פרט אחד, עיקש ודביק, נותר בתום העונה הראשונה של "כפולים" ממש כשהיה בהתחלה, ולא, אני לא מדברת על משק הבית הכל-ישראלי של אפי ובני. במשך שמונת הפרקים של העונה, עברו כל חמשת הכפולים תהליך מסוים, גמעו כברת דרך ויכולים לכל הפחות להביט אחורה, בזעם או בהשתאות, בנקודת הסגירה (או הנניח-סגירה) של סוף הפרשה. זהו, נגמרו ימי הקייטנה המדברית, כולם יכולים לחזור לעיסוקיהם. כולם, זאת אומרת, פרט לשון, שהתחיל את העונה כאאוטסיידר תלוש וחשוד, עשה סיבוב סביב עצמו והגיע לקו הסיום כאאוטסיידר תלוש וחשוד עם כובע.

בפרקים הקודמים:

בני, למשל, נמצא רק על פניו באותה נקודה בה פגשנו אותו לראשונה. נכון, הוא בא בדלת הבית שבסך הכל נעדר ממנו לא יותר מכמה שבועות, וגם זה בהנחה שהשב"כ עבד בעצלתיים. אבל את הנאום שדפק לאמה בחדר המלון על נישואיו המשמימים המבוססים – הו, הרומנטיקה – בעיקר על פז"ם ואי-נעימות, כבר לא יוכל לקחת בחזרה. ובכלל, מה הסיכויים שהיה קם ופוסע הביתה בצעד כה קל (לכאורה) אם לא היה מקפיד לוודא הריגה בינו לבינו תוך האזנה נחושה לחדשות לפיהן אמה פויחה לה ברוסיה?

אבל האם מישהו מהצופות והצופים האמין לרגע שאמה באמת נורתה וגופתה הוצתה? הרי באף אחד מגלגוליה זה לא בדיוק מתיישב – לא כמורה פרטית לאנגלית ואי-הבעות פנים, ולא כשולפת קרת הרוח במערב (ועוד במיני). אמה, שעד לאמצע הפרק הקודם נראתה כעוף הכי קר בחמגשית, חשפה בפנינו לפתע כי ג'יימס-בונדה ים תיכונית ולוהטת שיודעת לביים יופי של נפילה בקרב. מי אתם, אנשים שטוענים שאורנה סלינג'ר שחקנית גרועה, והאם אתם מתכוונים לשגר מכתב התנצלות? ב-רור שאמה החליפה זהות ומככבת כעת במבצע החדש והסודי אפילו בפני יודעי-סוד מקצועיים בראשות איתן. אף אחד לא הורג דמות שרק התחילה להיות קולית אש.

אמה ליפמן (צילום: מתוך "כפולים", קשת)
ליפמן, אמה ליפמן | צילום: מתוך "כפולים", קשת
אפשר רק לקוות שמעט מהקוליות הזאת תדבק גם ביונתן, שמוכן לחטוף כדור רק כדי להיות ליד אמה וסוף סוף, נס חנוכה רציני היה פה והנה יש לו סיבה נורמלית להיות בסביבתה. מעתה אימרו לא שכן חנון כי אם שותף חנון לפשע. זה שדרוג, בכל זאת.

עוד אחת שסיימה את העונה באותו מקום, פיזית, בו הדרמה התחילה היא כמובן נטלי; אבל כמו שאמר הרקליטוס, אי אפשר לצעוד באותו אולם שמחות פעמיים. נטלי הגיעה לסיבוב החתונה הראשון ככלה מלבינת כספים וגורסת דרכונים, שזה בסדר בסך הכל, כל עוד את מתואמת עם הבח"ל. בסיבוב השני היא אמנם שילמה בצלע או שתיים, אבל לפחות לא תיכנס מתחת לחופה עם ערימת שקרים ואינטריגות שתואמת את ראש היאקוזה יותר מאשר מנהלת חשבונות מהמרכז.

עוד ב"כפולים":

ויש כמובן את אסיה מוכת הגורל, אולי היחידה בכל החבורה העליזה הזו שבאמת לא הייתה פוגעת בזבוב, אלא שמותו של מאריק, המפגש עם שון השרלטן וחילופי היריות המתוזמנים של פלוגות-הסייג העבירו אותה הקשחה מהירה, והיא נראית פתאום בוגרת ומפוכחת - וגם קצת אישה עם תכנית, כזו שכוללת נסיעה למוסקבה ובירורים אודות שון, אבל לא ברור מה מעבר לזה.

שון - "כפולים" (צילום: מתוך "כפולים", קשת)
מאאוטסיידר תלוש וחשוד, לאאוטסיידר תלוש וחשוד עם כובע | צילום: מתוך "כפולים", קשת
ובאמת, מה לעזאזל אפשר לברר אודות שון? מי בכלל יודע משהו לגביו? הרי בטח לא קוראים לו שון וגם השם שמתחת לשון הוא לא שמו האמיתי ובכלל אין לו רישיון לאופנוע והאקדח הוא רובה מים שהוא בעצם רובה לייזר והדבר היחיד שאמיתי בכל הסיפור הזה הוא הוא שגם אם הנשק החם הבא הוא חץ וקשת, שון יימצא דרך לקפל אותו לתוך תיק הסטלנים האדום והמכוער שלו. כן, מקץ שמונה פרקים עמוסי פיתולים הדבר היחיד שאפשר לקבוע בוודאות לגבי חייו של שון הוא שיש בהם תיק לקססה. שיהיה למוסד בהצלחה עם הפלת כל התיק האיראני על גב שנושא תיק כזה.

אבל בעצם, את המדינה כבר לא באמת מעניין למצוא את שון, עכשיו שהפילה עליו את האחריות לפרשה בפני הרוסים. כל העניין התברר ככסת"ח אחד גדול, אפילו עבור סייג, שמצא דרך לגרום לראש המוסד האהבל להאמין שכל הטוויסט האיראני הוא בכלל רעיון שלו. האחריות היא, כידוע, תפוח אדמה לוהט שאף אחד לא ממש מעוניין להתעסק איתו. אז שון התכוון או לא התכוון לירות באסיה? האם זה בכלל משנה? השאלה האמיתית עכשיו היא מה לעזאזל עובר מתחת לכובע הבייסבול של שון, והאם הוא חכם מספיק – או טיפש מספיק – כדי לשים גז מאולמי בונבון ולצאת לצוד את מי שהציע אותו בקלות כבשר תותחים, מי שהיה אדון הבובות האמיתי מאחורי המבצע האיראני – הלא הוא האידיאולוג הדגול, סייג.

סייג בישיבת הממשלה בפרק האחרון, "כפולים" (צילום: קשת)
צילום: קשת

>>לעמוד הפייסבוק של "כפולים"