בין רעיון מדליק אחד לסרטון מצחיק אחר. אחרי 'בקיצור', 'חתולנובלה', 'ניצה ולחם', 'שירי מרפסת' ועוד חומרים שעוד לא יצאו לאוויר העולם, רועי כפרי פינה קצת זמן כדי לספר על סדרת הקליפים החדשה שלו ב"ארץ נהדרת" בה מככב נח, בנו בן החצי שנה. ראיון כמעט רציני עם רועי כפרי, הוא באמת השתדל.

בוא נתחיל מהסוף להתחלה. לעבוד עם הבן זה לא קל, חילוקי דעות וריבים זה רק חלק מהעסק, ככה לפחות אבא שלי יעיד.איך העבודה עם נח? עוד לא בן שנה, איך זה עובד?

"כל פרק זה סיפור אחר, אין סדר פעולות קבוע. אבל בגדול, צלמתי את נח המון ועם הזמן יצרתי בנק יפה של תגובות שלו, אז העבודה שלי היא לחבר את כל התגובות לסיפור מסוים. פעם עשיתי את זה עם חתולים, היום עם הבן שלי. אנשים שואלים אותי 'איך עשית בפרק בראשון את הקטע שנח עושה קליק עם האצבע (סנאפ), זה אנימציה נכון?'. נראה לכם? מאיפה לי אנימציה כזאת, הוא עשה בעצמו את הקליק עם היד ואני כתבתי את התסריט בהתאם".

איזה תגובות קיבלתם על "קלטת הילדים"? מזהים את נח ברחוב?

"את התגובות אני מרגיש רק מהפייסבוק, כי די מבודד פה מהרחוב הישראלי. בגדול נראה שהתגובות טובות. אני מודע לזה שהפינה שלי קצת אווט סיידריט בתוך "ארץ נהדרת". הסרטונים שלי הם פחות פאנצ׳יים, ויותר בקטע של אווירה. עד עכשיו שודרו שלושה פרקים שונים בתכלית אחד מהשני, והפרק הרביעי שישודר ביום חמישי (מחר ב-22:00) הוא הכי שונה מכולם. כל פרק הוא סגנון מוסיקלי אחר ומביא אווירה אחרת, לכן ההשוואה בין הפרקים מיותרת לטעמי. טבעי שאנשים יתחברו בצורה שונה לפרקים שונים". 

לא מעט אנשים בטח הרימו גבה שאתה מצלם את נח בגיל כל כך צעיר. היו התנגדויות?

"כמובן שהיו סייגים. לקח לי ולמולי שגב, העורך והבמאי הראשי של "ארץ נהדרת" זמן לשכנע את אשתי שזה צריך לקרות. מולי השתמש בטיעון שהוא בעצמו היה הילד ב״קרובים קרובים״, מישהו זוכר? למישהו אכפת?

לא הייתי עושה את זה אם לא הייתי משוכנע בלב שלם שאני יוצר משהו חיובי. תמיד יהיה לאנשים מה להגיד בנושא, נותר לי רק לקוות שהוא יאהב את זה כשיגדל. ואם הוא לא יאהב את זה, אז כן, יצאתי זין. אני מאמין שעד שהוא יגיע לגיל שלחברים שלו יהיה שכל עם יכולת דיבור וזיכרון, זה כבר יהיה ישן מידי בשביל התייחסות.

מהניסיון שלי, הפכתי את האחייניות שלי לכוכבות רשת בסדר גודל, מסוים. הן אוהבות את זה, כי יש להן הורים שמספקים להן פרופורציות לחיים, אני מתכנן לספק אותו דבר. בנוגע לנוחות הילד בזמן הצילומים, אם הוא עצבני למשל ולא מתאים לו כרגע מצלמה בתוך הפרצוף, אז לא תהיה לו מצלמה בתוך הפרצוף, די פשוט. אגב, מחר אנחנו מצלמים פרק בנושא הזה בדיוק".

רועי כפרי (צילום: צילום מסך youtube)
רועי כפרי | צילום: צילום מסך youtube

כמה זמן עובדים על קליפ כזה?

"תלוי ברעיון, יכול לקחת שבוע ויכול לקחת חודש, חמישה הפרקים הראשונים זרמו לי סבבה באופן יחסי, עכשיו אני תקוע עם השניים הנותרים כבר זמן מה. בסוף יהיו שבעה פרקים אמן". 

איך מתבצעת העבודה הטראנס אטלנטית כשאתה נמצא בניו יורק וחלק מהחבר'ה נמצאים כאן בהולי לנד?

"ראשית, נכון שרוב החבר'ה נמצאים בארץ, אבל קמצוץ חברים שיש לי פה הוא קמצוץ מאוד מוכשר ואדיב. שנית, קבלתי גם עזרה מהחברים בארץ, כי וואלק, אינטרנט. אני כאילו המפיק של הדבר הזה, אבל בתכלס אשתי שמעולם לא הפיקה דבר, היא מורה במקצועה, לקחה על עצמה את התפקיד. בשום מצב לא הייתי מצליח לעשות את הסדרה הזאת בלעדיה. לבקשתה היא לא רשומה בקרדיטים, רק על זה שהזכרתי אותה פה אני אקבל נזיפה, שתתמודד". 

