נפתלי בנט (צילום: לע"מ, חדשות)
"ראש ממשלה זה המקום הכי בודד בעולם" | צילום: לע"מ, חדשות

בעיצומו של הגל החמישי וכשסקרים על מידת שביעת הרצון מהתנהלותו מצביעים על תוצאות לא מעודדות עבורו, החליט ראש הממשלה נפתלי בנט לערוך סבב ראיונות בתקשורת ולדבר על התפקוד שלו כראש ממשלה. אבל אל רפי רשף הוא הגיע כשהעניבה נשארה בבית, ואיתה גם הריחוק של הממלכתיות. בשיחה אחד על אחד הם פתחו את הנושאים הכואבים והקשים מהשנה האחרונה בחייו ודיברו על המורכבות המשפחתית ועל השותפות עם יאיר לפיד. גם חשבון נפש של "עשיתי טעיתי" היה שם, ובגזרה הזאת יש עוד לא מעט עבודה מבחינתו.

"זה היה רגע שאמרתי לעצמי 'הבן אדם מאיים עליי עכשיו באופן אישי'"

מזה שבעה חודשים נפתלי בנט נמצא בתפקיד ראש הממשלה. קודמו, בנימין נתניהו, הערים עליו קשיים בכניסה, כך הוא מספר. הוא מזכיר ללא הפסקה את "המכונה של נתניהו" ומכוון, לדבריו, ל"בוטים", ל"ביביסטים" ולכוח שיש לו לטענתו באמצעים השונים. אל "מכונת הרעל" שהוא מדבר עליה מצטרפת גם בטן מלאה מהשנים האחרונות - החפיפה שלא הייתה, המשפטים שנאמרו בפגישות אחד על אחד ומשקעי העבר, שעכשיו הוא מדבר עליהם בפתיחות ולא מפחד לצאת נגדם בכל הכוח.

אתה אימפולסיבי?
"יש לי תכונה שאל מול רוע או איומים אני תוקף".

עם מה זה מתכתב? עם התמונה הזאת בכנסת שאתה רץ לכיוון האופוזיציה?
"ידעתי שהולכים לתקוף את חברי הסיעה שלי, הרגשתי צורך להגן פיזית, תכננתי מראש. צריך לעמוד מול הרעל הזה, יש פה מכונה מאוד חזקה של בוטים, ערוץ טלוויזיה של ביביסטים, באינטרנט וברשתות החברתיות. זאת פשוט מכונה שיורקת רעל ושנאה וצריך לעמוד מול המכונה הזאת ולהצביע עליה. מסתבר שיש מי שהגה אותה והיא קמה עליו - זאת מכונה שביבי יצר".

תיארת בריאיון ל"הארץ" שאתה יושב אצלו במשרד והוא מבין שאין לך שום כוונה ללכת לסיבוב חמישי והוא אומר שהוא יפעיל את כל הצבא שתיארת עכשיו.
"אני אומר לו שאני לא הולך לקחת את המדינה לבחירות חמישיות, והוא אמר 'אז אתה מבין מה הולך להיות בעוד רגע, אני שולח עליך את הצבא והכטב"מים'. הוא התכוון לשופרות, וזה היה הרגע שאמרתי לעצמי 'הבן אדם מאיים עליי עכשיו באופן אישי להפעיל את המכונה'. הבנתי שהוא מאיים עליי אישית, על המשפחה והסביבה שלי, אסור שזה ימשך הדבר הזה ואני מנתק את המכונה עכשיו".

על מערכת היחסים ארוכת השנים והמורכבת בינו לבין נתניהו הוא שיתף לא מעט ובפתיחות מלאה. "ביבי השתנה במהלך השנים ויש לו זכויות מהעבר, אבל מה שקרה בשנים האחרונות זה דבר איום ונורא, לייצר שקרים משום דבר", אמר. השקרים האלו שרה"מ מדבר עליהם שייכים גם הם בין היתר למכונה שנתניהו מפעיל ולביביסטים שמאחוריו, ולאחרונה זה נהיה אישי יותר ויותר. "המכונה שלו התחילה להפיץ שאמא שלי קתולית, ועכשיו לך תוכיח שהיא לא", הוסיף בנט. המתקפה הנרחבת שהופנתה אליו הביאה ללחצים רבים, כך הוא מספר: "כמה אש ירו עליי ועל המשפחה שלי, על חברי הסיעה, וחלקם נשברו".

