עם היד על הלב, התחלנו לחשוש. אנחנו עדיין בתהליכי התאוששות מהפרידה של עדי גרדוס ותומר אביטל בפרק הקודם, וכבר אלעד שאמי ורלי לוי הכינו לנו את הקרקע לקראת פיצול נוסף. אלא שאז ד"ר תלמה כהן, אחת המומחיות של "חתונה ממבט ראשון" (מחר פרק המומחים ב-21:00, ערוץ 12), שמחזיקה גם בתואר דוקטור בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת CSPP קליפורניה, נפגשה איתם לשיחה שהפכה את היוצרות. הם יצאו ממנה עם הנמכת ציפיות רצינית, שדווקא העלתה את רמת הקלילות של הקשר. ניסינו להבין איך המומחית הצליחה לחולל מהפך שכזה, אז תפסנו אותה לכמה שאלות על המפגש שהיה.

מה היה הקש ששבר את רלי, למה דווקא עכשיו?
"רק רלי יכולה להגיד מה שבר את גבה של רלי. אני יכולה להניח מתוך תחושה שלי, שאחת הנקודות הקשות הייתה כשהיא כל כך התכוננה, והכינה לו את יום ההולדת. על אף שהיא ידעה שהיא לא הטייפקאסט שלו, על אף שהוא כבר הוריד את הטבעת – היא נותנת חוויה של בית, מארגנת לו עוגה, הם הולכים לסרט ובאמת היא באה עם בגד כזה לא מספיק חם. הוא לא שם את הזרוע על הכתף שלה, הוא לא ניסה להתקרב, והייתה לה פה אכזבה נורא גדולה שלא קרה פה משהו רומנטי, וזה בגלל המאמצים שהיא השקיעה. הוא לא חייב את זה, אבל היא כל כך השקיעה בקשר ובלעשות לו יום מיוחד, שהיא חשבה שזה יקרב אותו אליה. כשזה לא קרה והוא המשיך הלאה לחברים, היו שם עלבון ואכזבה נורא גדולים מבחינתה". 

אז מה ניסית להעביר להם במפגש?
"מה שהנחה אותי זה בעצם לאפשר שיח הכי מכבד, והכי פתוח שאפשר. היה חשוב לי לייצר מפגש שמאפשר להם לדבר באופן הכי אמיתי אחד עם השני, ולראות בתוך הסיטואציה הזאת מה נכון להם. אלעד כרגע במקום מהוסס, הוא נורא שומר על עצמו, ויחד עם זה הוא כן רוצה להמשיך את התהליך. אם רלי תדחק אותו לפינה ותגיד לו: 'אם אתה לא נמשך – אז לא', הוא יוותר כמובן, הוא לא יכפה את עצמו עליה. שניהם מאוד אמיתיים, הוא לא ישחק איזשהו משחק מאוהב, אם זה לא הוא. עם זאת, הוא לא רוצה לפגוע בה ולנצל אותה".

עוד ב"חתונה ממבט ראשון":

מצד אחד לא רוצה לפגוע ומצד שני נשאר ופוגע בכל זאת, איך זה משתלב ביחד?
"זה משתלב כי הוא מאוד זהיר, זה משתלב כי מתוך חברות יכול לצמוח דבר טוב ואפילו דבר רומנטי. רלי רואה באלעד סוג של אב טיפוס, למשהו שמתאים לה פיקס. ממש ככה, הלב שלה נפתח אליו, והוא מרגיש שזה לא זה. אז מהמקום שבו הוא נמצא, להאט את הקצב זה הגיוני, מבחינתה זה לא אפשרי. כי להיות במקום של אי וודאות, כשהיא יודעת מה היא רוצה, וכל הזמן לשמוע שאת לא מספיק או את לא בשבילי או אני לא נמשך, זה משהו מעליב אפילו, זאת מן דחייה כזאת. זה מישהו שכל הזמן שם לה תמרורי עצור, אבל זה לא נעשה ממקום מתנשא, זה לא נעשה ממקום פוגעני, והיא רואה את זה. אז היא מוכנה לבלוע את הצפרדע הזאת, היא מוכנה לבלוע את העלבון שלה ועדיין להיות איתו בקשר".

