חברת חדשות 12 והעיתונאית דנה ויס הודיעו כי יגישו תביעת דיבה נגד יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, אחרי שלעג לויס בחשבון הטוויטר שלו ותהה על הסיבות שבגינן התקבלה לתפקידה כפרשנית המדינית של חדשות 12. בתחילת השבוע צייץ יאיר נתניהו בטוויטר: "מישהו יודע איך דנה וייס קיבלה תפקיד כה בכיר בערוץ 2? רהוטה? לא. חכמה? לא. מעניין...". כעבור חצי שעה צייץ נתניהו פעם נוספת: "ואוו! לפי התגובות של השמאלנים 'נמוך מאוד' זה נראה כאילו כל הטוויטר יודע!".

ויס הסבירה ב"חדשות הבוקר" מדוע החליטה שלא להבליג על דברי נתניהו ולהגיש תביעה: "נחצה כאן קו אדום. יש פה נושא רחב מאוד וזה היחס לנשים בחברה", אמרה ויס, "חברת החדשות ואני הבנו שעם כל הכבוד לחופש הביטוי, יש שדה שבו מדובר בפגיעה ברורה, בדיבה, ממש בהטרדה מינית. תשאל את עצמך איזה גבר צריך להתמודד עם טענות כאלה לגבי ההצלחה שלו והעבודה שלו. היה לנו ברור שאי אפשר לעבור על זה לסדר היום. לא משנה כמה אישה מצליחה, כמה היא מוכשרת ומשכילה, בסוף יכול לבוא בן אדם ובבת אחת לרדד אותה למגדר שלה".

ויס הזכירה כי זו לא הפעם הראשונה שיאיר נתניהו מתבטא כך בטוויטר: "אם זה היה עניין אישי שלי הייתי מבליגה, אבל יש פה משהו רחב. זאת לא פעם ראשונה שיאיר נתניהו פוגע בנשים בהערות מיזוגניות, גם כלפי חברות אחרות שלי במערכת. אנחנו חושבים שצריך להגיד 'עד כאן'. אי אפשר להשלים עם זה. היה לי קל לדפדף את זה, אבל הזכות שיש לי במשך 26 שנה לעבוד קשה ולעשות עבודה עיתונאית מגיעה גם עם אחריות. ככל שיש לך יותר עמדת השפעה, ככה יש לך גם יותר אחריות".

נתניהו יאמר בבית המשפט - לא אמרתי כלום, כל אחד יכול לפרש את הציוץ הזה כמו שהוא רוצה.
"הדברים מדברים בעד עצמם וזה מופיע ברשת, גם אם זה נמחק. אגלה לך סוד, ביום ראשון כשזה התחיל פניתי לדובר המשפחה ולעורך הדין של המשפחה, עמית חדד, ואמרתי להם 'חבר'ה, תגידו לו שיפסיק, חבל'. הוא לא הפסיק והמשיך. כנראה שזה בער בו. אנחנו רגילים לביקורת ואנחנו מבקרים, זה לגיטימי. בעידן הרשתות החברתיות הביקורת הרבה יותר ארסית ולעיתים גם אלימה ובוטה. אנחנו יודעים לחיות עם זה. אבל כמו שלנו יש אחריות, יש גם אחריות לבן של ראש הממשלה שגר במעון הרשמי. יש לו תהודה כל כך רבה, יש אנשים שמקשיבים לו וגם מצידו יש אחריות".

יאיר נתניהו ודנה ויס, 2020 (צילום: נתניהו - Flash90; ויס - חדשות 12)
יאיר נתניהו ודנה ויס, 2020 | צילום: נתניהו - Flash90; ויס - חדשות 12

הוא יטען - אני אדם פרטי, לא ראש הממשלה ולא הדובר שלו. לכם התקשורת מותר לבקר ולהכפיש אותי ואת המשפחה שלי, אבל כשאומרים עליכם את הדבר הכי קטן, זה מוציא אתכם משיווי משקל ואתם תובעים.
"למיטב זכרוני גם משפחת נתניהו וגם יאיר נתניהו תבעו דיבה, זה כלי לגיטימי. אנחנו לא מדברים פה על ביקורת רגילה, אלא כשלוקחים אישה, במקרה הזה אני אבל זה קרה גם לנשים אחרות, וברגע שלא יודעים להתמודד עם מה שהן אומרות מרדדים את זה ישר לעניין המגדרי. האם ב-2020 זה מקובל שאישה, לא משנה מה היא עושה, בסוף, ברגע האמת, אפשר להגיד שהיא התקדמה רק בזכות המיניות שלה? זה לא מתקבל על הדעת. היה ראוי שראש הממשלה ורעייתו יביעו הסתייגות מהדברים האלה, אני בטוחה שאלה לא דרכיו של ראש הממשלה ולא של רעייתו. זו לא פגיעה בי, יש כאן אמירה כלפי כל הציבור".

מערכת היחסים שלך עם יאיר נתניהו מורכבת. לפני כמה שנים העלת בטעות סרטון שבו נשמעת מכנה את יאיר "ילד קקות". זה יבוא לפתחך.
"מאוד הצטערתי על האירוע הזה. זה משהו שאמרתי למפיק שלי בסרט שצילמנו ובטעות העלנו אותו לרשת. זאת טעות גדולה, מטופשת ובעיקר חסרת אחריות. ברגע שהתברר לנו האירוע מיד הסרתי והתנצלתי. העברתי התנצלות גם לראש הממשלה ולרעייתו והבהרתי להם מה קרה כיוון שזאת הייתה החלקה. מי שהדהד את הדברים היה יאיר נתניהו. אם זה פגע בו, למה הוא הלך והדהד את זה?".

במסגרת תפקידך את מתלווה לנסיעות של ראש הממשלה. את לא חוששת שהתביעה הזאת תשפיע על היכולת שלך לסקר את התחום?
"אני עושה הפרדה מוחלטת בין התביעה הזאת שהיא מול בנו של ראש הממשלה, הוא בחור בוגר, כמעט בן 30, לבין העבודה שלי מול ראש הממשלה. אמשיך לעשות את העבודה שלי בצורה הוגנת ככל שניתן, אמשיך לשאול את השאלות הנוקבות ולעשות כל מאמץ כדי להביא לכם סיפורים בלעדיים. זה בכלל לא באותו מישור. העבודה העיתונאית שלי מדברת בעד עצמה".