נפתלי בנט, בנימין נתניהו (צילום: מתוך "חדשות הבוקר", מתוך "אינטימי", קשת12)
"ביבי יצר מכונה שיורקת רעל בטלוויזיה וברשתות החברתיות" | צילום: מתוך "חדשות הבוקר", מתוך "אינטימי", קשת12

למרות האש המסיבית, הוא בוחר לא להיעלב מההתנהלות: "ברור שיש דברים שהם כל כך מגעילים וירודים אבל אני בן אדם חזק", הוא מצהיר. אבל למרות שהוא משדר שדבר לא חודר אליו, הוא מודה שמדובר באחת התקופות הקשות בחייו. "עד ההחלטה זה מאוד קשה, מהרגע שקיבלתי אותה אני לא מרפה. אלו היו ימים מאוד קשים בחיים, הרבה יותר קשים ממבצעים בלבנון. השנה האחרונה הייתה הכי קשה במובן הזה אבל אני מאוד שלם עם זה".

גם יחסיו עם רה"מ החליפי ושר החוץ לפיד דוברו לא מעט בשיחה. בנט תיאר את לפיד כ"מענטש" והבטיח שיכנס ללשכת רה"מ: "ככל שזה תלוי בי, כן. אני נתתי לו מילה, הוא עמד במילה ואני אעמוד במילה. אני לא יודע לשלוט על כל השחקנים האחרים". אבל למרות השותפות בין בנט ללפיד והגב שהוא מקבל מהמפלגה, הוא משתף שמכורח התפקיד יש לא מעט מקומות שהוא צריך להיזהר בהם: "לפעמים אני צריך למדר את עצמי מעצמי".

אז זאת לא קלישאה להגיד שזה בודד להיות ראש ממשלה.
"זה המקום הכי בודד בעולם. כל אחד אחר בעולם הפוליטי או בכלל, יכול להתפנק בלפרשן ולבקר, בסוף אני צריך להחליט ואני נושא באחריות לטוב ולרע".

התפקיד שונה מאיך שדמיינת?
"הוא שונה, ואני משתנה בתפקיד. אני רואה באמת רוחב, קודם כל ברמה עובדתית. יש דברים שגם כשר ביטחון אתה לא יודע, יש דלתא משמעותית".

החפיפה לא הייתה מי יודע מה, באמת גרסו שם חומרים?
"בודקים את זה. הייתה חפיפה של עשרים ומשהו דקות. כשאני מעביר חפיפה אני מכין קלסרים, ביבי רצה כבר ללכת אז בסדר".  

מה זה עושה לך כשאתה צריך להתעמת עם הדברים שאמרת שלא תשב עם לפיד?
"הבטחתי לפני הבחירות שלא יהיו בחירות חמישיות אבל גם הבטחתי את ההבטחות האלו. אני ממעט מאוד בהצהרות, אני לא אוהב את זה, שגיתי. זה לא צריך היה להיאמר וחבל שזה נאמר. עברתי הרבה בשמונה חודשים האלה, התבגרתי 20 שנה בערך. אתה פשוט לומד כל הזמן על התנגשות בין ערכים שונים ושאתה צריך להתפשר, ובסוף, אנחנו חיים במציאות מאוד מבורדקת".

אם ביבי לא היה מכשיר את מנסור עבאס, בחיים לא היית מעז ללכת איתו לממשלה.
"נכון, אבל היה הבדל מאוד גדול. אני מאוד מעריך את מנסור, הוא לוקח סיכון פיזי מאוד גדול, ובוודאי סיכון פוליטי ומגלה מנהיגות. הוא בא ואומר 'מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי'. לא היה דבר כזה, הוא מנסה לנתק את הפן הלאומני מהפן האזרחי. אנחנו צריכים לעודד את זה, ואני רוצה שהוא יצליח בקו הזה. ההבדל הוא שביבי פגש אותו אינספור פעמים אבל במחתרת כמו פילגש, הוא הסתיר את זה. אני אמרתי לו 'אנחנו מוציאים הודעה, אני לא מתבייש'".