אם כבר הזכרת את האינטרנט, "העולם הוא במה ואנחנו השחקנים" מקבל היום חיזוק והבירוקרטיה לביטוי עצמי נעלמה כמו הבירוקרטיה לבנות מרפסת (או שלא). מה אתה אומר על כל הסיפור הרשתי הזה?

"לא הכל שחור ולבן ואני האחרון שיכול להתלונן על ביטוי עצמי דרך האינטרנט כי על זה מתבססת הקריירה שלי. אבל מצד שני, זה גם נותן במה לאנשים בורים שמלכלכים את הדפדפן שלנו. אני בטוח שתוכלו למצוא את חלקם פה למטה בטוקבקים, ד״ש". 

איך בכלל קיבלת את החלטה לעזוב את הארץ? היה איזה חלום גדול שנסעת להגשים?

"אני גר בברוקלין עם אשתי, נח וצ׳אבי הכלב. לא עזבתי את ישראל לטובת חלומות גדולים, עזבתי לטובת חלום אחד בינוני (פלוס) שתמיד היה לי, והוא לגור בארץ זרה לתקופה. לא הייתה לי העדפה למדינה. אז ב-2013, כשיוני בלוך הציע לי לעבור לניו יורק בשביל לעבוד בחברה שלו ״אינטרלוד״, זה מאוד קרץ לי. היו הסתייגויות כמובן, אפילו כשהגעתי לניו יורק, יוני אמר לי: 'אתה אידיוט שהסכמת'.

הייתי בתקופה טובה בישראל וזה מה שעשה את ההחלטה הזאת קשה, ״בקיצור״ (בבימויו של וניה היימן) היה עוד טרי, עשיתי פרסומות, התחלנו לצלם ב-HD את ניצה ולחם (עם ניב מג׳ר) והקהל של ״שירי מרפסת״ (עם טל טירנגל) רק גדל מהופעה להופעה במקביל לגדילה הפיזית של טל. לאחר התלבטות קשה בת שש דקות, החלטנו אשתי ואני שהולכים על זה למרות הסיכון שב'לא לנצל את המומנטום' חשבתי לעצמי שאם רוב מה שאני עושה הולך לאינטרנט, אז מה זה משנה איפה אני יוצר? היום לאחר שנתיים וחצי אני יכול לומר ללא ספק שעשיתי את הבחירה הנכונה, בסט פה".

מה אתה בעצם רועי כפרי? כותב, זמר, מלחין, משוגע?

"לא יודע. מסובך לומר, כשאני מנסה לצמצם את זה לכמה שפחות טקסט יוצא לי 'אני עושה וידאו ומוסיקה', לא ההגדרה הכי סקסית". 


מי המודל לחיקוי שלך בעולם? ממי אתה שואב השראה?

"מרגיש לי זול לציין רק בן אדם אחד או שניים מתוך מלא קומיקאים, מוזיקאים ובמאים. עזוב אותך אמנים, קודם כל מקור ההשראה היא חיוביות, מוצר מאוד קשה להשגה כיום. על חיוביות למדתי לשמור בעיקר בהשראת אבא שלי, עמיצור כפרי, הבן אדם הכי נחמד ואדיב בכדור הארץ". 

יש לך טקסים סודיים לפני שאתה ניגש לכתוב, לצלם או לערוך?

"כן. יש לי טקס בו אני מתפלל שאצליח להישאר מרוכז יותר משתי שניות בעבודה מבלי לפתוח את 'סרטן' הזמן שנקרא פייסבוק". 

איך זה להיות אבא? השתנית? היצירה שלך השתנתה?

"אני מתאר לעצמי שהיה יכול להיות ממש מזעזע אם היה יוצא תינוק מעפן, אבל אז יצא לנו נח. אני חותם עכשיו על עוד 10 כאלה, נשמע יקר אבל שווה. לא חל שינוי אלא חל שדרוג של משהו קיים. עוד לפני שהיה לי ילד, תמיד הייתי רגיש לסצנות בין אב לבן בסרטים, היום זה התעצם. אז ליצור עם הבן שלי מרגיש לי רק טבעי. עשיתי מלא סרטונים בחיי, מנונסנס מפגר ועד סרטונים שיותר פועלים על הרגש, אז נראה לי שהתשובה שלי היא לא, היצירה שלי לא השתנתה". 

מה עם 'ניצה ולחם'? האם אפשר להתחיל לפנטז על משהו חדש?

"לפנטז תמיד אפשר, אני יכול רק לנחש שיהיו בין 1 ל-75 פרקים חדשים לפני שאני או ניב נמות". 

משהו לסיום?

"עד היום נח היה בעיקר הבן שלנו, אנחנו מעדיפים שהוא יהיה גם נכד של ההורים שלנו, אז לפני שנתקע פה לנצח כי זה מאוד קל להתרגל, אנחנו חותכים וחוזרים לארץ פור גוד ביולי הקרוב".

הקליפ החדש של "קלטת הילדים של רועי ונח" ב"ארץ נהדרת"- חמישי מיד אחרי "עובדה"