וואו. זה מה שיש לנו להגיד על הפרק ששודר אמש (שני) בחתונה ממבט ראשון. זה לא שלא צפינו את זה מראש, היחסים בין הגר משה לניר פור כבר התבשלו להם זמן מה על אש קטנה, ככה שכשנקודת הרתיחה הגיעה, הפיצוץ היה בלתי נמנע. למקרה שאין לכם מושג על מה נכתבות שורות אלה, הנה תקציר האירועים: המעבר לבית המשותף הוציא מניר את הצד היצירתי שבו, ככה שבכל בוקר חיכתה להגר הפתעה קטנה. אם אלה עוגיות מקרון על השיש, פתק חבוי בתיק העבודה או הסנדוויץ', בעצם תמחקו את הסנדוויץ', הוא הפריע להגר לישון. אז פרחים בערב, כי זאת החלופה המועדפת על ניר.

>> אל תפספסו את כל מה שקורה באינסטגרם של חתונה ממבט ראשון

אלא שהגר פחות התלהבה מהמחוות הרומנטיות וביקשה ממנו לחדול, מה שלא בדיוק התקבל בצד השני, כי כבר בבוקר למחרת חיכתה לה הפתעה נוספת. משם התגלגלנו לשיחת טלפון נוזפת, שהובילה היישר אל ספת המומחית, יעל דורון, שהבהירה שהרוגע של ניר רק מגביר את הלחץ של הגר. אז מה הפתרון? לפתוח את הנושאים השליליים, להראות את המורכבות וזה בדיוק מה שהוא עשה בדרך חזרה מהסופר, בתקופה שהקופה המהירה עוד הייתה רלוונטית. בחזרה לענייננו, מהר מאוד השיחה התדרדרה לטונים גבוהים, מה שגרם לנו להגיע לכמה תובנות חשובות והנה הן לפניכם.

 1. תשאלו שאלות

  נשמע פשוט נכון? אז זהו שלא. ברגע שהטונים עולים, נורא קל לנו לשקוע בתוך חילופי המילים והרגשות המועצמים של הסיטואציה. אם יש משהו אחד שבלט לאורך כל הנסיעה של הגר וניר, זה החוסר המשווע בשאילת שאלות. אחת נזרקה לאוויר מצידו של ניר - איך אני יכול לעזור לך? אבל הבעיה הגדולה עם שאלה כזאת היא הכלליות שלה, והעובדה שהיא לא באמת נוגעת בנקודה הכי קריטית - ההיכרות בין שניהם.


  לא סתם הגר טענה שהיא לא מכירה את ניר, גם ניר לא מכיר אותה ובמקום כזה שאלות הן בדיוק מה שיכול לקרב ביניהם. ניר, למה שלא תשאל מה הגר רוצה להכיר בך? הגר, למה שלא תשאלי איך החוויה טלטלה את ניר? עד שהוא כבר שם את הקלפים על השולחן, זה בדיוק הזמן לצלול לעומק הדברים ולשאול, לא לבטל בהינף עפעף את התחושות של האחר, אלא פשוט לשמוע ולהקשיב לצד השני, מה שמוביל אותנו לנקודה הבאה.
 2. תסתכלו על האחר

  זאת לא חכמה להגיד שאנחנו שקועים בלחץ של עצמנו, עד כדי כך שאנחנו לא מסוגלים להסתכל על הצד השני. מן הסתם שבכל זוגיות יש תקופות, פעם בן זוג אחד מכיל ובפעם שאחרי התפקידים מתחלפים. אבל ההצהרה של להתרכז רק בעצמך וכדאי מאוד שהצד השני יתרכז גם הוא בעצמו, היא גם ההצהרה שמבטלת את כל מהות הקשר – שהיא שניים ולא אחד, למקרה שתהיתם.

  ניר אמנם מסתכל על הגר, אבל הוא לא באמת מבין אותה, גם היא לא מצליחה להבין את עצמה, מה שיוצר בעיית תקשורת אחת גדולה. כאן אנחנו נכנסים ללופ ועוד אחד, כשהסוף בכלל לא נראה באופק. אין ביניהם איזון, וזאת גם הסיבה שהגר מבקשת מניר להתרכז בעצמו. אבל השאלה הגדולה כאן היא בעצם, למה לא לעשות ההפך? מה יקרה אם הגר תתרכז בניר, ניר יתרכז בהגר וככה סוף סוף הבאלאנס של מערכת היחסים יחזור לסדרו.
  אלבום החתונה של הגר וניר
  הגר מבקשת מניר להתרכז בעצמו, אבל מה אם היא תתרכז בניר? | צילום: שחר מייזנר
 3. תלמדו לריב

  מה לא נאמר על המושג הזה – ללמוד לריב, אבל מה הוא בעצם אומר? רגע לפני שרמת השיח מתדרדרת, תעצרו רגע ותחשבו - עם איזו מטרה הגעתם לשיחה? הפואנטה היא שהצד השני יבין את הרגשות שלכם, מה הם באמת גורמים לכם להרגיש. אבל ברגע שאתם מכניסים האשמות כלפי בן הזוג, ועוד כאלה עם המילים המוקצנות של "אף פעם", "תמיד" ו"בחיים לא", רוב הסיכויים שתתקלו בחומה אחת גבוהה, וככה למסר שלכם אין סיכוי לעבור. אלא אם כן הוא אלוף העולם בקפיצה לגובה.

   

  אממה, ברגע שאתם חושפים מה הצד השני גורם לכם להרגיש, פתאום נפתחת דלת בחומה שמובילה לשדה התקשורת הנכונה. אם ניר היה אומר להגר "שומעת, אפילו קינאתי באותו איש רנדומלי בסופר כי רציתי שהחיוך בעצם יופנה אליי", מה היא הייתה עונה לו? במקרה הכי גרוע השיחה הייתה מתגלגלת שוב למתח שיש ביניהם, אבל אם כאן הגר הייתה עונה לו בכנות: "אני מרגישה מתח כי אני פוחדת לסמוך עליך ולהתאכזב, כמו שכבר התאכזבתי פעמים אין ספור", איזה כיוון השיחה הייתה תופסת מכאן? תחשבו על זה.

 4. תקלילו

  הכל מובן. זאת סיטואציה לחוצה, הכל אינטנסיבי, המחויבות לא עוזבת את מפתן הדלת ובטוח שהמצלמות לא עוזרות לשום דבר. אבל בדיוק כמו שנעם קציר ביקש מרוני לוי להניח לרגע את ההגדרות בצד ולהתמקד בהיכרות, ככה גם הגר וניר צריכים להשכיב את הלחץ לאיזו שנת חורף טובה, ולהתמקד בבן אדם שמולם.
  אלבום החתונה של הגר וניר
  ניר לא באמת מצליח להבין את הגר | צילום: שחר מייזנר


  נכון, כולנו סוחבים מטענים מהעבר, על כל הגוונים של החששות, הפחדים והאכזבות שדחפנו בכוח לתוך המזוודה במהלך הדרך, אבל אם אנחנו שקועים בעבר או בלחצים מבחוץ, שום דבר טוב לא יקרה בהווה ובטח שלא בעתיד. אז תורידו את מסכות הביקורתיות, תפילו את חומת ברלין ותחיו את הרגע כי מדובר בחודש וחצי של חוויה של פעם בחיים. במינימום לא תצאו עם זוגיות, במקסימום? תמצאו את אהבת חייכם. ורק בשביל זה, שווה למצות את החוויה כולה עם חיוך.