אישה, שהנסיבות למעשיה טרם התבררו, חפרה והשחיתה את קברו של עמית בן יגאל זכרונו לברכה, לוחם סיירת גולני שנהרג במהלך פעילות מבצעית בכפר יעבד כתוצאה מאבן שהושלכה לעברו. האירוע החמור בבית העלמין באר יעקב תועד ובני המשפחה ההמומים של עמית צפו בסרטון, זמן קצר אחרי שנאלצו לקבור מחדש את בנם.

"אמא של עמית נאווה, אלוף פיקוד הצפון, קצינים רבים ואני היינו בשיחה, כשלפתע הכניסו אותנו לחדר לבד", שיחזר ברוך בן יגאל, אבא של עמית ז"ל, "שם הודיעו לנו שהקבר חולל. הייתי בשוק מההודעה הזאת יותר מההודעה שעמית נפל. נכנסתי לסרטים הכי איומים, גם אני וגם אלוף הפיקוד חשבנו אותו הדבר. המחשבה הכי גרועה. האלוף לקח אותי עם השיירה שלו לבאר יעקב, הוא שתק כל הנסיעה. אמרתי, אם אלוף בצה"ל שותק, קרה לי מה שאני חושב".

ברוך חשש כי מדובר באירוע ביטחוני וכי מחבלים חטפו את גופתו של עמית: "קפאתי, לא יכולתי לדבר, פחדתי על אמת. אמרתי, אלוהים, אני בצער גדול מאוד, גם ככה בקושי סוחב את כל הדבר הזה, אז עכשיו גם זה? הצבא אמרו שלא נגעו בו, שהיה חילול אבל שלא נגעו בגופה. הבנתי שכדי שאוכל להמשיך לחיות אני חייב לפתוח את הארון ולהסתכל בעצמי".

"ביקשתי מהרב שיפתח את הארון כי בזה תלוי המשך החיים שלי", סיפר ברוך, "אמרתי לו, 'אם לא תפתח לי, בעצם חרצת את גורלי'. הוא אמר שהמראה לא הכי טוב, אמרתי לו שזה לא משנה כי זה הבן שלי ואני איתו. הוא פתח, ראיתי וזיהיתי את עמית. אחר כך הייתה שיחה טלפונית עם הרמטכ"ל, ביקשתי שמאותו רגע תהיה אבטחה וגם בטון. ייזקף לזכותם של הצבא שבאותה השנייה הבקשה שלי מולאה עד תום".

קברו של סמ
קברו של סמ"ר עמית בן יגאל

בזמן השבעה להיות מוקפץ שוב לבית העלמין בנסיבות כאלה, זו סיטואציה שאי אפשר לדמיין.
"עשיתי קדיש מחדש על הבן שלי, אתה יודע מה זה בשבילי? האישה שניהלה את כל הדבר הזה לקחה אותי הצידה, אמרתי לה, 'תשמעי, אני עוד שנייה מתמוטט, חייב לשבת על הרצפה'. ישבנו שנינו ביחד על המדרכה, מפקדים במשטרה עידכנו אותי מה קרה, וזה היה אחד הרגעים בחיים שלי שפחדתי על אמת".

איך הרגשת כשצפית בסרטון תיעוד האירוע?
"צער גדול, ממש לא כעס. מי שעושה דבר כזה הוא מסכן בסך הכל. אדם שמעז לגעת בקדוש, ואפילו לא בחייל, באדם רגיל מן השורה, שמעז לפתוח קבר של מישהו ולא משנה אם הוא יהודי או לא יהודי, מעז לגעת באדם ששוכב למטה, הוא מסכן. יש לי הרבה חמלה לאישה הזאת כי היא לא בריאה, אדם שעושה דבר כזה לא בריא בנפשו ואני מאחל לה רפואה שלמה".

עם ישראל עוטף אותך מאז הטרגדיה.
"משה פרץ הגיע אלינו ושר את 'גיבור של אמא', השיר שהשמענו בהלוויה. אני התפרקתי שם, זה פירק אותי. זה היה מחזה מאוד רגשי וציוני ביחד. מצד ימין שלי ישב ניר ברקת, האיש שהכי מסמן את ירושלים, ומצד שמאל זמר הנשמה משה פרץ. הכל צף לי. אני מאוד מעריך את האהבה של עם ישראל והיום בשעה 10:00 בבוקר אנחנו עולים לבית העלמין בבאר יעקב. מי שיכול ויש לו את הזמן, נשמח לראות אותו שם".

עמית בן יגאל ז
עמית בן יגאל ז"ל. באדיבות המשפחה | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12