בקרוב מאוד הזוגות החדשים של חתונה ממבט ראשון יפגשו בפעם הראשונה מתחת לחופה ויצאו למסע שיימשך 42 ימים. הם יטוסו לירח דבש, יחזרו למגורים משותפים וינהלו את חייהם יחד עד שיצטרכו להחליט - ממשיכים בקשר או מפרקים את החבילה? לכבוד העונה החדשה שתעלה בשבת הקרובה (21:15 בקשת 12), דיברנו עם האנשים שכבר היו שם, שאלנו אותם למה הזוגות החדשים צריכים לצפות ומה הדבר שהכי יעזור להם בתהליך אליו הם נכנסים.  

כולם מסכימים: תשמרו על ראש פתוח ותפתחו את הלב

כל המשתתפים שמגיעים לחתונה ממבט ראשון יודעים בדיוק למה הם נכנסים. הם מסכימים לחתונה בהפתעה, לצוות מומחים שילווה אותם, למצלמות שיעקבו אחריהם וגם לחשיפה שמגיעה יחד עם התוכנית. לפעמים, לא משנה כמה הם מכינים את עצמם לרגע הזה, הסיטואציה עלולה להפחיד ולשבש את האנרגיה איתה הגיעו לתהליך, אבל דקלה דאיטי, שחוותה בדיוק את אותו הדבר, מציעה לזוגות החדשים לשחרר את עצמם מרגשות כאלה.  

"הדבר הכי קריטי זה לבוא עם ראש פתוח וליהנות מהחוויה המטורפת הזאת", היא קובעת, "אל תגידו לעצמכם 'זה לא הטיפוס שלי' או 'זה מישהו שבדרך כלל לא הייתי יוצאת איתו', כי יש המון היגיון מאחורי ההתאמה ביניכם והמטרה שלכם זה לגלות את הסיבה לכך. תשמרו על האמונה והתקווה, לכל אורך הדרך". 

המאבק הפנימי של דקלה
מתוך "חתונה ממבט ראשון 2" | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", קשת 12

גם בת אל לוי, שסיימה את העונה יחד עם בן הזוג יוגב אלקיים כשהם מאוהבים מעל הראש, מחזקת אותה וטוענת שחייבים לאהוב כל שנייה בנסיעה. "מדובר בתהליך ארוך ומתיש, אבל בונה", היא אומרת, "אפשר ללמוד על עצמך כל כך הרבה דברים חדשים, אז גם אם בהתחלה הביאו לכם מישהו שהוא לא ממש הטעם שלכם, קחו נשימה עמוקה ותפנימו שזו רק ההתחלה. אתם הולכים ללמוד הרבה דברים אחד על השני מכל הדברים שתעשו ביחד, אז תהיו פתוחים בלב ובראש". 

>> אל תפספסו את כל מה שקורה באינסטגרם של חתונה ממבט ראשון

אסור לוותר: תלמדו להכיר את הפרטנר

"החששות של האדם שעובר איתך את התהליך הם בדיוק כמו שלך", אמר לנו לירן לוי, שעבר תהליך מדהים לצד שירי קופפרברג, איתה הוא נמצא בזוגיות עד ימינו אנו, "אם תכיר לעומק, אולי תגלה אדם שיכול לעמוד לצידך בלי מגננות וסטיגמות מיותרות שהיו לך עליו מהתנסויות קודמות. על הדרך גם תצליחו לגלות משהו חדש על עצמכם". 

שירי ולירן מגיעים למלון
מתוך "חתונה ממבט ראשון 2" | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", קשת 12

אם אין לך משהו טוב להגיד: תשמרו על טאקט ותשקלו מילים 

אם יש מישהו שלמד שחיים ומוות הם ביד הלשון הוא שחר משה, שמצא את הזמן הכי לא נכון לומר את המילים הכי לא נכונות לבת הזוג שלו בתוכנית, אפרת יוגב. תזכורת קטנה: שלושה ימים אחרי שהכירו מתחת לחופה בילו השניים בירח הדבש שלהם במדריד, אבל למרות האנרגיות הטובות שהיו ביניהם בהתחלה משהו ביניהם פשוט לא עבד. שחר הרגיש שאפרת לא "עפה" עליו ובבוקר שאחרי שיחה טעונה ביניהם, הטיל פצצה ואמר "אני רגיל ללכת עם בנות שהן ממש יפות, בובות ומסותתות. אם תסתכלי על כל הבנות שיצאתי איתן, הן לא דומות לאיך שאת נראית".