רלי לוי (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", שידורי קשת)
"רלי מוכנה לבלוע את הצפרדע, ועדיין להיות עם אלעד בקשר" | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", שידורי קשת

מה עושים במצב בעייתי שכזה?
"כשהם באים ואני מבינה את המורכבות, מה שאני מציעה להם זה 'בואו נחשוב שנייה, מה יש לנו להרוויח ולהפסיד אם כרגע נסיים את הקשר, אם עכשיו אתם חותכים וכל אחד הולך לדרכו'. מה שעוד אני מבררת איתם זה אם הם ינמיכו ציפיות ויחליטו להישאר, לא כמשהו שמחייב זוגיות רומנטית, אלא כשאנשים שמנסים להכיר - האם הם יצליחו להשתחרר ולהיות נעימים אחד לשני? ומנגד, אם הם עכשיו מסיימים ממקום של כעס, האם זה מיטיב איתם?".

"כל אחד ציפה לקשר מהאגדות אבל זה לא קרה"

רלי ואלעד בחרו להישאר יחד, ובאמת אחרי המפגש נראה שהקשר ביניהם הפך לקליל הרבה יותר. ראינו שארוחת הבוקר הוציאה מאלעד כישורי מטבח מפתיעים, גם רלי ניצחה באופן מושלם על תוספת הטחינה בצד ובסוף אפילו זכינו לראות תמונות מהילדות של החתן. הזרימה אכן עלתה על הגל, אבל אי אפשר להתכחש שהתהיות בנוגע לעתיד הקשר עדיין תלויות באוויר. "זה לא יכול להחמיר, יותר גרוע מהמצב שאליו הם הגיעו, כשבירח הדבש הוא אומר לה שהוא לא נמשך ומוריד את הטבעת, יותר חמור מזה לא יכול להיות".

אלעד שאמי (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", שידורי קשת)
"יותר גרוע מהמצב שאליו הם הגיעו בירח הדבש לא יכול להיות" | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", שידורי קשת

"כי הם לא פוגעים, הם אנשים מאוד בשלים, בוגרים ורגישים אחד לשני, פשוט ההתאהבות המטורפת כמו שראינו אצל יעל וחיים לא קרתה. ומכאן מגיעה האכזבה של כל אחד, כי כל אחד ציפה למן קשר מהאגדות, כזה שיפיל אותו או יעיף אותו מהרצפה, אבל זה לא קרה בין רלי לאלעד. לשניהם יש את האכזבה הזאת, כי כל אחד מהם רוצה כבר להתמסד. אז יותר גרוע אני לא חושבת שיכול להיות, וחשוב להבין שהפגיעות והעלבונות שהם חווים, זה לא מתוך כוונה להעליב, אלא מתוך ציפיות מסוימות שלא קורות".

מה שני הצדדים יכולים לעשות כדי לגרום לקשר לעבוד?
"זאת שאלה של מה רוצים. רלי חושבת שאם תהיה אינטימיות, אולי אלעד יפול ברשתה כמו שאומרים. אני חושבת שיש הרבה במה שהיא אומרת. אם אלעד לא היה בלבטים עם עצמו על כמה הוא מוסרי או לא מוסרי, ואם הוא מאכזב אנשים, אז אולי זה כן היה עובד. יש קשרים שמתחילים כידידות, ולאט לאט מתפתחים למקום הרומנטי. בשביל זה צריך להישאר עם ראש מאוד פתוח, ולא להשליך את כל מה שחושבים על האחר, להסיק מסקנות ולפרשן. אם נהיה סקרנים ופחות שיפוטיים, גם עם עצמנו וגם עם האחר, זה יכול לקרות".

תלמה כהן (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", שידורי קשת)
"אם אלעד לא היה בלבטים על כמה הוא מוסרי, זה כן היה עובד" | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", שידורי קשת

תלמה כהן היא ד"ר בפסיכולוגיה קלינית, שמחזיקה בתואר מאוניברסיטת CSPP קליפורניה. עובדת סוציאלית, עם תואר שני בעבודה סוציאלית, מטפלת ומדריכה בטיפול זוגי ומשפחתי, רכשה הכשרה בתחומי הטראומה והקימה עמותה לטיפול בנפגעי תקיפה מינית. בנוסף, משמשת כאחת מארבעה מומחים, שמלווים את זוגות התכנית "חתונה ממבט ראשון".

>> לוח שידורים ערוץ 12

"חתונה ממבט ראשון": מחר (רביעי) פרק מומחים מיוחד ב-21:00, קשת, ערוץ 12