ישראל אריאל הוא אושיה מוכרת בעולם השירה בציבור. הוא מנהל את קבוצת הפייסבוק "מטיבי זמר ושירה" ופוקד באופן קבוע את ערבי השירה בציבור של שרה'לה שרון וגבי ברלין. כולם מכירים את ישראל בתור טייס קרב לשעבר, פרופסור לכלכלה, מיליונר ובעל חברה מצליחה שמעסיקה מאות כלכלנים, כשהאמת על זהותו שונה לגמרי.

שרה, אחות בבית החולים שערי צדק, הכירה את ישראל באתר היכרויות לדתיים. ישראל הציג את עצמו בפניה כאדם אמיד ובעל נכסים רבים וכבש אותה במחוות הרומנטיות ובאינטליגנציה שלו. "אהבת חיי" הוא כינה אותה, הבטיח לה מכונית חדשה ודירה במודיעין ודיבר איתה על אפשרות לחתונה. 

פרופסור בהתחזות – הסיפור המלא של ישראל אריאל EXT4 (צילום: המתחזים, קשת 12)
אושיה מוכרת בעולם השירה בציבור - ומתחזה. ישראל אריאל | צילום: המתחזים, קשת 12

עם התקדמות מערכת היחסים, שרה התחילה לחשוד שישראל משקר. בדירת היוקרה שהייתה לדבריו בשיפוצים היא לא ביקרה מעולם, בכל פעם בתירוץ אחר מצידו. אל הפגישות איתה הוא הגיע באוטובוס בטענה כי אוטוטו הרכב החדש שהזמין יגיע. "הכתובת הייתה על הקיר אבל לא רציתי לקרוא אותה", היא מודה בדיעבד.

כשהאמת התחוורה לשרה היא לא ידעה את נפשה מרוב תדהמה. גם היא, כמו נשים אחרות בחייו, גילתה כי ישראל הוא לא פרופסור לכלכלה ולא עשה דוקטורט באוניברסיטת ייל, למעשה אין לו תואר בכלל. הוא לא משפץ דירה מפוארת בתל אביב אלא מתגורר בדירה מוזנחת בפתח תקווה. הוא לא נוסע ברכב יוקרה או בכל רכב אחר. והגרוע מכל: לפני שבע שנים הוא הוכרז כפושט רגל אחרי שצבר חובות של למעלה משישה מיליון שקלים. הוא חייב כספים רבים ליותר מ-54 נושים שונים. בעשר השנים האחרונות ישראל לא עובד וחי מקצבאות הביטוח הלאומי. 

פרופסור בהתחזות – הסיפור המלא של ישראל אריאל EXT6 (צילום: המתחזים, קשת 12)
קרא לה "אהבת חיי". שרה | צילום: המתחזים, קשת 12

כבר יותר מ-20 שנה שישראל מתחזה ומפיל בפח קורבנות תמימים בדפוס פעולה דומה. אל גליה, לשעבר אשת שיווק וחובבת שירה בציבור, ישראל פנה בפייסבוק. "הוא היה מתקשר אליי בשעות הלילה המאוחרות והיינו משוחחים עד שלוש-ארבע לפנות בוקר", מספרת גליה, "הוא התגלה כאדם מאוד אינטליגנטי, ידען בלתי נדלה, אנציקלופדיה מהלכת. הוא הציע לי לגור איתו בדירה ברחוב פנקס ושאל אם אני מעוניינת בעבודה מניבה מאוד בחברת קוסמטיקה תמורת 30 אלף דולר בחודש. עניין אותי לשמוע והצעתי שנתקדם עם זה".

הזמן חלף וישראל לא חזר אליה בנושא: "הייתי שואלת אותו מדי פעם מה קורה עם ההצעה ובכל פעם הוא היה מנפנף אותי בתירוצים". כשביקשה עותק מספר הכלכלה בן 600 עמודים שישראל כתב והתגאה בו כל כך, הוא הבטיח שבהזדמנות ייסעו לדירה שבשיפוצים שם נמצאים העותקים, אלא שבכל פעם מצא סיבה אחרת לכך שאי אפשר להיכנס לדירה.

