אתה משווה אותי לנתניהו אחרי עשר שנים, תשווה אותי לנתניהו לפני עשר שנים ואתה תראה שנקודת הפתיחה שלי היא הרבה יותר גבוהה. אני מגיע אחרי הפיקוד וההובלה של הארגון הכי גדול במדינה שאחראי על הביטחון וחיי האדם במדינה, שמחובר בתוואי מדיני לנאט"ו, לארצות הברית ולמזרח אסיה. את כל זה כבר עשיתי, אני מגיע עם הרבה מאוד ניסיון. אנשים פשוט עוד לא מכירים אותי בצד האזרחי של החיים, פגשו אותי רק בצד הצבאי-ממלכתי".

מצביעים שמתלבטים אומרים לעצמם, בקושי היית חבר כנסת, לא ישבת בישיבות הקבינט כשר, אולי אתה לא יכול להיות ראש ממשלה?
"הרמטכ"ל הוא שקובע ומנסח את התכלית המדינית ואת המטרות המוצהרות ומביא את זה לשרים. השרים עושים אחר כך את הדיון שהוא עשה שעות לפני כן עם כל המטות שגיבשו את המדיניות בתחומים השונים".

הניסיון לא חשוב?
"הוא חשוב. אני בא להיות מנהיג מדינת ישראל אחרי 40 שנה של ניסיון בהובלת אנשים. למה אנחנו משווים את זה? למנכ"ל מכירות בחברת 'רים'?".

נתניהו היה גם סגן שר החוץ.
"בוא נעשה השוואה בין סגן שר החוץ לרמטכ"ל. ברור לחלוטין שניסיון כרמטכ"ל ועוד בתקופה כל כך מאתגרת, כשהמזרח התיכון משתנה וצריכים להתאים את צה"ל לכל היכולות, זה ניסיון חסר תקדים".

נתניהו טוען שלא תעמוד בלחץ של טלפון מנשיא ארצות הברית או רוסיה.
"בקלות אעמוד בזה. שלא יעוף על עצמו, ראינו מה הקשרים שלו מביאים. הוא נתן איזושהי הצהרה על הבקעה, מסתבר ששום דבר לא עומד מאחוריה. הוא נסע לרוסיה, שלוש שעות היה בחדר המתנה. זה מקרי? מי שעשה את התיאום הביטחוני עם רוסיה זה משלחות שאני שלחתי לרוסיה".

למה אתה מתנגד להסכם ההגנה עם ארצות הברית?
"גם נתניהו התנגד כשהוא התחיל להיות ראש ממשלה. הוא אמר בשפתו שהדבר הזה עלול לכבול את מדינת ישראל".

נתניהו נותן את הדוגמה של בריטניה, שיש לה הסכם הגנה עם ארצות הברית ועדיין פועלת בפוקלנד.
"אני לא מכיר שום אינטרס אמריקאי בפוקלנד ואני מכיר המון אינטרסים אמריקאים במזרח התיכון. שלא יעוף על עצמו, זה לא נכון. איפה שיש אינטרסים אמריקאים, לאמריקאים יש מה להגיד. אם כל כך טוב עם האמריקאים, למה הוא פחד לתאם עם האמריקאים את התקיפה באיראן? הוא הפעיל אלף מכבשים כדי שאף אחד לא ידבר עם האמריקאים, שהם לא יידעו. ממה הוא פחד?".

היה ממשל אחר אז.
"אתה יודע מה אני יכול להגיד לך על הסיפור שלו עם אובמה? זו תקלה אסטרטגית שקרתה, נתניהו חירב את מערכת היחסים שבין ראש ממשלת ישראל ונשיא ארצות הברית. התוצאה של זה היא הסכם גרוע לשפתו של נתניהו".

