משחקי תפקידים הם אחד מהמשחקים שמלווים אותנו מגיל קטן. ילדים יכולים לגלם שעות נסיכות ואבירים, קופאי בסופר או מנהלת, לוחמי נינג'ה וכמובן משחק ה-משפחה הידוע והטוב. כשאנחנו גדלים, ייתכן ומשחקי התפקידים מקבלים משמעות שונה אבל כולנו נהנים לתהות מה היה קורה אילו היינו מתעוררים יום אחר ומגלים שאנחנו בכלל ביולוג ימי למשל. היי, סיינפלד עשה מזה הון.

אבל בפועל, למי יש זמן להשקיע בחיים כפולים? ובכן, מסתבר שיש לא מעט אנשים שיש להם הכוחות, הדמיון, התעוזה ובמקרים קיצוניים אחרים – גם האכזריות והאימה בניהול חיים שונים מתחת לפני השטח. בסדרה "כפולים" (פרק כפול הערב בערוץ 12), הגיבורים שלנו משווקים את עצמם לכולם כמדריכת טיולים בחו"ל, עובד הייטק או סקיפרית ונאלצים לג'נגל בין סיפור הכיסוי שלהם לבין זה האמיתי.

כפולים סיכום פרק 4 (צילום: קשת 12)
מדריכת טיולים או מסייעת לטרור? החיים הכפולים של ענת, כפולים | צילום: קשת 12
והם לא לבד. הנה כמה מהסיפורים המדהימים של אנשים אמיתיים שניהלו חיים כפולים, קשוחים למדי. חלקם גם שילמו על כך בחייהם, חלקם גרמו לאחרים לשלם בחייהם, ואלו שלא - ובכן, ספגו מחיר. ללא ספק.

אחד הסיפורים המרעישים והעדכניים ביותר בארה"ב כיום, שלא יורד מהכותרות מזה ארבעה חודשים סובב סביב חיים כפולים אכזריים שהובילו לסוף טראגי בו גבר אחד רצח את רעייתו ההריונית ושתי בנותיהם הקטנות. כריס ווטס בן ה-33 מביט מתוך תמונה משפחתית מושלמת כשהוא חובק את משפחתו היפה אך מאחורי הקלעים, מסתבר כי השניים נאלצו להכריז על פשיטת רגל ולפי הדיווחים ניהל ווטס יותר מרומן אחד. באוגוסט האחרון, דיווח ווטס כי משפחתו נעדרת ויום למחרת, נעצר והודה בחקירתו כי הוא האחראי לרצח המתועב של משפחתו. גרסאות רבות נשמעות כרגע בתקשורת, כמו גם עדויות של המאהבת ובני המשפחה, אולם טרם ברור מה הוביל איש משפחה לעולל זאת ליקרים לו.

החיים הכפולים המושלמים - ומסתבר גם המשתלמים

בתפנית חדה, נעבור לסיפור הבא. לכולנו חלומות גדולים. טייס, רופא או עורך דין עדיין נחשבים לחלומות כאלה ופרנק אבגנייל היה כל אלה וגם מיליונר על הדרך. איך אדם יכול להיות כל כך הרבה דברים במקביל? ובכן הוא לא – אלא אם כן הוא מתחזה, וכנראה שאחד לא רע בכלל, עד שנתפס כמובן.

הכישרון הכי גדול של אבגנייל, יליד 1948, היה ללא ספק להונות אחרים וההונאה הראשונה שלו נרשמה כבר בגיל 16 כשקנה מכונית. מאז ועד שהיה בן 25 הוא לא הפסיק. הוא החל לכתוב המחאות שקריות, פתח חשבונות בבנקים, יצר זהויות שונות ובכך הרוויח הרבה מאוד כסף. כמו כן, התחזה לטייס על ידי כך שטען שאיבד את מדיו בבית מלון, מפה לשם – הצליח לתפוס "טרמפ" בתחכום רב על למעלה מ-250 טיסות (מבלי להטיס מטוס בפועל) וללון בבתי מלון על חשבון חברת התעופה Pan Am. אחרי חווית ההתחזות לטייס, ניסה אבגנייל להתחזות לרופא וגם הצליח. הוא עבד כרופא בבית חולים בעיירה קטנה בג'ורג'יה. הוא גם התחזה למורה ואף לימד סוציולוגיה וגם שיחק אותה עורך דין, לאחר שזייף תעודה כבוגר הרווארד (מישהו אמר suits?) והועסק במשרד היועץ המשפטי לממשלת לואיזינה.