כשגליה החליטה שהיא לא רוצה להמשיך בקשר עם ישראל, נחשף בו גם צד נקמני ומאיים. "התחילה סאגה של איומים. הוא הציק והשמיץ אותי שאני רמאית ושקרנית", מתארת גליה, "יום אחד הוא התקשר אליי ואמר שהוא מסתכל עליי בדירה 24 שעות ביממה. פחדתי וסיפרתי לאנשים בבניין שאני מאוימת. זה היה סוג של נקמה. לאחרונה התחילו טלפונים בשעות מאוד מאוחרות בלילה בתדירות של בין 10 ל-15 דקות. פעם אחת עניתי לטלפון בשלוש לפנות בוקר ושאלתי מי זה. קול לוחש ענה לי, 'ישראל'". 

פרופסור בהתחזות – הסיפור המלא של ישראל אריאל EXT5 (צילום: המתחזים, קשת 12)
הציק לה והשמיץ אותה שהיא שקרנית. גליה | צילום: המתחזים, קשת 12

ישראל נישא פעמיים. אשתו השנייה, דינה (שם בדוי), הייתה נשואה לו במשך שמונה שנים ובסופן הוא הותיר אותה שבורה והביא אותה לפשיטת רגל. במהלך נישואיהם לא היה לה מושג שלישראל חובות עצומים ותיקים פתוחים בהוצאה לפועל. "רמת החיים שלנו הייתה גבוהה, טסנו לחוץ לארץ פעמיים בשנה במחלקת עסקים", סיפרה דינה, "היו לי חמישה כרטיסי אשראי, כולם היו על שמי וגם חשבון הבנק היה על שמי". בתהליך הדרגתי ישראל תפס פיקוד על ניהול חשבון הבנק של דינה, וללא ידיעתה התחיל למשוך ממנו כספים רבים.

כשדינה גילתה מה עושה ישראל מאחורי גבה, זה היה מאוחר מדי. יום אחד צלצל אליה מכר שלה, עורך דין במקצועו. "הוא אמר לי, 'את ידעת שבעלך בפשיטת רגל ושהוא נוכל? הוא הוציא ממני 25 אלף דולר במרמה'. קיבלתי את שוק חיי". בשיחה עם הבנק גילתה דינה את האמת המרה: ישראל משך מפיקדון סגור 350 אלף שקלים. בנוסף, השאיר אותה עם מינוס 100 אלף שקלים חשבון ועם עשרות אלפי שקלים חוב בכל אחד מכרטיסי האשראי. בנוסף, גילתה גם חובות לחברת הסלולר, לעירייה, לחברת המים ולחברת החשמל. סך החובות - מאות אלפי שקלים.

"הרגשתי שאני נופלת לתהום שאני לא רואה את העומק שלה, רק נופלת ונופלת", נזכרת דינה בתקופה ההיא, "הרגשתי מרומה, הרגשתי טיפשה, כעסתי על עצמי שנרדמתי בשמירה. איך נתתי לעצמי להגיע לדבר כזה? איך סמכתי על הבן אדם בעיניים עצומות ולא בדקתי?".

לא רק מגרושתו ישראל הוציא כספים במרמה. מערכת "המתחזים" שוחחה בשנה האחרונה עם אנשים רבים שישראל הוציא מהם כספים בטענות שונות ומשונות. ד"ר דוד שמש סיפר: "הוא אמר שהוא חולה מאוד ושהוא זקוק לטיפול ותרופה ביולוגית שעולה עשרות אלפי שקלים. נתתי לו צ'ק של 20 אלף שקלים". ר', אלוף משנה במילואים העיד: "הוא לקח ממני בהונאה 150 אלף שקלים, סיפר שהוא צריך לעבור ניתוח חדשני בשוויץ לסרטן בראש ושהניתוח עולה 700 אלף שקלים. בטיפשותי לא רק שנתתי לו כסף, אלא גם התרמתי עוד שני חברים שלי. אחד נתן 10,000 שקלים והשני החברה שלו תרמה 60 אלף שקלים". 

פרופסור בהתחזות – הסיפור המלא של ישראל אריאל EXT3 (צילום: המתחזים, קשת 12)
הונה לכאורה במאות אלפי שקלים. ישראל אריאל | צילום: המתחזים, קשת 12

גם עדה (שם בדוי), אשת חינוך, סבלה מיצר הנקמנות של ישראל. אחרי דייט ראשון, עדה הודיעה לישראל שהיא לא מעוניינת להמשיך להיפגש איתו. ישראל ניסה לשכנע אותה אך היא סירבה לו בנימוס והשניים נפרדו בידידות, אלא שזמן קצר לאחר מכן פנה אל עדה בפייסבוק גבר בשם 'שחר פורת', חבר משותף של השניים בפייסבוק. שחר הציג את עצמו כקצין בגולני שעובד כמהנדס בחברה של ישראל.

