ההכנות לקראת ארוחת הסיום החגיגית של "הצילו! אני לא יודע לבשל" הערב כבר בעיצומן, סיבה מספיק טובה כדי לפגוש את אחד התלמידים המסקרנים שנכנסו בדלתות האקדמיה לבישול, פרופ' עמוס רולידר, שמספר מעט על מה שצפוי לנו הערב.

"ישבנו יחד כל התלמידים, כחבר'ה, ומצאנו מצטיין אחד, או מצטיינת אחת, שלדעתנו עשו את זה קצת יותר בגדול", מגלה הפרופסור, "המשימה האחרונה, אותה תוכלו לראות הערב, לא הייתה פשוטה בכלל, ולמרות שסוף סוף נתנו לנו לבשל מה שאנחנו רוצים, ברגע האחרון החליט השף להביא לנו את המקררים הביתיים שלנו, ובשלי מצאתי רק סלמון קפוא, עליו הסתכל השף וזרק אותו לפח. פתאום הייאוש חדר אליי והרגשתי ריקנות".

למרות המצב המסובך אליו נקלע, רולידר מספר שבסופו של דבר צמח מהסיטואציה: "כשאין יכולת, צריך מוטיבציה, ובסוף יוצא מזה משהו". אשתו של הפרופסור, גם היא, מחזקת את העניין שכלום כבר לא כמו שהיה: "לפני התכנית הוא באמת לא בישל כלל, היום אמנם יש לו עוד מה ללמוד, אבל זו רק ההתחלה, ומה שהוא כן עושה, הוא עושה טעים".

עמוס רולידר מרוצה (צילום: עודד קרני)
"כשאין יכולת, צריך מוטיבציה" | צילום: עודד קרני
מה עוד למד הפרופסור מעבר ליכולות בישול מופלאות? מתברר שלא מעט: "לקחתי באופן מקצועי את החשיבות העצומה שיש ברצון של הורים להזמין את הילדים שלהם למטבח לעבוד יחד איתם. בימינו אנחנו בקושי נמצאים עם הילדים שלנו, ולכן יש לקנות קצת פחות אוכל קנוי, ולהתעמק בהכנת  אוכל אמיתי, יחד, זו הדרך ליצור קשר חזק - זה הקמפיין הבא שלי".

מתמודד נוסף שנכנס אל האקדמיה עם מינימום ידע הוא רן שריג, שהיום, במרחק הזמן, מי שמרגישה את השינוי שעבר יותר מכולם היא זוגתו, דנה ספקטור: "הוא באמת למד שם", היא מספרת, "הוא חזר עם מן תשוקה כזו לעשות דברים מסובכים. חשבתי שהוא יחזור עם רצון לעשות חביתה ופתאום הוא מכין לי קארי – מאפס הוא עף למליון". רן, שעומד לצידה, מחזק את דבריה: "אני לא יכול לעשות כלום בלי תשוקה, ולגמרי ניצחתי את הפחד".

מעבר לחיוכים והלמידה, ספקטור מגלה היום שהיו גם רגעים קשים בתהליך שעבר שריג: "הוא התקשר אליי באחד הערבים כי היה לו ממש קשה", ורן מוסיף: "הניתוק לא היה קל. זו התקופה הכי ארוכה בה נפרדתי מהילדים שלי ומדנה, אבל מצד שני אנחנו כל היום ביחד, שכחתי כבר איך זה להיות לבד, והחוויה ב'הצילו!' החזירה אותי אל ימי בית הספר, ממש ראיתי את עצמי דרך שניצל".

לסיום, החליטה דנה ספקטור לסכם את השהות של בן זוגה באקדמיה בצורה הפשוטה והכנה ביותר: "רציתי שרן יילך לחפש את החיוך שלו. אנחנו באמת כל הזמן יחד, והיה רגע שזה הפך למחניק. שם הוא נזכר מי הוא כשהוא לבד, והוא כבש את הבית – אני נורא גאה בו".

"הצילו! אני לא יודע לבשל", ארוחת הסיום החגיגית, הערב (שלישי), 21:00

>> ספר המתכונים הצבעוני של הצילו!
>> ביקור בית: איך נראה המטבח של ברודי מבפנים?
>> ביקור בית: המלכה הקטנה של הדר לוי

>> חולמים גם אתם לבשל כמו גדולים? בואו להירשם לעונה החדשה של "מאסטר שף"