בסופו של דבר נגזרו עליו פשעיו והוא נעצר בצרפת. הוא בילה זמן בכלא (חמש שנים בלבד) לפני שארה"ב שכרה אותו לעבוד עבור ה- FBI. הוא עבד עבור ה- FBI במשך 30 שנים לחנך אותם על הונאה וכיצד למנוע הונאות. פתח חברה משל עצמו, נישא והביא שלושה ילדים (אחד מהם אגב עובד ב-FBI). ואם זה לא מדהים אתכם מספיק, אז הוא גם כוכב קולנוע. טוב, נו הכי קרוב לזה. הסרט "תפוס אותי אם אתה יכול", בכיכובו של לאונרדו דיקפריו משנת 2002 מבוסס על חייו הדי מטורפים של אבנגייל.

איך זה בכלל יכול לקרות? פנו לעצמכם שעה ותשמעו את סיפור חייו הלא פחות ממרתק:

אמא לארבעה ביום, מנהלת רשת זנות בלילה

באנגלית קוראים לזה " Soccer Mom", בעברית: אמא משקיעה, אבל הקונספט הוא ברור: אמא מסורה שנוכחת בכל שיעור וחוג של ילדיה, אוספת ומחזיקה, נוכחת חזק בכל ועדי הורים וכן הלאה. כזו הייתה אנה גריסטינה. אמא אוהבת לארבעה שטיפחה מוניטין בתחום ההורות. אבל בלילה, כשכולם הלכו לישון, זו ניהלה רשת זנות יוקרתית במנהטן, כאשר בין לקוחותיה נמנו אנשי עסקים ובנקאים מוול סטריט.

גריסטינה, 50, שזכתה לכינוי "המאדאם של מנהטן" קיימה חיים כפולים נהנתנים ומוצלחים במשך חמש שנים עד אשר נעצרה והואשמה. בערבותה נקבע סכום אסטרונומי של 2 מיליון דולר, משום שהסיכון שתוכל לטוס ולהתרחק היה גבוה מאוד. כמו גם חשש שלקוחותיה המפורסמים והעשירים יבקשו לשלם את הערבות כדי למנוע ממנה לחשוף את שמותיהם מתוך ה"פנקס השחור". ידוע רק כי בין לקוחותיה המפורסמים נמנו צ'רלי שין, ואשתו דאז, ברוק מילר, עליהם פטפטה לא מעט לאחר מכן. ב-2012 הודתה גריסטינה באשמה ונידונה לחמש שנות מאסר על תנאי ואיום לגירושה לסקוטלנד מהמדינה. זה לא קרה אך האיום עדיין קיים.

אם שכולה, רקדנית ארוטית וספק מרגלת

סיפור אחר ובו מככבת אישה נגמר לצערנו קצת אחרת. מאטה הארי נולדה בהולנד בשנת 1876 תחת השם מרגרתה מקלאוד. היא הייתה נשואה לגבר המבוגר ממנה ב-21 שנים והביאו לעולם בן ובת. אולם, לאחר שבנם מת מוות מסתורי (ספק הרעלה מכוונת, ספק עגבת) השניים שבו להולנד והתגרשו. האב קיבל משמורת על בתם ומאטה, בייאושה, החליטה לעזוב את הולנד לטובת פריז.

בעיר האורות, מרגרתה המציאה את עצמה מחדש כרקדנית ארוטית, רכשה לעצמה שורה של מאהבים מהחברה הגבוהה ושינתה את שמה למאטה הארי. זו הפכה כאמור לפופולארית מאוד עם האריסטוקרטיה ופקידים צבאיים בדרגים גבוהים. הארי גרה חלק מהזמן גם בגרמניה, ושוב בהולנד עד ששבה לפריז. התקופה היא מלחמת העולם הראשונה וממשלת צרפת החליטה להשתמש בה כמרגלת מטעמם אבל לבסוף החליטו שאסור לסמוך עליה אחרי הכל. הארי הואשמה בבגידה עבור הגרמנים, נידונה למוות והוצאה להורג על ידי כיתת יורים כשהייתה בת 41 בלבד.

