שמחה ויגאל גואטה הוכרזו אמש (חמישי) כמנצחים הגדולים ב"המטבח המנצח VIP", בסיום קרב צמוד ומותח עם לירן שטראובר וטל טלמון. בזמן שהארבעה נקרעו במטבח בהכנת מנות הגמר אותן הגישו לחיים כהן, רותי ברודו, הזוגות המתחרים ובני משפחותיהם שהצטרפו לחגיגה, מסביב לשולחן הזוגות נפתחו בפעם האחרונה וסיכמו את המסע המשוגע הזה שבמהלכו למדו רבות זה על זה - ועל עצמם.

שיעורים לחיים

משה דץ שאל את בני הזוג אביבי מה למדו על עצמם בזכות ההשתתפות ב"המטבח המנצח VIP". מיכל ענתה בכנות, "שיעור בהיבריס. חשבנו שנגיע לגמר בהליכה, והכאפה שחטפנו בהתחלה הייתה וואו". שי הסכים איתה, "קיבלנו חיבוק מאוד גדול מכם ומחיים ורותי, אבל במקביל גם כאפה. זה איזון טעמים יפה".

גלבוע חשף, "מאוד פחדתי לבוא לפה, לא רציתי. זה הפחיד אותי, חשבתי שאולי זה יהרוס לי את הקריירה. התגברתי על זה ולמדתי על עצמי שאני אוהב לקבל ביקורת. נהניתי מזה, כמו סאדו-מאזו כזה".

עבור חנה לסלאו, המסע הזה היה שיעור על אגו: "למדתי לשים את האגו שלי בצד ונתתי לעצמי גם להקשיב קצת. זה שפונים אליי ושואלים, 'חנה, מה את אומרת?', זה לא קורה הרבה. בדרך כלל אני מתחילה לדבר בלי ששואלים אותי. למדתי שאפשר ורצוי להקשיב ושאני צריכה לדעת קצת לצמצם".

באשר לדץ, הוא למד שיעור חשוב על יחסיו עם בנו האהוב, יועד: "למדתי שאני צריך לשחרר, שאני יותר מדי חושב שיש לי השפעה. אני ממשיך וממשיך לחנך. די, דץ, תשחרר. מה שלא הצלחת עד היום, לא תצליח. אני סומך על יועד".

ניצח על השולחן

כוכב הערב היה ללא ספק המנצח המוערך עמוס טלמון, אביה של טל. על תחילת הקשר בין בתו לשטראובר סיפר, "בתקופה שלפני לירן הייתי די מיואש. לא הבנתי איך בחורה עם אישיות כזו מרשימה, שלא לדבר על המראה שלה, לא מוצאת את האדם הנכון".

"קיבלתי את כולם, כל מי שהביאה הביתה, אבל פתאום הגיע הסיפור של לירן. כשטל אמרה: 'אני רוצה להביא את לירן, שתכירו אותו', אמרנו לה: לא, 'אינאף איז אינאף'. כמו כל דבר שקשור בטל, גם במקרה הזה נכנעתי מהר מאוד והכרנו את לירן. מאותו הרגע, לא הסתכלנו אחורה אף פעם. יש לזה צד בעייתי גם: מאז שלירן אצלנו במשפחה, אשתי אודליה אומרת לי כל פעם: 'למה אתה לא יכול להיות כמו לירן?'".

עמוס טלמון (צילום: מתוך "המטבח המנצח VIP", קשת 12)
עמוס טלמון. כוכב הערב | צילום: מתוך "המטבח המנצח VIP", קשת 12

על יכולות הבישול של שטראובר סיפר טלמון האב, "בתקופה שהוא עוד רצה לעשות רושם טוב, הוא בישל. הוא תמיד עשה את זה באופן כזה נונשלנטי, מה שמאוד אופייני לאישיות שלו. אחד הדברים שאני מאוד מעריך אצל לירן זה ההיעדר המוחלט של האגו".

גם כשהזוג שטראובר-טלמון התקשה במטבח וחווה משברים בעת הכנת המנות, עמוס שמר על אופטימיות: "טל באה מבית של מוזיקה קלאסית. מנצח טוב, כשהוא מנצח על סימפוניה של בטהובן או גוסטב מאהלר, אם הוא פורס את כל מה שיש לו כבר בפרק הראשון - אין לו לאן לחתור. טל ולירן בונים את הסימפוניה שלהם, ובסוף אנחנו נקבל מוצר הרמוני להפליא". יש לנו תחושה שטלמון לא התכוון רק לבישולים במטבח.

איש איש באמונתו

לא פעם הוזכר העונה אופייה הדעתני של שמחה, אלא שבערב הגמר זכינו לשמוע מה חושבים עליה האנשים הקרובים אליה ביותר. לשולחן הצטרפו האם והרעייה, גילה גואטה, אחותה התאומה של שמחה - רחלי ואחיה הקטן, מושיקו. "הם שונים מאוד מאיתנו, זאת המשפחה הקסומה שלנו", סיפרה שמחה בגאווה.

כשגילה נשאלה איך קיבלה את העובדה ששמחה כזו "מורדת", השיבה: "היא לא מורדת, היא דעתנית. מושיקו חיזק אותה: "היא לא מורדת, כולנו שונים. אבא עם כיפה שחורה, אני עם כיפה סרוגה. יש לנו טלוויזיות בבית. יש פתיחות רבה, בהכל, כל אחד עושה מה שטוב לו. אם נלך לצד החילוני, כשילד חוזר בתשובה הרבה הורים לא מקבלים את זה. זה לא אומר שהוא שונה, זה אומר שהוא החליט על הדרך שלו - והכל בסדר".