לטענתו אתה תמכת בהסכם של ארצות הברית עם איראן.
"לא נכון, אני עזבתי את הצבא בפברואר 2015 וההסכם נחתם אחר כך בכלל. כל מה שעשינו בתקופתי כרמטכ"ל זה להסביר לאמריקאים למה הם טועים. ההסכם הזה היה אחרי שסיימתי את תפקידי. אמרתי, זה לא עניין של הסכם טוב או הסכם רע, אני חושב שהאמריקאים יכלו לקבל הסכם הרבה יותר טוב, אבל בואו נראה עכשיו מה עושים עם ההסכם הנתון הזה".

אתה מעריך שיהיו לכם 61 מנדטים?
"אנחנו נהיה המפלגה הכי גדולה ואחר כך נעשה את מעשה ההרכבה, בדיוק כמו שנתניהו רוצה להיות המפלגה הכי גדולה ואחר כך להרכיב. מה זה ה-61 מנדטים שנתניהו מתבשם בהם? זה גוש הימין כפי שהוא קורא לו, שנסמך על ארבעה-חמישה מנדטים של קיצוניים, משיחיים ותומכי רוצחים".

ואתה לדבריו נסמך על הרשימה המשותפת.
"ממש לא, אנחנו נהיה המפלגה הכי גדולה ונקרא לממשלת אחדות. אתה שמעת על תקדים שבו ראש ממשלה מתנגד לאחדות בעם שהוא מופקד עליו? ולמה? כי היא לא משרתת את החסינות הקיצונית שהוא צריך. הוא ייקח אנשים קיצוניים שכל מה שהם נותנים לו לטובת מדינת ישראל זה חסינות אישית".

אמרת לפני כמה חודשים שאתה רוצה קמפיין בלי שיסוי, אבל עכשיו אתם הולכים על הראש של החרדים.
"אנחנו באים ואומרים ממשלת אחדות חילונית, הדגש הוא חילונית. למה? כי מדינת ישראל היא מדינה יהודית, לא דתית. הרוב במדינת ישראל הוא רוב חילוני, מסורתי, חלקו דתי וחלקו חרדי. אני אוהב את מסורת ישראל, למדתי בבית ספר דתי, אין לי שום התנגדות, אבל אני רוצה ממשלה שנסמכת על עקרונות הרוב ודואגת לכולם".

תסכים לשבת בממשלה עם החרדים?
"אסכים לכל מי שיסכים לעקרונות היסוד שאני מציע. יש שני דברים שאני לא מוכן להם בשום פנים ואופן, לא מוכן למפלגות מהשמאל שקוראות נגד מדינת ישראל, כמו בל"ד, ולא מוכן לקיצונים משיחיים מהסוג של בן גביר ומרעיו שהם תומכי רוצחים וגזענים".

למה אתה לא קורא לעמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס ואומר להם, תסירו את מועמדותכם ובתמורה תהיו שרים בממשלה?
"אני לא עושה שיח פוליטי בתקשורת, את השיח הפוליטי אני עושה בדיאלוגים. מפלגת העבודה כבודה במקומה מונח, אני לא הולך להם על הראש, אני דואג לזה שכחול לבן תהיה המפלגה הגדולה ושתממש סוף סוף את האלטרנטיבה למדינת ישראל. אנחנו רואים פה דיקטטורה, נתניהו עושה דה-לגיטימציה לבחירות כבר עכשיו. הוא יצא נגד המשטרה, החקירות ובתי המשפט, יצא נגד היועץ המשפטי לממשלה, עכשיו הוא יוצא נגד ועדת הבחירות המרכזית של הכנסת וטוען מראש שהבחירות גנובות. זו דה-לגיטימציה למוסדות הדמוקרטיים של מדינת ישראל".

עמית סגל העלה תסריט שבו אם תראו שאין לכם את ה-61, תמליצו עם ליברמן על יולי אדלשטיין לראשות הממשלה.
"אנחנו צריכים לכבד את בחירת הרוב במדינת ישראל, נמתין לתוצאות הדמוקרטיות. אני אומר מראש שאכבד את התוצאות. אני קורא לוועדת הבחירות המרכזית לפקח עליהן כמו שצריך. אנחנו חושבים שנתניהו סיים את שירותו למדינת ישראל בעת הזו".

