"הבן שלי התקשר ואמר, 'אבא, מהר תפתח ארץ נהדרת!'. אני התפקעתי מצחוק. זה היה משהו". כך מספר קרסנטי המקורי, שאמנם כותב את השם שלו בכ' (כרסנטי), ושמו הפרטי הוא לא יצחק אלא ציון - אבל הוא באמת פרץ בשער האריות, ובאמת יכול ללמד את כולנו מה זה להילחם על ירושלים. 

את הדמות של יצחק קרסנטי ביסס יובל סמו על קשיש חביב שהכיר בחיפה, שם גדל. כשכתב עבורו את השורות "תאמין לי, אני הייתי אחד ממשחררי ירושלים", הוא לא העלה על דעתו שאחד הצנחנים שמופיעים באותה תמונה מפורסמת ממלחמת ששת הימים עונה לאותו השם. "אני אחד משלושת הצנחנים הראשונים שהגיעו לכותל, מחטיבה 55", מספר ציון 'ציגי' כרסנטי היום, בגיל 72. "אני בן יחיד, זייפתי חתימה כדי להתגייס לצנחנים", הוא מודה ומוסיף, "לא ציפיתי שתהיה לי הזכות להגיע ראשון לכותל".

צילום: דוד רובינגר, לשכת העיתונות הממשלתית (צילום: דוד רובינגר, לשכת העיתונות הממשלתית)
ציון 'ציגי' כרסנטי, משמאל | צילום: דוד רובינגר, לשכת העיתונות הממשלתית
גם אחרי שנים שבהן הוא מרצה על הנושא ברחבי הארץ לילדים בגנים ובבתי ספר, הוא עדיין מתרגש להיזכר: "אחרי מסדר מרגש באל אקצה, שמוטה גטר הביא אליו את כל הפצועים מבתי החולים כדי לעודד את החיילים, עברנו להילחם בסמטאות העיר העתיקה", הוא חוזר אחורה ומשחזר, "נכנסתי דרך מדרגות והגעתי לסמטה צרה, שם נלחמתי בצלפים, ופתאום ראיתי בהמשך הסמטה חיילת רצה לקראתי ומנופפת בידה, ואומרת לי, 'צנחן! צנחן! הנה הכותל'. היו לי דמעות בעיניים. אני נשען ומסתכל על הכותל ולא מאמין. אמרתי בלב, 'ישתבח שמו. אני ליד הכותל'. אחרי שכל כך הרבה חיילים הלכו לנו, אחרי 48 שעות של לחימה עקובה מדם, אחרי כמיהה של 2,000 שנה".


אז והיום - כרסנטי, יפעת ואושרי (משמאל לימין)
מתוך עמוד הפייסבוק של ציון 'ציגי' כרסנטי

אז מה קרסנטי האמיתי חשב על המערכון? "החברה האלה עושים את העבודה בצורה הכי אומנותית והכי מדוייקת", הוא משבח, "אבל כשאת יושבת וצופה בזה, את לא מצפה פתאום לראות את עצמך. ההדים שהיו בעפולה, אנשים אמרו לי, 'ציגי, אתה סלב!'. אמרתי להם, 'מה, אני כבר סלב מזמן, זה לא מעכשיו'", הוא צוחק. "כולם קיבלו את זה בצורה היתולית. בכל זאת. אבל זה חלק מהעניין, ככה אנחנו בנויים במדינה, עושים פארודיות".

>> לכל קטעי הספיישל המיוחד של "ארץ נהדרת" בעקבות המצב, לחצו כאן