נפתלי בנט, יאיר לפיד (צילום: לע"מ)
"אני לא יודע לשלוט על כל השחקנים האחרים" | צילום: לע"מ

את מנסור עבאס הוא מעריך מאוד על הדברים האמיצים לדבריו שהוא עושה, אבל יש גם את אלו שהוא מעביר עליהם ביקורת מבלי להתנצל. על בן גביר אמר: "צריך שיתבגר". כשנשאל על שרה נתניהו ענה: "עברה הרבה, לא מתכוון לדבר עליה", ומבחינתי אבו מאזן לא פרטנר לגיטימי: "עייף, לא רלוונטי".

פליטת פה עולה לך בבריאות?
"אני סולח לעצמי, אני מיד מודע כשאני עושה שגיאה. אני גם אומר לצוות שלי שגיתי צריך לתקן. אני לא אוכל את עצמי בלילה, אני ישן מאוד טוב אחרת אי אפשר להתקיים אם אתה לא סלחני".

איך הרגלי החיים שלך השתנו?
"הכל השתנה. לא היה לי זמן להתכונן זה פשוט קרה, הבית שלנו כבר לא שלנו, לילדים מאוד קשה עם זה. אני ישן מעט מאוד אבל ישן טוב, 5-6 שעות. אני מנסה לתפוס חצי שעה ביום לנוח, בשתיים אחר הצהריים אני אומר למזכירה תנו לי חצי שעה בלי הפרעות. אני נח, קם והולך לחצי השני של היום".

למי יש יותר סיכוי להיות ראש ממשלה לך או לביבי?
"אני ראש הממשלה".

ובעתיד?
"אני לא נביא. אני חושב שקם אל מול עניינו מחנה לאומי חדש ובריא".

 

"לא דאגתי לשטח של המפלגה. היה בלתי אפשרי להגיע אליי, לא הייתי קשוב"

לא מעט ביקורות הוא חטף מהיום שבו נכנס לתפקיד ועד עכשיו. מחברי המפלגה שלו, משותפיו, מהאופוזיציה וגם מהציבור. את הדברים הרעים אומנם הוא לא לוקח ללב ומשתדל גם לא להתרגש מהם, אבל הוא מחליט ללמוד ולעשות לעצמו בדק בית בכל הזדמנות.

הלכת על מהלך של הכל או כלום. אם לא היית מצליח להקים את הממשלה החלפית, השאר היסטוריה. מתי הבנת שזה קורה - רק כשעלית על הבמה ונשבעת?
"ממש עד הרגע האחרון. זה היה תחושה שאני מטפס על הר, צריך להגיע לראש ההר ואז אתה מגיע ומנתק את החשמל מהמכונה הנוראה הזאת. אתה מטפס וזורקים עליך אבנים ושופכים עליך שמן".

התכוננת לזה שלא יתנו לך להוציא מילה בנאום?
"לא חשבתי שהכנסת תגיע לרמה כזאת".

עשית משהו שאין לו אח ורע. בהפרש של שנתיים ושלושה חודשים, מזה שלא עברת אחוז חסימה, נהיית ראש ממשלה.
"יש כישלונות בחיים".

אבל כישלון כזה לא פוגע בביטחון?
"כשנאבקנו על 1,400 הקולות נסעתי לשוהם, למרכז הבחירות המרכזי, הרבה אמרו שזה פתטי אבל אותי לא מעניין הלגלוג והזלזול הזה, אני גאה בזה. הגישה שלי הייתה 'אתה נותן פייט עד הסוף, אבל מרגע שנגזר הדין, אתה משלים עם זה".

את הכישלון הזה הוא לקח איתו והחליט שזה לא יערער אותו להמשך, אלא יהפוך להזדמנות עבורו ללמידה מחודשת. "עשיתי מעין סמינר, הזמנתי עשרה אנשים שונים לתת לי ביקורת ושיגידו איפה טעיתי, וממש ישבתי עם מחברת בחדר אוכל ברעננה והטיחו בי דברים דיי משמעותיים", מספר רה"מ. הדברים שנאמרו לו באותן מפגשים נצרבו אצלו בזיכרון והפכו להיות כמטרה לשינוי עבורו, עכשיו הוא משתף בביקורות שקיבל: "לא מספיק דאגתי לשטח של המפלגה, לא הייתי מספיק קשוב. היה בלתי אפשרי להגיע אליי, לא הייתי נגיש, היו הרבה מאוד הערות".

