אולי נראה כאילו משתתפי העונה הנוכחית של חתונה ממבט ראשון היו בחיים שלנו מאז ומעולם, אבל האמת היא שרק לפני כמה חודשים הכרנו אותם ברגעים הכי מותחים שלהם על המסך. מאז קשה להבין איך הסתדרנו בעולם בלי מלחמת המתיחות של רוני ונעם, משחקי ההיכרות התיאטרליים של דובי והפרצופים השמחים מדי של הגר. עכשיו, כל זה מגיע לסיומו, וכשפרק ההחלטות כבר כאן (שבת ב-21:30, קשת 12), ביקשנו מהמשתתפים לתת כמה מילים אחרונות לסיכום המסע שלהם. זה מה שיש להם להגיד.

ניר פור

ברגע שניר פגש את הגר מתחת לחופה, הוא ידע שהיא בדיוק מה שהוא רוצה. משם אמנם ראינו איך הוא מחזר אחריה בוקר אחרי בוקר, אבל עדיין הקצב ביניהם לא הסתנכרן עד למפגש הזוגות, שם ניר הודה שקשה לו להיפתח ולספר על הקשיים שלו. מאז הם עברו עוד מהמורה בסופ"ש הזוגי והאחרון לפני ההחלטה, מה ששם את ניר במצב מבלבל. "החוויה הייתה כמו רכבת הרים, ירידות ללא שליטה ועליות מטורפות", פותח ניר בסיכום העונה שלו, "זה היה תהליך מטורף, מטלטל, ואני לא מתחרט לרגע".

הוא מספר שלמד להכיר ולהעריך את עצמו טוב יותר, וזה ממש לא הכל. "הבנתי שלא הערכתי את עצמי מספיק, שיש לי רגישויות שלא הייתי מודע להן ושיש לי סבלנות ואורך רוח. למדתי עד כמה אני שקוף וכמה אני מגיע עם האמת שלי. מעבר לזה, הבנתי שיש נשים שמפחדות להיפגע, ולכן מנסות להרחיק מהן כמה שהן רק יכולות, שאני יודע לזהות שלא מדובר במאבקי אגו אלא בדרך שלהן להתמודד, ושאני יודע להכיל את זה. הגישה הזאת – להתייחס בטוב גם כשקשה – לא תמיד מתקבלת בהבנה, ככה שלפעמים בשביל להתקרב אתה צריך לשים את עצמך במקום פגיע, מכיוון שהצד השני צריך אותך כרגע יותר מאשר שאתה צריך אותו. והאמת? להתמיד בטוב זה שווה".

נעם קציר

אחרי למעלה מעשור באוסטרליה, נעם החליט לחזור למקורות ולחפש אהבה ישראלית. מתחת לחופה הוא הכיר את רוני, שכמוהו, גם היא בילתה את העשור האחרון בחו"ל. "התהליך הגיע אליי בדיוק בזמן הנכון", משחזר נעם את הרגעים הראשונים, "חזרתי לארץ בעיקר כי בשנים האחרונות הרגשתי כמיהה לאהבה. לעולם לא חשבתי שאמצא את עצמי על המסך בעיקר כי חששתי מפגיעה בפרטיות. היום אני יכול לומר שזה היה הדבר הכי טוב שיכול היה לקרות".

ההתחלה של נעם ורוני אמנם לא הייתה מיטבית, אבל התפתחה לאחד מסיפורי האהבה שהעלו את החיוך לפנים מיד. אנחנו עוד לא יודעים מה בדיוק קורה איתם היום, אבל אין ספק שאת השיעור שלו נעם כבר עבר. "קודם כל, זה מאוד עזר לי להתבסס בארץ לאחר 14 שנים בחו"ל, דבר שני התהליך עצמו דחף אותי להתמודד עם קשיים ומהמורות שיש בכל זוגיות, להיות סבלני אבל גם להגיד מתי משהו מפריע לי ולהיות כן עם הצד השני. עצם העניין שיש מצלמות ומיקרופון מחובר, זה לא נתן מקום לבריחה. כך שגם בימים שממש קשה ואולי רציתי להתעלם מקונפליקט מסוים שקרה במהלך היום, הכל הוצף בסוף היום והכריח אותי להתייחס לזה. לא אגיד שהיה פשוט, אבל בהחלט עזר לי להבין דברים משמעותיים על עצמי ועל זוגיות".