"אני לא מצטער על זה", אמר לנו, "הייתי צריך להסביר את עצמי ולא לבוא במשפט הזה. צריך לקחת בחשבון את סגנון הדיבור שלך, דברים שאתה יכול להגיד לחברים קרובים שיבינו את הכוונה שלך אי אפשר להגיד לאנשים שלא מכירים אותך, צריך לדעת לכבס את המילים. הדוגמה הכי קלאסית זה אם יש לך בת זוג מלאה אתה לא תגיד לה 'תשמעי נשמה את שמנה וצריכה לרדת במשקל'. אפשר לעודד אותה, להגיד בואי נעבור לאורח חיים בריא ונעשה ריצות וכושר ביחד". אנחנו לא נגיד חסר טאקט, אנחנו נגיד בואו נעבור לאורח חיים נחמד יותר. 

לא נראה טוב: אפרת ושחר מתרחקים
מתוך "חתונה ממבט ראשון 2" | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", שידורי קשת

במחשבת תחילה: אל תקראו טוקבקים

לנהל זוגיות זו משימה קשה בפני עצמה גם בלי מצלמות ומיליוני עיניים בוחנות, אז אולי כדאי למשתתפי העונה החדשה לצמצם עד כמה שאפשר את החשיפה לביקורת שתגיע לכיוונם בתקופה הקרובה. "בשום פנים ואופן ותחת שום נסיבות אל תקראו טוקבקים", מפצירה צוקית אשכולי בזוגות החדשים, "הם לא רלוונטיים אליכם בשום צורה ולאנשים שיש משהו טוב להגיד לכם ימצאו את הדרך - ברחוב, בפייסבוק או באינסטגרם". 

צוקית סיפרה שבמשך כל התקופה בה שודרה התוכנית היא נמנעה מקריאת טוקבקים, וזאת לאחר שכבר נכוותה בעבר מאמירות מרושעות. "לפעמים אני עושה פרויקטים שעולים לאינטרנט ופעם אחת הסתכלתי על טוקבקים ונבהלתי", נזכרה, "הבנתי שזה לא תורם לי בשום צורה ואם היה טוקבק מפרגן או מצחיק במיוחד חברים היו שולחים לי אותו. חשוב לזכור שתמיד יהיו כאלה שיאהבו וכאלה שלא, לא קרה כלום". 

מה גרם לצוקית לבכות?
מתוך "חתונה ממבט ראשון 2" | צילום: חתונה ממבט ראשון 2, קשת 12

מדיטציה: היו נוכחים בסיטואציה והביעו את עצמכם 

לא כולנו נולדנו עם היכולת להרגיש בנוח מול מצלמה ולפעמים נוכחות של אחת כזאת עשויה להשפיע על הצורה שבה נתנהג, ואף על פי כמה וכמה כשמדובר ברגשות האמיתיים שלנו. שרונה מרלין, שעברה תהליך מורכב עם ליאור לביא, מודה שחשה פעמים רבות מהצורה בה תוצג בתוכנית. "פחדתי שיוציאו אותי הבחורה המסכנה שאבא שלה התאבד, אז נמנעתי מלדבר על זה", אמרה, "לא הייתי מוכנה להראות חולשות כי פחדתי שזה יעורר רחמים, שיעשו עלי סצינת כינורות ודמעות". 

כשהיא מסתכלת אחורה, היא מבינה שנתנה לפחד להשתלט עליה ומתחרטת על כך שהייתה עצורה. "זה לא היה יוצא נורא כמו שדמיינתי לעצמי ובסוף האמת יוצאת החוצה", אמרה, "חשוב לשחרר את המחשבות האלה ולהיות נוכח בסיטואציה. אם כבר לקחתם את הסיכון, תיקחו אותו עד הסוף". 

איך שרונה וליאור התמודדו עם המשימה של יעל?
מתוך "חתונה ממבט ראשון 2" | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", שידורי קשת

נעשה ונשמע: תנו אמון בצוות המומחים

ההשתתפות בתוכנית מהסוג הזה כרוכה בין היתר גם בהפקדת האמון בצוות מומחים, שיבחרו עבור המשתתפים את בן הזוג הפוטנציאלי וילוו אותם בתהליך. לא אחת המומחים עשויים לומר משהו שלא מתיישב עם הצורה בה המשתתפים רואים את הדברים, אבל כל משתתפי העבר, בלי יוצא מן הכלל, ציינו כמה חשוב להקשיב ולקבל את העצות שלהם. "תנו למומחים לעשות את שלהם", אמרה בת אל לוי, "תפתחו את הדברים בלי בושה, דברו עליהם". 

גם אפרת יוגב מסכימה עם הדבר ואפילו מציעה למשתתפים לאבד שליטה לחלוטין. "אני הבאתי את עצמי למקום קיצוני כדי להכיר את עצמי הרחק ממקומות מוכרים וידועים", אמרה, "תרשו לעצמם לאבד את השליטה - איך תגיבו לסיטואציה, איך העלילה שלכם תתגלגל, איך תוצגו לעולם ואיך העולם יגיב לכל הדבר הזה. אתם חייבים להיות משוחררים מעכבות". 

