איך להיות מאושר בשישה שיעורים (תמונת AVI: mako)
מיקי רוזנטל ויורם יובל עושים שיעורי בית באושר | תמונת AVI: mako

התכנית "איך להיות מאושר בשישה שיעורים?" היא מסע דוקומנטארי ראשון מסוגו התר אחר שאלת האושר. את התכנית יצר וערך אייל דורון, מחזאי ויוצר טלוויזיה.
תחום "מדעי האושר" נחקר ב-20 השנים האחרונות, וכיום מלמדים את הנושא באוניברסיטאות. מסתבר שישנם כללים ושיעורי בית כשמדובר באושר. בכל פרק בסדרה נפגשים פרופסור יובל ומיקי רוזנטל בכיתת לימוד. יובל מנסה ללמד את רוזנטל איך להיות מאושר בהסתמך על המחקרים העדכניים ביותר בתחום מדעי האושר ומספק לרוזנטל כללים מדויקים לחיים מאושרים יותר. בכל פרק יוצא רוזנטל לבדוק את ההנחיות שקיבל במפגשים עם אנשים בעלי סיפורים יוצאי דופן בכל הנוגע לאושר ולהשגתו.

בפרק הראשון, נבדוק האם עושר = אושר.
כולנו בטוחים שזכייה בלוטו, אוטו חדש, או לפחות העלאה קטנה במשכורת  יעשו אותנו מאושרים. האם זה באמת כך? כמה כסף באמת צריך כדי להיות מאושרים? מה הקשר בין קניות לאושר ואיפה כדאי לגור: בין כאלה שעשירים ממני או דווקא בשכונה שבה כולם מרוויחים פחות?

לנצח נצחים (צילום: istockphoto)
שיא האושר שלנו הוא בגילאים 68-77 | צילום: istockphoto

בפרק השני נבדוק האם "העיקר הבריאות?"
תמיד אמרו לנו ש"העיקר הבריאות", כשיש כאב שיניים קשה לדבר על אושר. האם באמת חייבים להיות בריאים כדי להיות מאושרים? האם אפשר להיות חולה אך מאושר? מסתבר שכן, ומסתבר גם שאנחנו מגיעים לשיא האושר שלנו בגיל 68-77, גיל לא בריא במיוחד. ובכל זאת, מתי מחלה תהפוך אותנו בהכרח ללא מאושרים?

בפרק 3 נבדוק האם ילדים זה שמחה?
"ילדים זה שמחה"? לפי מחקרים לפחות מסתבר שלא. בניגוד לאירופה, שבה צנח שיעור הילודה בשנים האחרונות, בישראל ממשיכים להאמין בילדים. אבל חשוב לדעת: ילדים לא בהכרח מוסיפים לאושר שלנו.  למעשה הם הורסים את חיי המין, את הזוגיות ואת הקריירה של ההורים שלהם. אז למה בעצם לעשות ילדים? ולמה כולנו מרגישים, למרות הכול, שהילדים מביאים לנו הרבה אושר?

בפרק 4 נעסוק בשאלה- האם העבודה עושה אותנו מאושרים
15 שנים נטו מחיינו נקדיש לעבודה. איך הופכים את השנים האלו להיות מאושרות? מהם עשרת המקצועות המאושרים בישראל? מה חשוב שיהיה לנו בעבודה כדי שנהיה מאושרים? ואולי זה בכלל החופש שהופך אותנו למאושרים באמת ורק בפנסיה נחייה כמו שצריך?
הפרק מברר את השאלה המסקרנת: למה מי שעובד קשה בעצם יותר מאושר?

בפרק 5 נדבר על אהבה ואושר.
מה הקשר בין סקס, אורגזמה ואושר? האם זוגיות ונישואין מוכיחים את עצמם בתור מתכון לאושר או שבעצם עדיף להיות רווק? האם באמת רווקים עושים יותר סקס והאם זה הופך אותם למאושרים? האם אפשר להיות מאושר בלי אהבה, ובלי לדעת מה זה לאהוב באמת? (יש לזה הגדרה, מסתבר).
בסוף התכנית נותן יורם יובל למיקי את המתכון לזוגיות מאושרת. מודל שפיתח גוטמן, המדען המוביל בחקר הזוגיות.

  בפרק 6 נבדוק "האם מזל הוא עניין של מזל?"
מה הקשר בין מזל ואושר? האם יש אנשים "ברי מזל" יותר מאחרים? האם יש מי שנולדו עם גן "האושר" ויהיו מאושרים יותר מאחרים? ומה עם מה שקורה לנו בחיים, מבלי שתכננו? והאם באמת חייבים מזל בחיים כדי להיות מאושרים?

ובפרק 7 נסכם את כל מה שלמדנו.

בסיום כל פרק תקבלו "מתכון לאושר", מעין סט של כללים והצעות לחיים מאושרים יותר, חיים של מיצוי ושל הגשמה עצמית, בהסתמך על מה שהמדע יודע להציע לנו כיום בתחום זה.