הדר ברייר

גם ההתחלה של הדר ודניס לא הייתה פשוטה, אבל מהר מאוד עלתה על הגל עם רומנטיקה וגינונים ג'נטלמניים כמו בסרטים. ולמרות הזוגיות שנרקמה אל מול העיניים שלנו, בתחילת הדרך הדר לא הייתה בטוחה למה לצפות. "הגעתי לתוכנית די סקפטית לגבי העובדה שאצא עם זוגיות", היא מודה, "אבל הייתי נחרצת בדעתי לעבור תהליך עם עצמי ועם הפרטנר שאקבל, בידיעה ובהחלטה שגם אם לא יהיה חיבור בינינו, אנחנו נמצא את הדרך לצלוח 42 ימים בהנאה. התמזל מזלי (וואלה, זכיתי) ושידכו לי את דניס".

ואכן, זכינו לראות לא מעט רגעים יפים בין הדר לדניס, ועד שנגלה מה הסטטוס שלהם היום, זה הטיפ שיש לה להביא לנו אחרי שעברה את התהליך במשך עונה שלמה: "אל תוותרו לעולם עד שאתם בטוחים ש'זה לא זה'. או יותר נכון לומר - תתמודדו ותילחמו בשדים שלכם, אם יש לכם ספק קטן אפילו שזה יכול להיות 'זה'. להיכנע זה הכי קל ופחדני, אבל להחליט שמתמודדים עם ההווה זה אמיץ".

אריק חביב

גם אריק הגיע להתמודד בתוכנית עם ההווה. 13 שנה אחרי שהתגרש מבת זוגו, הוא מאס מבדידות, מאס מדייטים ופתח בפרק ב' עם דובי. אלא שלא הכל הלך חלק, וכבר לאחר החתונה אפשר היה לראות את המשקעים. "הגעתי לתוכנית לאחר התלבטות רבה", מספר אריק, "יכולתי רק לשער את ההשלכות של ההשתתפות אבל שום דבר לא באמת מכין אותך לרגע האמת. פרק ב' הוא פרק הרבה יותר מורכב מפרק א', אנשים בנו משפחות, האופי שלהם מעוצב, ישנן צלקות רבות - הרי שגירושים לכשלעצמם הם לכל הדעות צלקת".

ומצלקת אחת לאחרת. מאורעות החתונה זכורים לכולנו, כאשר ההתרגשות של דובי מהמעמד גרמה לה להיסגר בפני אריק, מה שהקשה עליו להתקרב בשבועות לאחר מכן. "מאז החלה מערבולת רגשית כפי שלא חוויתי אולי מעולם, האמנתי בהתאמה והסכמתי עם עצמי לא לשלול על הסף את המיועדת, גם אם היא לא תענה ל'קריטריונים' אותם הגדרתי. החופה לצערי, לא הייתה כפי שדמיינתי, דובי שהייתה גם היא נרגשת מאוד הביעה זאת בדרכה שלה, אני פירשתי זאת אחרת ונפגעתי. אגב, אני חושב שמה שהעצים את הפגיעה שלי מאותו ערב הוא העומק הרגשי שהגעתי אליו לראשונה בחיי, והיחס מנגד שהתפרש אז בעיניי כפגיעה קשה. לצערי במהלך התוכנית צפיתם גם ברגעים גם פחות נעימים לצפייה, הן מבחינתי והן מבחינת דובי. לא פשוט להיות מצולם, אבל יש לזכור גם את רגעי הנחת ובינהם 'ארץ נהדרת' שגרמו לכולנו צחוק והנאה. למדתי מהתהליך שיש בי את האומץ להעז גם בגילי המופלג, לקבל גם דחייה ואכזבה ובכל זאת להמשיך קדימה. למדתי גם לקחת אחורה, להתנצל כשצריך ולפתור דברים בשיח מכבד".

