בשלטי החוצות, בסרטי הקולנוע, בפרסומות וגם בתוכניות הטלוויזיה השונות – כולנו רגילים לראות סלבריטאים, שמצטלמים בחיוך צחור מאוזן לאוזן, מופיעים בכל פינה. כנראה שזו אחת הסיבות לכך שמראה שיניים בוהק היה מאז ומתמיד משאת נפשם של רבים, שלעיתים רבות לא חוסכים בכסף עבור הלבנת שיניים מקצועית.

למעשה, ישנם גורמים רבים שיכולים לגרום לשיניים שלנו להעכיר עם הזמן. על חלקם יש לנו שליטה ועל חלקם - פחות. בין הגורמים הבולטים אפשר למנות: גנטיקה, הזדקנות, צריכת מזונות מסוימים, שתיית קפה ועישון. אז נכון, את הגנטיקה שלנו לא נוכל לשנות וגם לא את העובדה שאנחנו מתבגרים; אבל מסתבר  שיש לא מעט דברים שכן אפשר לעשות כדי לשמור על שיניים לבנות ויפות יותר.

אם צבע השיניים שלכם מטריד אתכם ואתם שוקלים לבצע הלבנת שיניים מקצועית, כדאי שלפני זה תכירו את הגורמים שפוגעים בלובן הטבעי שלהן, ומנגד – את הדרכים שיעזרו לכם לשמור על חיוך לבן לאורך שנים.

מה לעשות?

צחצחו שיניים לפחות פעמיים ביום: צחצוח יסודי של השיניים עם משחת שיניים איכותית, יסייע להסיר לא רק את רובד החיידקים שעליהן, אלא גם את שאריות המזון שהצטברו עליהן והכתימו אותן. מומלץ לצחצח שיניים לאחר אכילת מזונות "מכתימים" כמו: קפה, תה שחור או יין אדום.

נקו היטב גם בין השיניים: השתמשו בחוט דנטלי / במברשות אינטרדנטליות / בסילוני מים, לפחות אחת ליום. זכרו שניקיון שיניים יסודי כולל את כל החלקים שבהן. אל תסתפקו רק בצחצוח חיצוני.

השתמשו במי פה ומגרד לשון: כן, מסתבר שזה מנקה את כל הפה וגם שומר על השיניים.

שטיפה עם מי פה (צילום: New Africa, shutterstock)
צילום: New Africa, shutterstock

הקפידו להגיע לביקורות קבועות אצל רופא השיניים והשיננית: שמירה על היגיינת שיניים קבועה תסייע למנוע עששת ותתרום גם למראה שיניים לבן יותר.

מה לא לעשות?

הפחיתו בצריכת מאכלים שגורמים להכתמת השיניים: תבלינים כמו כורכום או פפריקה, קפה, תה, יין (אדום, ולמרות מה שהרבה אנשים חושבים – גם לבן), סויה או סילאן – כל אלה עלולים להכתים את השיניים ומוטב לצרוך מהם במינון.

הימנעו מעישון: את העצה הזאת תמיד כדאי ליישם כדרך קבע – גם כדי לשמור על הבריאות הכללית וגם כדי לשמור על שיניים לבנות ובריאות. חשוב לדעת כי עישון גורם לאינספור בעיות. בין היתר, הוא גורם לריח רע מהפה, פוגע בזגוגית השן, מעלה את הסיכון לסרטן הפה, ולעניינינו – מכתים את השיניים. בקיצור, הבנתם את הפואנטה, נכון?

הפחיתו בצריכת הסוכר: כידוע, חיידקים אוהבים מתוק. כדי לשמור על שיניים בריאות יותר חשוב לצמצם באופן משמעותי את צריכת המזונות והמשקאות המתוקים. השיניים שלכם יהיו בריאות יותר, גם הצבע שלהן יראה לבן וזוהר יותר.

שמרו על הבריאות הכללית שלכם: הקפידו על תזונה מאוזנת ובריאה, שנו מספיק שעות בלילה והימנעו ממתח. זכרו כי מצב השיניים שלנו וגם הצבע שלהן מושפע באופן ישיר ממצב הבריאות הכללי.

 

זוג מצחצח שיניים (צילום:  bbernard, shutterstock)
צילום: bbernard, shutterstock