סוגיית הגיוס של צעירים חרדים לצבא היא אחת הבוערות שעל סדר היום הציבורי בישראל. רק לאחרונה החליט בג"ץ לדחות את העתירות כנגד חקיקת חוק הגיוס, והח"כים החרדים הודיעו בתגובה שיפעלו לביטולו של החוק. גם הציבור החרדי עצמו יצא בהמוניו לרחובות והפגין נגד המהלך.

מחר (שלישי) ב-21:00 תעלה בקשת בערוץ 2, ובקרוב בקשת 12, סדרת הדרמה "כיפת ברזל", העוסקת בחרדים המתגייסים לצה"ל. לקראת פרקי הבכורה, סקר mako ומכון המחקר "פאנלס פוליטיקס" מביא את הקולות בעד ונגד גיוס חרדים לצה"ל. בסקר השתתפו מעל ל-500 ישראלים מעל גיל 18 מכל שכבות האוכלוסייה.

>> הטלוויזיה של ישראל עוברת לערוץ 12: כל מה שאתם צריכים לדעת לקראת פיצול ערוץ 2

75 אחוזים בעד גיוס חרדים לצה"ל, 10 אחוזים מהם חרדים

על פי ממצאי הסקר, רוב ציבור הנשאלים הביעה תמיכה בגיוס חרדים לצה"ל. 75% מהמשיבים ציינו כי הם בעד גיוס חרדים לשורות הצבא, אך בקרב החרדים מדובר עדיין בדעת מיעוט. רק כ-10 אחוזים מבין החרדים שנשאלו השיבו כי הם בעד הגיוס. יש לציין, כי 14 אחוזים מבין החרדים שנשאלו השיבו כי הם לא בעד חוק הגיוס, אך גם לא נגד. מבין המשיבים המגדירים את עצמם כמסורתיים לעומת זאת, 83 אחוזים מהנשאלים הביעו תמיכה בגיוס חרדים לצבא. 

עוד עולה מהסקר כי מרבית הציבור לא חושב שחרדים המתגייסים לצבא ראויים להערכה גבוהה יותר מאשר חיילים אחרים. אגב, מי שהיו נחרצים במיוחד בנוגע לכך שמתגייסים חרדים אינם ראויים להערכה מיוחדת, הם משיבים המגדירים את עצמם כאנשים דתיים.

בקרוב: חרדים עולים על מדים (צילום: מתוך "כיפת ברזל", שידורי קשת)
על המסך חרדים כבר עולים על מדים | צילום: מתוך "כיפת ברזל", שידורי קשת

כמו כן, 66 אחוזים מהנשאלים השיבו כי יש לחוקק חוג גיוס חובה לחרדים מכל הזרמים והמגזרים. בכך, הם הציגו עמדה שרוצה לראות שינוי במצב הקיים, בו כידוע מרבית החרדים אינם מתגייסים. החרדים עצמם, יש לציין, השיבו ב-96 אחוזים כי הם לא מסכימים לכך שיחוקק חוק גיוס חובה עבורם. מספר דומה של 65 אחוז מהנשאלים, לקחו את הנושא צעד אחד קדימה והשיבו כי יש לנקוט בסנקציות, כדי לאכוף את חוק הגיוס על חרדים שאינם מתגייסים.

>>כנסו לעמוד הפייסבוק של "כיפת ברזל" וקבלו את כל העדכונים על הסדרה

הסקר נערך על ידי מכון המחקר "פאנלס פוליטיקס" בראשות מנחם לזר. בסקר השתתפו 503 חברים בפאנל של Panel4all לביצוע מחקרים על גבי האינטרנט, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל – מגיל 18 ומעלה. הסקר נערך בתאריכים 10-13 לאוקטובר, 2017. 

סדרת הדרמה המקורית, "כיפת ברזל", תשודר הערב בקשת, ערוץ 2 ובקרוב בערוץ 12

 עוד ב"כיפת ברזל":