הגר משה

אם בתחילת הדרך ניר היה בטוח בהתאמה להגר, אפשר להגיד שהיא הייתה במקום אחר לגמרי. אמנם הרושם הראשוני היה מעולה, אבל כבר בירח הדבש אותות הלחץ של הגר נדלקו. התוצאה: ניר אול אין, הגר אול אאוט. "האמת היא שכשאני צופה בפרקים אני מתכווצת בכיסא", מספרת הגר על החוויה מהעיניים שלה, "קשה לי לראות את מה שיצא ממני שם. אני רואה מישהי מפוחדת, מבוהלת מהאפשרות להיפגע שוב, אני רואה את החומות שעלו בי, את הרצון להדוף כדי לשמור על עצמי. אני רואה את העייפות מהתורנויות בבית החולים ומההתמודדות עם כל מה שצף. מודה שזה הפתיע גם אותי, צפו דברים בצילומים שכבר חשבתי שפתרתי מזמן. יש בי כל כך הרבה צדדים אחרים שלא יצאו, וזו חתיכת מראה שחייבה אותי לעבור שינוי. עם כל האמפתיה שלי לבחורה על המסך, הגיע הזמן לקחת את המושכות לידיים ולא לתת לעבר ולפחדים להשתלט ולהמשיך לנהל את חיי".

ואכן, ראינו איך לאט לאט היא מתגברת על הפחדים עם כל צעד בדרך. "אני מרגישה שנכנסתי הגר אחת ויצאתי אחרת. אני חושבת שלמדתי בתהליך הזה קודם כל לאהוב את עצמי על האומץ ועל הכנות, על הרצון האמיתי לעשות שינוי. על זה שלא ויתרתי לעצמי וקמתי כל בוקר בכוונה לעשות דברים אחרת. אני יודעת שלא תמיד הצלחתי, והרבה פעמים ברחתי לאוטומט שלי, אבל אני מבטיחה שכל יום מחדש ניסיתי. למדתי לסלוח לעצמי על הכשלונות ועל זה שתמיד אני הולכת בדרך הקשה - הגיע הזמן שאני אבין שלכל אחד יש את הדרך שלו וזו שלי. למדתי שאני מפחדת לפתוח שוב את הלב, שאני מבועתת מהמחשבה להיפגע שוב, אבל שאין דרך אחרת להכניס מישהו לחיים שלי באמת. מה שאני עלולה להרוויח, גדול לאין שיעור ממה שאני יכולה להפסיד. למדתי לשחרר, שלא הכל צריך ללכת בדרך שלי, שאני לא יודעת הכל ואני לא תמיד מבינה דברים נכון. ובעיקר למדתי לסמוך, קודם כל על עצמי אבל גם על התהליך, על הפסיכולוגים ועל ניר. אני חושבת שלראשונה בחיי יש לי שקט ושלווה פנימית כזאת, הכרתי את עצמי כל כך טוב, גם את הצדדים הפחות יפים שלי ואיך להתמודד איתם. אני כבר לא פוחדת".

דניס רוסקוב

כשדניס פגש את הדר הוא ידע מיד שהיא הטעם שלו, אבל הבין שעוד צפויה לו עבודה כדי לגרום לה להתקרב. וכמו שראינו, זה לקח כמה ימים, אבל מאז הזוגיות שלהם רק פורחת. זה לא אומר שלא היו כמה מכשולים בדרך, כמו משבר הטיסה ליפן או הפער בין דניס החברותי לזה הזוגי בעיני הדר, אבל בסופו של דבר, דווקא שם התגלו החוזקות של השניים בתור זוג שמוכן לעשות פשרות כדי לגרום למכלול להצליח. 

"אופטימיות וספונטניות אצלי הם שם המשחק", מסביר דניס, "הגעתי בשביל החוויה ובאופן קלישאתי עברתי תהליך. השכלתי להפנים את טיבה של תקשורת משותפת, פשרות, הקשבה ובעיקר הבנתי ששניים יכולים להיות טובים יותר מן האחד. אני אמנם לא פריק קונטרול, אבל ממקום של רווק שרגיל כל חייו להסתדר לבדו הבנתי כמה כיף שיש מישהי שבאמת אפשר לסמוך ולהישען עליה".