עדה ושחר התחילו להתכתב ואף קבעו דייט שממנו שחר הבריז. שבועות אחדים לאחר מכן עדה קיבלה הודעות משחר שבהן סיפר לה כי פגש שתי מכרות שלה שחשפו בפניו את פרצופה האמיתי. "הוא השמיץ שכבר ב-30 של בעלי יצאתי עם מישהו אחר, שהרגתי אותו ושבגדתי בבעלי השני", מתארת עדה, "הוא אמר שאני רק הצגה אחת גדולה, שאני רמאית ולא דתייה בכלל". שחר שלח הודעות גם לבנה של עדה: "אתה לא מכיר את אמא שלך, אמא שלך זונה. כשתכירו מי זאת אמא שלכם לא תדברו איתה יותר. אתה לא יותר טוב ממנה, אני אעצור אותך, אני אגמור לך את החיים, לא תוכל להתגייס".

עדה המבוהלת פנתה לישראל, כביכול הבוס של אותו שחר, אלא שישראל הצדיק את חברו. "הוא אמר לי, 'הבן שלך פושע, צריך להעמיד אותו במקום. את זונה וכולם צריכים לדעת את זה, את לא מתאימה לעבוד בחינוך'. הוא איים שידאג כי לא אעבוד יותר בחינוך. הוא ידע איפה הייתי, עם מי יצאתי, איפה הוא גר, פשוט ידע הכל. התחלתי להילחץ, הבן אדם עוקב אחרי. כמה חודשים לא יצאתי מהבית".

שחר פורת אינו אדם אמיתי והוא רק אחד מתוך שורת פרופילים מזויפים שישראל פתח. ברוך שחר, מנהל עמוד הפייסבוק "מי מכיר את האיש שבקיר?", חשף כי ישראל מחזיק ברשימת פרופילים ארוכה: שיפי הרשקוביץ, חגית אריאלי, שמוליק אריאלי, יעל סאנד, אורנה סבתו, לאה ברון, נעמה שור ועוד ועוד. במקרים רבים, תמונות הפרופיל של המשתמשים הללו שייכות לשחקניות פורנו אותן ישראל אסף מאתרים פורנוגרפיים.

גם שרה האחות ביקשה להיפרד מישראל אחרי שגילתה על שקריו ונאלצה להתמודד עם איומים וחדירה של ממש לפרטיותה: "במשך חצי שנה הוא היה שולח לי הודעות עם ניאוצים וגידופים. 'את לא בסדר, אני אתנקם בך, אני אפגע בילדים שלך'. פחדתי שהוא יפגע בהם". 

פרופסור בהתחזות – הסיפור המלא של ישראל אריאל EXT (צילום: המתחזים, קשת 12)
פתח לכאורה פרופיל פייסבוק מזויף בשמו של גבי ברלין. ישראל אריאל | צילום: המתחזים, קשת 12

גבי ברלין, אחד השמות המוכרים בעולם הזמר העברי, הסתבך גם הוא עם ישראל. באחת מהופעותיו ישראל ציפה שברלין יזמין אותו לעלות לבמה ולשיר. כשזה לא קרה, החליט לנקום. ישראל פתח פרופיל פייסבוק מזויף בשמו של ברלין. "הוא שם תמונה של בחורה ממועדון סטרפטיז. התחלתי לקרוא כל מיני דברים שכביכול אני כתבתי, כמו שמה שמעניין אותי זה סקס ושאני מחפש בחורות", סיפר ברלין, "אל מישהי אחת הוא פנה והציע לה להיפגש. יש לי שם טוב ופתאום הצטיירתי אצל אנשים כמישהו אחר, בצורה מאוד לא מכובדת. זה יכול היה לגרום לי נזק, זאת הפרנסה שלי ומזה אני חי". 

