"טל חמוד שלי, הסתכל במבטך, המבט והעיניים של האמן אל השמיים הגדולים ותראה או תרגיש אותי - מרחף בחלל וצופה בך מלמעלה. נגן לי בגיטרה, אני מבטיח להקשיב. המון אהבה, אבא": כך כתב האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון ז"ל לבנו טל לפני שהמריא לחלל במעבורת קולומביה. המשימה שממנה לא שב אילן הייתה הטרגדיה הראשונה שחוו בני משפחת רמון. ב-2009, כשש שנים לאחר התרסקות המעבורת, חוותה המשפחה אובדן נוסף כאשר הבן הבכור אסף ז"ל נספה בתאונת אימונים במסגרת שירותו כטייס בחיל האוויר. בשנה האחרונה איבדו ילדי המשפחה את אמם, רונה רמון ז"ל שנפטרה לאחר מאבק במחלת הסרטן.

עוד לא נגמר – סיפורו של טל רמון - אקסטרה 1 (צילום: מתוך עוד לא נגמר – סיפורו של טל רמון, קשת 12)
מילותיו של אילן רמון לטל לפני ההמראה | צילום: מתוך עוד לא נגמר – סיפורו של טל רמון, קשת 12

הסרט "עוד לא נגמר – סיפורו של טל רמון" גולל את סיפורו של טל, בנם של אילן ורונה רמון שמוציא בימים אלו את אלבומו השני. בגיל 12 החל טל לעסוק במוזיקה, שהפכה למקום מפלט עבורו. "אני כותב את השירים שלי כמו יומן", סיפר בסרט. "זה היומן האישי שלי, השירים, הם ממש מלווים את החיים שלי ורגעים שאני חי אותם. הרגעים הכי אישיים שלי, הגעגוע, האובדן, האהבה, השמחה והאושר".

בילדותו עבר טל להתגורר עם בני משפחתו ביוסטון, טקסס שבארצות הברית על מנת שאב המשפחה אילן יוכל להתכונן למשימה. כשטל היה בן 12 הוא התבשר על מותו של אביו לצד העולם כולו שציפה בדריכות לשובה של המעבורת ארצה. על הרגעים הדרמטיים הללו סיפר טל בסרט: "אני זוכר עיניים דומעות מסביבי. אנחנו, המשפחות, לא היה ברור לנו מה קורה. זאת הייתה מן בהלה שקטה". בשלב זה סיפר בכיר בנאס"א למשפחה שבמהלך הנחיתה אבד הקשר עם המעבורת, ושאין ניצולים מהאסון. "יש שם שעון שיורד ומסמן את זמן הנחיתה. השעון יורד ומגיע לאפס, ויחד עם כל שנייה כזאת הדופק עולה. אתה מתחיל להסתכל מסביב ולהבין שמשהו לא בסדר", הוא נזכר.

חיידק האומנות דבק בכל בני משפחת רמון. לצד העיסוק של טל במוזיקה, גם אחיו אסף ניגן בגיטרה. "אני זוכר אותו מנגן כמה שירים, אחד במיוחד שהוא ניגן שוב ושוב ואני שומע אותו מעבר לדלת של החדר שלו זה 'Blackbird' של הביטלס. זה שיר שמלווה את הזיכרון שלו", סיפר טל על אחיו. טל היה במהלך שירותו הצבאי כשנודע לו שאחיו, שהיה מבוגר ממנו בשנתיים, נהרג. "באותו יום של הלוויה של אסף הרגשתי שכל הגוף שלי נקרע, כל הוורידים שלי מתפוצצים", הוא נזכר.

"הוא תמך בי ברמה שאי אפשר להסביר", סיפר טל על אחיו. "חלקנו את האהבה למוזיקה וניגנו יחד. הוא היה חבר טוב מעבר לזה שהוא היה אח. סיום קורס טיס היה אחד הרגעים הכי מאושרים שלנו בתור משפחה. היינו כל כך גאים בו".

עוד לא נגמר – סיפורו של טל רמון - אקסטרה 2 (צילום: מתוך עוד לא נגמר – סיפורו של טל רמון, קשת 12)
"אסף ואני חלקנו את האהבה למוזיקה" | צילום: מתוך עוד לא נגמר – סיפורו של טל רמון, קשת 12

בשנים שחלפו מאז הקדישה רונה רמון ז"ל את חייה להנצחת יקיריה בפעילות חינוכית במסגרת קרן רמון ומיזמים נוספים. בשנתיים האחרונות התגוררו בני המשפחה בדירה ביפו. על החיים לצדה בשנים האחרונות סיפר טל: "אמא שלי הייתה מאוד אופטימית, היא הייתה בן אדם מאוד שמח. היא הייתה אחראית על הטוב שהרגשנו".

בחודש דצמבר האחרון נפטרה רונה רמון בגיל 54. "כל המחלה התפתחה מאוד מהר, ואנחנו פשוט רצנו אחרי זה. אמא הייתה גיבורה. היא לא הייתה אוהבת שאני אומר שהיא גיבורה, אבל היא הייתה כל כך חזקה. היא לא הראתה שום סימן שזה משפיע עליה. היא רצתה להמשיך לחיות ולהיות איתנו", אמר טל.

לפני מספר חודשים נסע טל לטיול בנפאל יחד עם אחיו יפתח ונועה. ילדי המשפחה חזרו לטרק אותו עשה אביהם בשנות העשרים לחייו והגיעו עד לפסגה. בעוד שיפתח ונועה המשיכו לטייל יחדיו, טל חזר ארצה והמשיך לעבוד על אלבומו השני, "עוד לא נגמר", שייצא בקרוב. הם הצטרפו אליו למופע שקיים לאחרונה: "זו ההופעה הראשונה בלי אמא, היא תהיה חסרה לנו במושבים בשמחה ובאירוח שלה, אבל the show must go on. אנחנו נרגיש אותה איתנו בקהל", אמר טל לפני שעלה לבמה.

עוד לא נגמר – סיפורו של טל רמון - אקסטרה 3 (צילום: מתוך עוד לא נגמר – סיפורו של טל רמון, קשת 12)
טל, יפתח ונועה בטיול לנפאל | צילום: מתוך עוד לא נגמר – סיפורו של טל רמון, קשת 12