דוגמנית העבר אילנה ממן ואמה של מלכת היופי לשעבר והדוגמנית מור ממן איבדה את הזיכרון בעקבות תאונה קשה אותה עברה לפני כעשר שנים במהלך אימון בחדר הכושר. כתוצאה מהפגיעה, אילנה לא זיהתה כלל את בעלה ואת ילדיה. בגיל 42 היא החלה לשחזר את חייה וללמוד הכל מאפס: לקרוא, לכתוב ואפילו לקרוא שעון.

בראיון לתכנית "אינטימי" עם רפי רשף שנערך לפני כשנה, סיפרה אילנה על התהליך שהיא חווה מאז הפציעה. "אני כל הזמן אומרת לעצמי: 'אילנה, תגיעי להשלמה', אבל ההשלמה לא ממש מגיעה. בכל פעם שאנחנו ניגשים לדבר על העבר או לראות תמונות מהעבר, זה ממש להסתכל על מישהי אחרת, חיים של מישהי אחרת. הייתי רוצה כל כך שיתנו לי נגיעה של זיכרון ילדות, נגיעה של זיכרון התאהבות, לידה, גידול ילדים, כל הנעורים שלי. איך הייתי כילדה קטנה? מה רציתי להיות? הרבה שאלות".

אילנה ממן
אילנה ממן | צילום: מתוך "אינטימי עם רפי רשף", שידורי קשת

בסרטו של רפי רשף "חיים ללא זיכרון" ששודר הערב (רביעי) בקשת 12, סיפרו קרוביה של אילנה על הרגעים הדרמטיים שלאחר התאונה. "אני מנסה להבין מה קורה, מה זאת אומרת אילנה באמבולנס?", אמר מארק, בעלה של אילנה. "התחילו להגיד: 'היא נפלה, היא נחבלה'. הגעתי לחדר המיון, ניסיתי כבר לתקשר. אף אחד לא נותן לי תמונה מלאה, כל אחד זורק משהו".

גם מור, בתה של אילנה, לא הבינה מה עובר על אמה באותם רגעים דרמטיים. "היא אמרה לי מי את, אמרתי: 'מה יש לה? מה קורה לה?'. עניתי לה: 'אני הבת שלך'".

אבל משפחתה לא ויתרה עליה, וגם ברגעים הקשים הם נשארו. "זה היה כמו איזה חלום רע שצריך להתעורר ממנו ואתה לא יודע מתי אתה מתעורר", סיפרה אילנה. "הבנתי שזה לא חלום, זו המציאות שלי, והגבר שעומד לצדי נותן את הנשמה ואת הלב. נורא כעסתי עליי שלא הסתכלתי עליו, שלא ראיתי אותו, כאילו היה שקוף". 

חיים ללא זיכרון – אילנה ממן אקסטרה1
לא ויתר עליה. מארק | צילום: מתוך "חיים ללא זיכרון", קשת 12

"כשהבנתי איזה משפחה עומדת מולי, איזה ילדים חזקים, איזה בעל חזק, זה מה שדחף אותי קדימה. אני מתנצלת שזה לקח לי זמן", אמרה אילנה למשפחתה. "הרצון הוא להוכיח גם לעולם וגם לי שאני מתגברת. העבודה היא קשה, ואני רוצה להאמין באמונה שלמה, שכל העובדה שאני עושה, יום אחד זה יישא פרי".

"אילנה חזרה, וזה לא אכפת לי שזה חצי", סיפר מארק. "אני לא משלה את עצמי, אבל אני כל כך אוהב את אילנה, שגם על זה אני לא מוותר". 

חיים ללא זיכרון – אילנה ממן אקסטרה2
קיבלה אמא חדשה. מור ממן | צילום: מתוך "חיים ללא זיכרון", קשת 12

"אמא שלי נהייתה גרסה יותר טובה של עצמה מהעבר. היא נהייתה יותר אוהבת, יותר מחבקת ממה שהיה קודם", סיפר אביב, בנה של אילנה. ומור הוסיפה: "התקופה הזאת עשתה את אמא שלי מה שהיא היום. תמימה מאוד, רגישה מאוד. היא יותר ביתית, מה שהיא לא הייתה לפני. עכשיו זאת אמא שלי החדשה".