דמיינו לעצמכם חיים בלי סאונד. אנשים מדברים אחד לשני, מבינים אחד את השני, ורק אתם מחוץ למשחק. דממה. עכשיו, דמיינו לעצמכם שכל זה יכול להשתנות. הפרק השני בסדרה הדוקומנטרית של איריס אייזנברג-זק, "לשמוע בפעם הראשונה", מתעד את מסעו מעורר ההשראה של שי אלמוג, שנולד עם לקות שמיעה חמורה, והחליט לעבור ניתוח שיכול לשנות את חייו ולהפוך אותו לאדם שומע.

שי נולד למשפחה שומעת שנלחמה על שילובו במסגרות רגילות בכל מחיר, והוא העביר מחצית משנות חייו מבלי לדעת את שפת הסימנים או להכיר אנשים דומים לו. בגיל 22 פגש שי לראשונה בחירשים ולקויי שמיעה נוספים, כשהצטרף לנבחרת כדורסל חירשים, ורק אז למד את שפת הסימנים. הוא נישא להילה, חרשת מלידה, ונולדו להם שלושה ילדים שומעים. שי חי בדממה כמעט מוחלטת - הוא לא שומע את בנותיו קוראות לו, או את שאגות הקהל במשחקי הכדורסל. 

>>התינוקת שנולדה חירשת והחלה לשמוע: "מדברת יותר מאחיה"

הכל משתנה כששי מגיע אל פרופ' מיכל לונץ, מנתחת בעלת שם עולמי ולקויית שמיעה בעצמה. היא מספרת לו על טכנולוגיה רפואית בשם שתל שבלול, שמאפשרת לחירשים ובעלי לקויות שמיעה הנמצאים מתאימים להשתלה, במידה וזו עוברת בהצלחה, לשמוע בפעם הראשונה. "אני מקווה שהשתל יפתח לי הזדמנויות חדשות", אומר שי, "רוצה לשמוע יותר חזק, לשמוע מרחוק. לשמוע את הילדים, לשמוע 'אבא', 'אמא', לשמוע בכי. לשמוע את הנשימה של התינוק, אם הוא נושם או לא נושם. את זה אני לא יכול לשמוע עם מכשיר". הסרט מלווה את שי ואת משפחתו בתהליך, שאין לדעת אם יצליח עד לאחר שבוצע. 

"לשמוע בפעם הראשונה" - שלישי, 22:10