בפרק של "קינגים" שישודר השבוע ביום שישי ב-22:30 מודה מורד שהוא עדיין חבר של גרושתו בפייסבוק ועדיין בודק מה קורה בפרופיל שלה כל בוקר וכל ערב. הקינגים מציעים לו למחוק אותה משם מיד, ומתברר שהעצה הזו היא לא רק טובה יותר אלא גם בריאה יותר נפשית.

גם לכם רוב החברים ודאי יגידו שהדרך הכי טובה להתגבר על פרידה מאקס או אקסית הוא פשוט לנתק כל קשר וכן, זה אומר גם למחוק אותם מהפייסבוק. למה למחוק ולא לעשות הייד? כי הפיתוי לחפש אותם ברגעי משבר עדיין קיים. ובכל זאת, סביר להניח שלא באמת תקשיבו להם, כי אתם בטוחים שאתם נאורים ובוגרים ויכולים להתאפק ולא להיכנס לפרופיל שלהם, וגם אם אתם נכנסים מדי פעם כדי לבדוק איך עוברת עליהם הפרידה - זה לא כזה נורא. ובכן, מחקר חדש קובע שזה כן כזה נורא, ושאם תמשיכו לעשות את זה, לעולם לא תתגברו באמת על הפרידה.

המחקר המקורי, שנערך באוניברסיטת Brunel בלונדון מאשר את מה שכולנו יודעים עמוק בלב: לרגל אחרי האקס בפייסבוק בסופו של דבר רק מאריך שברון הלב ומונע מכם להמשיך הלאה. "בגדול, הממצאים שלנו מוכיחים שחשיפה לחייהם של אקסים דרך הפייסבוק מפריעה לתהליך ההחלמה", טוענים החוקרים.

במסגרת המחקר נאספו 484 מתנדבים שלכולם יש פרופיל בפייסבוק, כאשר 84 אחוז מהם היו נשים. המתנדבים נתבקשו להיזכר בפרידה מכוערת או במערכת יחסים שנגמרה לא טוב עם מישהו שיש לו פרופיל פייסבוק משלו עצמו, ואז לדרג את עוצמת הפגיעה ושברון הלב שחשו מיד לאחר הפרידה. לאחר מכן הם נשאלו שתי שאלות ספציפיות - "באיזו תדירות אתם נכנסים לפרופיל של האקס" ו"באיזו תדירות אתם בודקים את רשימת החברים של האקס שלכם", ואז שורה של שאלות כלליות כמו כמה עצובים הם עדיין לגבי הפרידה הזו, האם הם עדיין נמשכים לאקס מבחינה מינית, ועד כמה השתנו חייהם בעקבות סיום מערכת היחסים.

בוהים בסמארטפון (צילום: NuStock, Thinkstock)
אכן, מייאש | צילום: NuStock, Thinkstock

באופן לא מפתיע, אנשים שהודו שהם מרגלים אחר האקסים בפייסבוק חוו את הפרידה בצורה קשה יותר מאשר השאר, ורבים מהם אף הודו שהיו מוכנים לשכב שוב עם האקס שלהם מבלי להניד עפעף. "מעקב באמצעות הפייסבוק", טוענם החוקרים, "בין אם מדובר על קריאת עדכוני סטטוס ופוסטים, תגובות או צפייה בתמונות, מצביע על התפתחות אישית נמוכה" - כלומר, הסבירות שתתקדמו הלאה בחייכם ותבנו אותם מחדש היא נמוכה יותר. 

אלא שכמו תמיד במחקרים מסוג אלה, מיד קמה אופוזיציה: מחקר בריטי מנוגד מצא שאנשים דווקא נטו להתגבר טוב יותר על פרידות כאשר הם נשארו חברי פייסבוק עם האקסים, אבל  - וזה אבל גדול - רק במידה והפרידה הייתה ידידותית. כלומר המחקר מניח שאם הפרידה הייתה יפה ונקייה, אז אין באמת סיבה למחוק את האקס. תאוריה נוספת טוענת שלפעמים דווקא עדיף להישאר חברי פייסבוק, במיוחד אם האקסים שלכם היו טיפוסים משעממים שמעלים סטטוסים כמו "שבת יפה לכולם" או "מישהו מכיר טכנאי מחשבים?", כי אז הפוסטים הללו הורגים כל תשוקה סמויה שאתם אולי עדיין מטפחים כלפיהם.

כך כו כך, המחקר המקורי מתעקש לסכם - "הימנעות מחשיפה לחייו של האקס, אונליין או אופליין כאחד, היא ככל הנראה התרופה הטובה ביותר לריפוי לב שבור". או במילים אחרות: האנפרנד או ידידכם הטוב ביותר.

מספיק להתלונן: עד כמה אתם באמת זקנים?

"קינגים": ימי שישי ב-22:30