אם תהיתם פעם מה עובר בראשם של נערים ונערות בני 16, בין אם אתם הורים לכאלה או שהם פשוט חלפו על פניכם בזעף ברחוב, הערב (שני) ב"שיטת אשכנזי" (אחרי החדשות, ערוץ 12), הקומיקאית עדי אשכנזי תצא לבדוק איך נראים באמת חייהם של המתבגרים, שלפעמים, בואו נודה על האמת, קצת קשה להבין אותם.

בחדר הטיפולים תפגוש אשכנזי ילדים ונוער בגילאים שונים. שניים מהם הם יוצרת התוכן והשחקנית קים בן שמעון בת ה-16 וכוכב הרשת יוחנן טווינה בן ה-18. רגע לפני, הם פגשו הבוקר את פאולה וליאון לשיחה כנה על היחסים המתוחים עם ההורים בתקופה הזו כשההורמונים משתוללים.

"אנחנו מתעצבנים מכל דבר קטן - ומסכנים ההורים שלנו", סיפרה קים על הלך הרוח בגיל הזה, "כשאני חוזרת אחרי יום ארוך ומלחיץ נפשית, מספיק שאמא תאמר מילה קטנה ואני ישר מתפוצצת עליה - 'אמא, די נו, אני רוצה להיכנס להתקלח, אני רעבה, אני רוצה לאכול, אני רוצה ללכת לישון'. אלה העימותים בינינו".

"אנחנו נוראים, באמת", הודה יוחנן, "אני הבעיה הכלכלית במשפחה. אני חי על וולט ועושה שופינג, בסכומים שזה אמא'לה ואבא'לה. אני לא חושב שיש צורך בגבולות, בכל מקרה אעשה מה שבא לי".

יוחנן טווינה (צילום: מתוך "פאולה וליאון", באדיבות ספורט 1)
חי על וולט ועושה שופינג. יוחנן טווינה | צילום: מתוך "פאולה וליאון", באדיבות ספורט 1

אז מה באמת כל כך מסובך בלפנות כלים לכיור בסיום הארוחה? "זאת בקשה ממש ענקית, אין לנו את זה בראש כמוכם", טענה קים ויוחנן הוסיף: "הכלים האלה זה פשוט מסובך".

שרון צונץ, פסיכולוגית חינוכית המומחית לאבחון וטיפול בילדים, נוער והורים, הסבירה למה גבולות הם הכרחיים - ולא בהכרח מהסיבה שחשבתם. "הנוסחה הבריאה זה להציב להם גבולות, דווקא כדי שהם יוכלו להילחם נגדם", אמרה צונץ, "אם לא נשים גבולות, הם לא יתפתחו. הגולם לא ייצא ויהפוך לפרפר".

"חווית היציאה מגולם לפרפר מאוד קשה. העולם נורא מבלבל, בטח היום. 'מי אני, מה אני, מה החטיארים האלה רוצים ממני, מה בא לי עכשיו ומה בא לי אחר כך'. אם יש אפשרות לבחור בין עונש לחיזוק, לכו על החיזוק של החלקים הטובים. אחרי 700 פעם שהערתם שלא לקחו את הצלחת, יום אחד כשהם כן ייקח אותה - בואו נעוף על זה".