"כשעושים סרטים על דברים שהיינו בהם, לרב זה נראה רע, אבל במקרה של 'סבנה' הופתעתי מאוד לטובה", כך אומר סגן הרמטכ"ל לשעבר עוזי דיין על הדוקו דרמה "סבנה", המועמד בקטוגריית סרט הדוקו הטוב ביותר בטקס פרסי אופיר. הוא ומרדכי רחמים, ששניהם השתתפו במבצע המקורי לחילוץ הנוסעים והצוות ממטוס "סבנה" החטוף ב-1972, הגיעו לתכנית "הבוקר של קשת" לקראת שידור הסרט בקשת (הערב, 21:00), וסיפרו על החוויה שלהם מהמבצע יוצא הדופן. "קיבלתי פתק לתוך אולם ההרצאות", נזכר מרדכי רחמים בימים שקדמו עידן הסמרטפונים, "שהיה כתוב בו, 'תגיע מיד לשדה התעופה'". 

"נכנסתי לפעולה הזאת בידיעה שאני לא חוזר", מודה רחמים, "פגשתי בשדה חבר, שכל מה שאמרתי לו זה 'אחי, תדאג להורים שלי אם אני לא חוזר'". דיין דווקא חווה את זה אחרת: "מה שחושבים זה על בני הארובה במצב כזה, ויודעים באיזשהו מקום שיש סכנה גדולה, אבל אתה מתמקד בבמשימה". רחמים היה זה שנכנס ראשון לתוך המטוס, התפקיד המסוכן והמכריע ביותר בצוות: "מי שמחליט על הדברים תוך כדי פעולה זה בעיקר האנשים שנכנסים. מי שהולך ראשון הוא זה שלרב קובע את התוצאות", מספר דיין. 

מבצע "סבנה" - מחר יום שלישי בשעה 21:00 בערוץ 2 - ההשתלטות הראשונה בעולם על מטוס חטוף ושחרור בני הערובה.סרט דוקו פלוס מר...

Posted by ‎עוזי דיין‎ on Monday, September 7, 2015

אז מה הדברים שהפכו את 'סבנה' למבצע כל כך יוצא דופן? "אחד זה שזה הצליח", אומר דיין, שהתייחס אתמול למבצע ולסרט גם בעמוד הפייסבוק שלו, ומוסיף, "הדבר השני היה שזו היתה בעצם פעם ראשונה שהשתלטו על מטוס חטוף וקבעו איזשהו סטנדרט - שהטרור לא יעבור. אנחנו מדברים על תקופה שהדברים היו קצת יותר פשוטים למען האמת, האויב היה יותר ברור, לא היו מדינות טרור בדיוק - אבל הנקודה היתה שזו מלחמה שמנצחים בה". 

"סבנה" - שלישי, 21:00