אמא יקרה לי

סיפורן הלא ייאמן של בנות בלנשרד היה כה מעורר השתאות שגם זכה לסרט דוקו שנקרא "אמא נרצחה לי". הסרט מתחקה אחר סיפורן של אם מסורה ובת חולה מספרינגפילד, מיזורי – אך האמנם כך היה הדבר? הסיפור החולני הזה מספר את סיפורה של דידי שטיפלה באדיקות בבתה ג'יפסי. השתיים חיו בגפן בבית קטן כאשר ג'יפסי שסבלה מניוון שרירים נאלצה להתנייד על כסא גלגלים ונזדקקה לסיעוד מלא, בחסות אמה הדואגת. אך הסיפור העצוב הזה התגלה כמשהו אחר לגמרי. האם דידי שלקתה בתסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח (תסמונת בה משליכים על אדם מצב פסיכולוגי או פיזי למען תמורות שונות כמו רחמים, אמפתיה או כסף) היא זו למעשה שגרמה לבתה להיות חולה, על ידי החדרת כמות עצומה של תרופות. כתוצאה, נאלצה ג'יפסי לעבור ניתוחים מיותרים ולהאמין שהיא אכן חולה. עד היום ההוא, ב-2015, כשהייתה ג'יפסי בת 19, אז רצחה את אמה בחדר השינה. ג'יפסי הואשמה ונשפטה לעשר שנים על רצח אמה. "היא מרגישה מצוין", מסרה אמה החורגת בעדכון על מצבה מפברואר 2018. "כל תופעות הלוואי מהתרופות אותן נטלה כל השנים נעלמו. היא בריאה, תודה לאל". 

הקבצן המתחזה 

תמיד תהיתם כמה מקבצי נדבות מרוויחים מיום בצומת? ובכן נסו את הסיפור הבא: גארי תומפסון בן ה-35 הרוויח למשל מעל 100,000 דולר בשנה מקבצנות. כשהוא ישוב על כסא הגלגלים שלו, מאט את קצב דיבורו, מגמגם ומושיט את הכובע - הוא גורם לקהל להעניק לו אמפתיה ולא מעט דולרים.

אבל האמת היא שגארי תומפסון כלל אינו נכה או משותק. למעשה הוא בריא לגמרי ולחלוטין יכול להחזיק עבודה רגילה לחלוטין. אז נכון שבעברו נפגע בתאונת דרכים אך התאושש. הוא אף קיבל מעל ל-2 מיליון דולר בעקבות התאונה, אבל הכסף נעלם לו מבזבוזים מופרזים. תומפסון כמו שהבנתם הוא אחד שאוהב לחיות את החיים בלי להתאמץ. וכשהכסף נגמר, הוא מצא פתרון קל להרוויח עוד מבלי לעשות דבר. כלומר, מלבד להושיט יד לעוברים ושבים. רשת מקומית עלתה על הההונאה שלו, והוא מיהר לשתף פעולה, בדרכו שלו, כפי שתוכלו לראות בסרטון.

ליצן ביום, רוצח סדרתי בלילה

ג'ון ויין גייסי נהג לבדר את הילדים בשכונה בדמות "פוגו הליצן" שאימץ. בבגרותו, גם ניהל כמה מסעדות והיה מאוד מעורב בקהילה. מספרים עליו שהיה עובד מסור ובעל מוטיבציה. כמו כן, היה נשוי ואב לשני ילדים. החיים נראו נורמליים לחלוטין, עד שהחלו להתעוררו סדקים.

כאשר בנו הצעיר של מכר משותף טען כי גייסי תקף אותו מינית, הצליח הליצן השכונתי למסמס את השמועה וטען כי מדובר בהאשמה ממניע פוליטי. עד כך היה אהוב על ידי מקורביו. עם זאת, בסופו של דבר נשלח לכלא על תקיפה נוספת אולם נאסר רק ל-18 חודשים.

עם שחרורו, הוא נישא מחדש והקים עסק בנייה, שם העסיק נערים צעירים רבים שלימים הפכו לקורבנות הרצח שלו. בין השנים 1972-1978 אנס ורצח מעל ל-33 צעירים בין הגילאים 15-25 וקבר אותם מתחת לביתו. ב-1980 הואשם והוצא להורג בזריקת רעל ב-1994.

>> לפרק המלא של "כפולים 2" לפני כולם ב-makoTV לחצו כאן

>>עקבו אחרי "כפולים 2" גם בעמוד הפייסבוק של הסדרה

>>לוח שידורים ערוץ 12 

"כפולים 2": פרק כפול. הערב (רביעי) ב-21:00. קשת, ערוץ 12