כתבת פוסט של השלמה עם אצילות של מפסידים. 'עשיתי הכי טוב שיכולתי אבל זה לא הספיק, אין לי טענות לאיש. אני, ורק אני, אחראי לתוצאה'. מהמקום הנמוך הזה, מה אתה לומד על חברות וקשרים?
"הטלפון נדם, אני מבין לא לעוף על עצמנו. אני בתפקיד ויש סביבה וחנופה, לא לתת לזה לעלות לי לראש, וזה באמת לא עושה לי את זה. לא השיירות ולא המאבטחים או ה'כבוד', זה לא מעניין אותי או מזיז אותי. אני באמת רואה שליחות, אני פשוט אוהב את המדינה הזאת".

יש בזה משהו מעליב שהטלפון נדם.
"החברים האמיתיים היו שם, אני לא חשבונאי. בפוליטיקה אומרים שצריך לנהל חשבונות, אז יש לי לשכה שמזכירה לי על מי לכעוס אבל אני לא כועס. החיים קצרים מידי בשביל להתבוסס בחשבונאות".

"מה שהכי הפריע לי זה שנוצרה תמונה מעוותת על גילת"

כמעט חודשיים עברו מאז רעייתו, גילת, חטפה אש תקשורתית אדירה בעקבות הנסיעה לחו"ל כנגד המלצות ההמשלה שהיו באותה העת. את סיבת הנסיעה שלה ושל ילדיו הוא חושף כעת, ומספר גם על מערכת היחסים המורכבת בבית מאז התפקיד החדש ועל ההתמודדות של הילדים עם השינוי הפתאומי.

יש שלב שאתה מכנס את המשפחה ואומר להם 'תתכוננו אבא הולך להיות האיש הכי שנוא במדינה'.
"זה היה בשבת בבוקר, ישבנו באי במטבח כל הילדים עם גילת, ואני מסביר לילדים 'אבא הולך לעשות מהלך מאוד קשה, יגידו עליי דברים נוראיים ויגידו שאני בוגד. אני רוצה להסביר לכם למה אני עושה את זה, זה לטובת המדינה ואם לא אעשה את זה היא תהיה בצרות'. הילדים מבינים, אבל מאוד קשה להם, הם לא אוהבים את זה".

זה הגיע למקומות יותר גרועים ממה שאמרת כשדיברת עם הילדים?
"לא תיארתי כמה זמן ובאיזה עוצמות זה יהיה".

אתה מודע לגל הלחשושים עליך ועל בת זוגתך?
"בטח, כל יומיים מספרים לי. הנהג שלי דני, אמר לי 'אתה יודע שאומרים שהתגרשת?' אבל אמרתי לו שהכל בסדר. ברוך השם אנחנו בזוגיות נפלאה, אבל לילדים קשה, הם לא בחרו בזה. גילת ממש עמדה מאחוריי, אם היא לא הייתה בעניין לא הייתי הולך על המהלך".

משפחת בנט (צילום: איתי דגן , פרטי)
"קשה להם, אבל הם מבינים" | צילום: איתי דגן , פרטי

היא הבינה את המחיר?
"לא, גם לא שיקפתי לה עד הסוף מה יהיה. למרות שההחלטה ננעלה אחרי שהבנתי עד הסוף על איזה מכונה אנחנו מדברים".

הנסיעה שלה עם הילדים לחו"ל זאת קריאת מצוקה?
"לא בדיוק, היא נסעה לחו"ל לא בשביל עצמה. זה לא כזה כיף לנסוע עם ארבעה ילדים לבד. אנחנו מדברים על כמה חודשים לתוך התפקיד והילדים נחשפו לכל הכינויים ברשתות והיא פשוט רצתה לנתק אותם מזה".

בנט ידע שהם הולכים לספוג אש תקשורתית סביב נושא הטיסה של רעייתו, וחשוב לו לחזור ולהדגיש שהם פעלו לפי הנהלים: "ביום שישי המלצתי דבר מסוים וביום ראשון נתנו הנחיות והיא פעלה לפיהן. לא ניסיתי להניא אותה מזה. אני גם לא הבוס שלה, אנחנו זוג". אבל בתוך כל הסיפור שסוקר ללא הפסקה, חשוב לו שדבר אחד בתודעת הציבור ישתנה: "מה שהכי הפריע לי שזה יצר תמונה מעוותת על גילת. היא בן אדם טוב לב, כנה, פתוח, היא מאוד אמיתית. אני מקווה שעם ישראל יכיר את גילת האמיתית כפי שהיא ולא בדימוי".