לא נראה טוב: אפרת ושחר מתרחקים
מתוך "חתונה ממבט ראשון 2" | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", שידורי קשת

גם ברגעים הכי קשים: שמרו על סבלנות 

לא צריך להכיר לראשונה מתחת לחופה כדי לדעת שמערכות יחסים עלולת להביא איתן רגעים בהם נאבד את הסבלנות שלנו, אז כדאי שהמשתתפים החדשים יביאו איתם לתוכנית שק גדול מלא בנשימות עמוקות. "לא משנה כמה תנסה להכין את עצמך לזה, אתה לא באמת תדע מה זה עד שתהיה בתוך התהליך", סיפר דודו כהן. 

האמת המרה היא שבכל הנוגע למערכות יחסים, אנחנו נוטים לפסול את הפרטנרים שלנו מהר מדי. "בעולם האמיתי אנחנו שופטים מהר ומקבלים החלטות פזיזות, אבל המפתח בעיני זו סבלנות", הוא קובע, "תמיד צריך לקחת עוד נשימה, לתת עוד צ'אנס ולמתוח את הסבלנות עוד טיפה, זו מהות התוכנית". 

למה דודו מרגיש שהוא וצוקית יחד 4 חודשים?
מתוך "חתונה ממבט ראשון 2" | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", קשת 12

מה שהבטן אומרת: הישארו נאמנים לאינטואיציה שלכם 

אבל עם כל הכבוד לאורך הנשימה של המשתתפים ולעצבי הברזל שחלקם יצטרכו להפגין, אורטל יהלומי מבקשת מכולם להיות קשובים לתחושות הבטן הפנימיות שלהם. "הקשיבו למומחים וקבלו את העצות שלהם, אבל תהיו נאמנים לעצמכם וסמכו על האינטואיציה שלכם", היא אומרת ומביאה את הזוגיות שלה בתוכנית עם עידו חמדי כדוגמה, "האינטואיציה שלי כלפי הזוגיות שלנו הייתה נכונה, אבל לא ויתרתי על הדרך. ניסיתי וניסיתי עד שהתקבלה ההחלטה הסופית". 

שרונה מרלין וליאור לביא
צילום: אפרת ציון

גם כשהעניינים מתחממים: הישארו עם רגליים על הקרקע 

התהליך שיעבור על הזוגות החדשים הוא ללא ספק רכבת הרים רגשית שתוציא מהם גם את הטוב וגם את הרע. המצב הלא שגרתי והחשוף עשוי להוביל אותם למחוזות רגשיים פחות נעימים ולסחוט מהם תגובות אמוציונלית שלא תואמות את המציאות. "הייתי מייעצת להם לצנן את ההתלהבות ולנסות להתרגש פחות מכל סיטואציה", אומרת אורטל יהלומי, "לא להיות בהיי או להיסחף אחרי הרגשות יותר מדי, ותמיד לחזור להיות בקונטרול על כל המצב".  

ליאור לביא, שסיים את התוכנית בלי זוגיות אבל עם המון תובנות על חיי זוגיות, מציע פרספקטיבה אחרת שתחסוך מהזוגות הטריים דרמות מיותרות. "החוויה בתוכנית יכולה להיתפס בעיניים שלהם ושל הצופים בדרך מאוד שונה", הוא מסביר, "תשמרו על אופטימיות ותישארו עם הרגליים על הקרקע. תקיפו את עצמכם בסביבה תומכת ובחברים האמיתיים והדרך שלכם תהיה מובטחת". 

בת אל ויוגב בארוחה עם הזוגות
בת אל ויוגב | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", שידורי קשת

ציפיות זה לכריות: שמרו על פרופורציות 

"לכאן או לכאן, זה לא הולך להיות מה שהם מצפים לו", קובעת צוקית, שמציעה להניח את כל הציפיות בצד ולקבל באהבה גדולה כל מה שבא, "גם את הדברים הפחות נעימים". גם בת אל מסכימה איתה ומוסיפה שחשוב לשמור על פרופורציות בדרך. "רואים על המסך הכל, גם אם אתם סובלים", היא אומרת ומזכירה ש"גם אם זה לא מסתדר בסוף זה לא סוף העולם". 

גם יוגב אלקיים העיד שהגיע לתהליך עם ציפיות נמוכות וזה כנראה היה סוד היחסים המוצלחים בינו לבין בת אל. "חשוב שהמשתתפים יתנו הכל מעצמם", אמר, "היה לי יותר קל כי באתי עם ציפיות נמוכות וראש פתוח. יצאתי מההגדרות המקובעות והחלטתי שאני נותן צ'אנס אמיתי לא משנה מה אני אראה או אחשוב בהתחלה"._OBJ