ביציאה מקונצרט בהיכל התרבות בפתח תקווה, חיים אתגר עימת את ישראל עם הסיפורים השקריים השונים שהוא מכר לנשותיו. ישראל טען בתוקף כי "לא התחזיתי לאף אחד, לא הולכתי שולל אישה מעולם", אך אישר כי אין לו חברה בבעלותו, הוא אינו עוסק בכלכלה, לא מחזיק בדירות יוקרה ולא ברכבים מפוארים. ישראל טען כי הוא לא זוכר שאמר למי מהנשים שהוא פרופסור לכלכלה או ששירת כטייס, עשה תואר באוניברסיטת ייל ועבד כסגן החשב הכללי במשרד האוצר.

כשחיים גילה לישראל כי פגישות שלו עם חוקרת פרטית מטעם "המתחזים" תועדו במצלמות ובמהלכן טען בין השאר כי הוא הוא פרופסור לכלכלה, שיש לו דוקטורט מייל ושבבעלותו דירת יוקרה, הסביר ישראל: "כשאתה מדבר עם נשים, אתה מוכר את עצמך. אתה מסביר שאתה חי, שאתה לא מקבץ נדבות. אתה לא תבוא לדייט ותספר שאתה בהליך הפטר או בהליך פשיטת רגל. אני מספר את האמת, אבל בפגישה הראשונה, כשאתה יושב עם אישה, אתה לא עושה לה פנקס פתוח". כאמור, לפי העדויות הרבות שנאספו, ישראל לא סיפר את האמת על עצמו גם לא בפגישה השנייה או השלישית וגם לא אחרי שנים רבות. 

פרופסור בהתחזות – הסיפור המלא של ישראל אריאל EXT2 (צילום: המתחזים, קשת 12)
"כשאתה יושב עם אישה, אתה לא עושה לה פנקס פתוח". ישראל אריאל | צילום: המתחזים, קשת 12

מישראל אריאל נמסר בתגובה: "אני ישראל אריאל. זה שמי ואיתו הצגתי את עצמי לאורך כל הדרך. לא נטען שהתחזיתי לאחר. כל הטענות נגדי הן בדיות של נשים ממורמרות, שהחלטתי לנתק את הקשר איתן, אם בשל ניסיונות סחיטה שלהן או נוכלויות ומעשים לא חוקיים מצדן. אחת הנשים ניסתה לאסוף מתלוננות ולגרום להן לפנות למשטרה. זומנתי לעדות ואחרי חקירה התיק נסגר.

כמעט 100 אחוזים מהבדיות נגדי הם סיפורים מצוצים מהאצבע ועל זה אין אפשרות להגיב, כי זו מילה מול מילה ורק עימות יכול להוציא את האמת. נשים שיש להן כוונות לא נקיות לא בודקות את לבו ותכונותיו של הגבר, אלא אך ורק את כיסו. במקום שבו לא הייתה יושרה מצד האישה, הפסקתי את הקשר וזה לא מצא חן בעיניהן של נשים, שבתגובה איימו עליי.

איבדתי כל אמון בנשים ובקשר זוגי עם אישה, ואני מעדיף להיות לבדי, מה גם שמצבי הבריאותי לא פשוט ואני כותב לכם ממיטת חוליי. עברתי בעבר ניתוח בתחום האונקולוגי שבעקבותיו כנראה נגרם לי אירוע מוחי מדמם. כמו רוב מי שעושה זאת, גייסתי גמ"חים בסכום קטן ולכולם הכסף הוחזר. החובות שלי לנושים מורכבים ב-90 אחוז מריבית חריגה ומהצמדה. זה נמצא בהליך משפטי.

אם הנשים שחברו כדי להתלונן נגדי היו נוהגות ביושרה הן לא היו מגיעות לשברון לב או שהיו מבינות למה כבר 15 שנים הן גרושות ועדיין לא במערכת יחסים.

אין שחר לטענות בנוגע לפרופילים המזויפים. הנושא נבדק על ידי מחלק הסייבר של משטרת ישראל. בחקירה נמצא שלא אני פתחתי את הפרופילים - והתיק נסגר.

מעולם לא פניתי באופן בוטה לנשים ומעולם לא איימתי על נשים שנעניתי בשלילה על ידן. אם אתם מסתירים את פני הנשים ומעוותים את קולן כנראה שלא לחקר האמת אתם שואפים אלא לפיקנטריה ולשיימינג שמטרתו היא רייטינג.