"משפחת פלג מחזיקה את איתן כמו שחיילי צה"ל מוחזקים כאסירים בכלא החמאס": במילים החריפות הללו תקף הבוקר (שלישי) אור נירקו, בעלה של איה בירן, את בני משפחת פלג שהטיסו לישראל את איתן בירן בן החמש, הניצול היחיד באסון הרכבל, בניגוד לחוק ולרצונם של האפוטרופסים החוקיים שלו באיטליה.

משטרת העיר פאביה פתחה בחקירה נגד הסב, שמואל פלג, בגין "חטיפה בנסיבות מחמירות". פלג, שמחזיק בדרכון הישראלי של איתן, הטיס אותו ארצה באמצעות מטוס פרטי ששכרה המשפחה. סבתו אתי טענה, "המצב של איתן בכי רע. לא הייתה פה שום חטיפה, הוא רצה לחזור לישראל כבר המון זמן. הוא לא ראה רופא ארבעה חודשים חוץ מדודה שלו באיטליה. החתול שמר על השמנת".

ב"חדשות הבוקר" התייחס לכך כאמור נירקו שהמשיך וטען: "אין פה מאבק משפטי, אלא עבירה פלילית חמורה על פי אמנת האג - חטיפה. רשויות החוק במדינת ישראל צריכות לדעת שאיתן נחטף. משפחת פלג מסרבת למסור היכן הוא נמצא. הם מסתירים אותו באיזשהו חור".

היו טענות שאיתן טופל בבית החולים שיבא.
"אח של איה הלך לבית החולים שיבא - ואין איתן. הוא לא נמצא שמה".

דמיינתם שיקרה כזה דבר?
"לצערי לא הופתענו מהחטיפה הזאת, פחדנו מאוד שזה יקרה. בית המשפט, למרות אזהרותינו, המשיך לתת למשפחת פלג ביקורים - וזה מה שקרה. ברגע שהייתה להם הזדמנות הם חטפו את הילד. שמואל לא עשה את זה לבד, הייתה לו עזרה גדולה - אחרת הוא לא היה יכול להרים כזה מבצע. אין לנו הוכחות בינתיים וזה בחקירה משטרתית".

שמוליק פלג ואיתן בירן (צילום: 
Mike Dotta, פרטי)
שמוליק פלג ואיתן בירן | צילום: Mike Dotta, פרטי

משפחת פלג טוענת שאיתן רצה לשוב לישראל.
"איתן גדל כל חייו באיטליה, הוא לא גר בישראל מעולם ואין לו חברים שם - ככה ש'לחזור' לישראל זאת טענת שווא. בשביל משפחת פלג זה היה ישראל או כלום - 'או שאתם מביאים אותו לישראל, או שאנחנו פותחים נגדכם במאבק משפטי ותקשורתי, מאבק חורמה'. המשפחה הזאת רצתה רק את טובתה האישית, לעקור את איתן ולהעביר אותו הגירה כפויה וזאת בנוסף לטראומה המטורפת שעבר. זה היגיון מעוות שיגרום לו נזק הרבה יותר גדול".

עוד הם טוענים שהרחקתם אותם מאיתן. זה נכון?
"הם אומרים הרבה שקרים, אלה טענות חסרות שחר ואין להן שום ביסוס. מן הסתם לא סיפרנו להם על כל הלכי הפסיכותרפיה שהוא עבר, כי הרבה מזה גם אנחנו לא ידענו. אם היינו מפרידים אותו מהם, איתן לא היה יוצא בשעה 11:30 בבוקר כששעת החזרה היא 18:30 בערב. בגלל אורך הביקורים שנתנו להם, הייתה להם האפשרות לחטוף אותו".

אתה רואה אפשרות לשלום בין המשפחות, למען איתן?
"הסיכוי לזה נגמר עוד הרבה לפני זה. הם אף פעם לא רצו להגיע לדיבור כלשהו ולנסות לפתור את העניינים".