הערב ב-21:00 ישודר הסרט הדוקומנטרי "חידת לפיד", תוצר של התחקות ממושכת אחר איש התקשורת לשעבר והפוליטיקאי בהווה. אבל מה בעצם אפשר לחדש על יאיר לפיד? הרי כולנו מכירים אותו, כל החיים שלנו הוא נמצא מולנו - ככתב, כמגיש חדשות, כפוליטיקאי.

"יש הרבה דברים שאנחנו לא יודעים על יאיר לפיד", מסביר יוצר הסרט, חיים אתגר, "אנחנו בדרך כלל ניזונים ממה שאנשים רוצים שנדע. אבל בסרט ערכנו תחקיר עמוק ובלתי תלוי על האיש, שמגיע לכל הפינות של חייו, לכל המקומות הנעימים יותר ופחות - ומתגלה אדם אחר לחלוטין".

אחד הנושאים המשמעותיים ביותר שנידונים בסרט הוא הקשר המורכב של יאיר עם אביו, העיתונאי והפוליטיקאי טומי לפיד. יאיר גדל בצל אביו, שהציב לו רף גבוה במיוחד, וכפועל יוצא, ידעו היחסים בין השניים רגעים קשים של מריבות ועימותים. אחד מהם מתואר בספר "זכרונות אחרי מותי" שכתב יאיר על אביו: "יאיר היה עגמומי ומכונס בעצמו. בגיל 14 הפך הילד שהולך אחריי לכל מקום ומחקה את תנועותיי למתבגר קלאסי. הציונים שלו הדרדרו במהירות ואני נזפתי בו וצעקתי עליו אך ללא הועיל. כמה שבועות קודם לכן, כשתפסתי אותו מנסה להעלים מאיתנו את תעודת השליש, הפלתי בו את מכותיי".

פרופ' עמוס רולידר, מומחה לטיפול התנהגותי בילדים, נתן הבוקר את נקודת מבטו בנושא: "מחקרים וניסיון קליני מראים שאנחנו מאד מושפעים מחוויות ילדות עם הורינו", מסביר רולידר. מתפיסות מוסריות, דרך עישון וצריכת אלכוהול ועד לפעילות ספורטיבית - אם הורינו עשו זאת סביר יותר שגם אנחנו. רולידר ממשיך ואומר משהו קצת מפתיע ואף שנוי במחלוקת: "מהקצת שאני יודע, אני רואה ילד מאד בעייתי במובן הפורמלי של לימודים. אני מתאר לעצמי שזה היה מאד קשה לאביו. ואז יאיר מקבל את הפליק, אולי במקום הנכון. שימו לב מה קורה בסוף - הוא הולך בדיוק בכיוון של אביו. להורים של לפיד מגיע שאפו. בסופו של דבר יש פה בן אדם שעוזב קריירה ועוזב הכל והולך לדבר שחלק גדול מאיתנו לא מוכן להיכנס אליו - אז האב עשה עבודה טובה והתוצאות הן לגמרי לא רעות". 

"חידת לפיד" – הסיפור המלא של יאיר לפיד: הערב ב-21:00