אם לא תוכל להרכיב ממשלה תמליץ על מישהו אחר מתוך הליכוד?
"אני לא קובע לליכוד מי עומד בראשו. הם שמו בראשם את נתניהו שיש לו כתבי אישום ובשלישי באוקטובר שימוע. אני מקווה לטובתו ולטובת כולנו שהפארסה הזאת תיגמר, אני לא מאחל לו רע, אני מאחל לו רק טוב. הגיעה העת לצאת לדרך חדשה ואנחנו מציעים אותה".

היית רמטכ"ל בצוק איתן ואתה מכיר את הזירה. האמירות שלך שתמוטט את שלטון החמאס, הן לא חסרות אחריות? אתה יודע שאם הולכים למלחמה יהיו פה עשרות אבידות.
"צוק איתן הביא שקט מוחלט, בשקט הזה היו צריכים לעשות כמה וכמה דברים. שני דברים כן קרו, היישובים שקשורים לעוטף עזה התפתחו ואני שמח על כך, אני מאוד מעריך את תושבי עוטף עזה. הקימו את המכשול שזה מצויין, אבל מעבר לזה לא נעשה שום דבר מדיני. לא יצרו מנופים כלכליים, לא מנופי תעסוקה. עכשיו מה שנשאר זה להחזיר את ההרתעה שכרגע מחוקה לחלוטין. אם החמאס הולך להסדרה ארוכת טווח שקטה ומיידית והשבת הבנים אפשר לחסוך את המלחמה, אבל אם לא, זה ישאיר אותנו ללא ברירה אלא ללכת למערכה גדולה".

טעיתם כששמחתם לאיד כשנתניהו פונה מהבמה בעת מתקפת הרקטות?
"ממש לא שמחה לאיד. אנחנו לא אוהבים לראות אזרחים תחת התקפה או ראש ממשלה מובך. על פי הוראות פיקוד העורף, מי שיש לו מרחבים מוגנים כדאי שילך אליהם ומי שאין לו שילך להכי מוגן שיש. כמנהיג, אני לא מוכן להיכנס למחסה לפני שיש את זה לאזרחים שלי. אני לא הייתי זז, הייתי אומר, 'סליחה, שהאזרחים קודם כל יהיו בתוך מחסה'. אחר כך הייתי בודק מה קורה איתי. לא הראשון שמתפנה, אלא האחרון שמתפנה. גם כשיצאנו מלבנון הייתי האחרון שיצא, כגנרל תת אלוף. הייתי האחרון בשטח".

יש סקרים שמראים שאם יאיר לפיד מוותר על הרוטציה, אתה מקבל יותר קולות. למה לא ללכת על מהלך כזה?
"אנחנו בנינו את כחול לבן על סמך שותפות, השותפות הזאת הייתה בהסכמה ואנחנו נביא את ההסכמה הזאת עד הקצה. יש לי הסכם עם יאיר לפיד ואני מתכוון לעמוד בו".

עד כמה אתה מתואם עם אביגדור ליברמן?
"אנחנו משוחחים מעת לעת, לא אפתח פה את כל מסכת השיחות שלנו. אנחנו גם שכנים בכנסת, יש לי מרפסת ואביגדור ידוע כאדם שמעשן, אז יש לנו את ההזדמנות להיפגש".

גם הפעם תגיע לגני התערוכה בערב הבחירות או שלא תחזור על הטעות ההיא?
"אני אבוא לכינוס להגיד תודה לפעילים. זה יהיה טיפה יותר מאוחר ממה שהיה בפעם הקודמת. כל אחד לומד מניסיונו. אני מניח שנקבל את התוצאות הסופיות באמת רק ב-19 לחודש, זה גם תאריך הגיוס שלי. כל הכוכבים מסתדרים. אני אהיה ראש הממשלה הבא".