אינספור בקשות סיוע למשפחות נזקקות, אימהות חד הוריות וילדים חסרי אמצעים, עולות לרשת, והמונים מתגייסים לעזור ולתרום לסייע לנזקקים. אבל יש גם כאלה שמנסים לנצל את המצב ואת הנשים הנמצאות במצוקה. לאחרונה החלה תופעה חמורה בה גברים נענים לבקשות הסיוע ויוצרים קשר עם הנשים, ובתמורה לעזרה כלכלית מצדם, הם מאלצים את הנשים לגמול להם בטובות מיניות. כאשר לא מצליחים, הם מחליטים לתקוף מינית ובמקרים חמורים אף לאנוס.

מקרה אחד הוא של קרן (שם בדוי), אם חד הורית לשלושה, שפוסט בקשה לסיוע בתשלום חשבונות חשמל וביגוד חם לחורף הוביל אליה גבר שהבטיח שהוא יסייע ו'הכל עליו'. הוא קנה את אמונה של קרן, אלא שאז התחיל להטריד את משפחתה ואותה ולבסוף גם הצליח לאנוס את בתה בת ה-10.

"זו פעם ראשונה שפניתי לעזרה מגורם כלשהו", סיפרה קרן לחי בלילה. "הגעתי לקבוצת הפייסבוק 'למען ילדים רעבים', וביקשתי עזרה. פנה אליי אדם והוא נראה אדם מאוד רציני, אדם שטוען שיש לו עמותות וכאלה. לצערי הרב הכל היה רעש וצלצולים, והייתה לו מטרה לנצל. בהתחלה ניסה אותי, אם זה בנגיעות, בנשיקות, ב"יפתי", ו"מאמי", ו"יהיה טוב", ו"אנחנו משפחה עכשיו". כשהתחלתי לתת לו ברקסים והבנתי שיש פה משהו לא תקין, התגובה הייתה בזה שהוא ניצל את עשרים הדקות היחידות שלא הייתי בבית ופשוט הגיע הביתה, בזמן שהילדים שלי היו לבד בבית. והעונש כנראה שאני קיבלתי בזה שפניתי לעזרה, זה שהוא אנס את הבת שלי. 

גברים נרתמים לסייע למשפחות במצוקה ותוקפים מינית (צילום: מתוך חי בלילה, קשת 12)
פוסט בקשת הסיוע של קרן | צילום: מתוך חי בלילה, קשת 12

מקרה נוסף הוא של מיטל (שם בדוי), אם חד הורית עם ילד נכה. גבר שפנה אליה בעקבות הודעה שפרסמה דרך קבוצת סיוע בפייסבוק, ניסה לנצל אותה מינית. "הוא שלח לי הודעה – 'את יכולה לשלוח לי תמונה שלך?', ישר הבנתי שהוא חותר למשהו אחר. ואז הוא שאל אם אני נמצאת בבית, אמרתי לו שכן, והוא שלח – 'יש לי מקום לבוא לידך?'. פשוט חשכו עיניי, לא ידעתי אם לצחוק או לבכות. אני מקווה שזה לא יקרה לעוד בנות, שלא יפלו בפח של אותם אנשים שבעצם מנסים להתחיל איתן ולפתות אותן לדברים". 

גברים נרתמים לסייע למשפחות במצוקה ותוקפים מינית (צילום: מתוך חי בלילה, קשת 12)
ההתכתבות בוואטסאפ בין מיטל לגבר שניסה להטריד אותה מינית | צילום: מתוך חי בלילה, קשת 12

שני שרביט, מנהלת עמוד הפייסבוק 'משמחים ילדים רעבים', סיפרה שכבר מדובר בתופעה: "יש גברים שחושבים ש'אם אני אתן לה את הטיטולים והמטרנה אז היא חייבת לי'. האימהות האלה גם ככה מתביישות לבקש, אז אל תנצלו את המצב הזה, אל תנצלו את החולשה שלהן". 

משטרה ישראל מסרה בתגובה:
"עם קבלת התלונה במשטרה בגין חשד להטרדה מינית, נפתחה חקירה ובוצעו פעולות רבות ומגוונות במטרה להגיע לחקר האמת. בסיום החקירה כל חומר הראיות שנאסף הועבר לעיון והחלטת הפרקליטות".